Co powinien pić kierowca wyścigowy przed startem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co powinien pić kierowca wyścigowy przed startem?

Nawodnienie organizmu ma duży wpływ na jego pracę i koncentrację. Wydawać się może, że kierowcy wyścigowi się nie męczą, a ich praca jest dla nich czystą frajdą. Warto jednak wiedzieć, że jest to praca w bardzo trudnych i wymagających warunkach. 

Nie można więc zapomnieć o prawidłowym odżywianiu. Konieczne jest oczywiście nawodnienie oraz dostarczenie do organizmu wartościowych składników odżywczych. Przekonaj się razem z nami, jak powinna wygadać prawidłowa dieta kierowcy wyczynowego.

Czy dieta kierowcy wyścigowego ma znaczenie?

Masz wrażenie, że osoby, które jeżdżą zawodowo na wyścigach, nie muszą przykładać większej wagi do swojej formy? Wydaje Ci się, że ich dieta wcale nie musi różnić się od tego, jak jedzą inni? W takim razie masz mylne spojrzenie na ten zawód. Jest to praca w bardzo trudnych i zróżnicowanych warunkach. Warto pamiętać, że kierowcy narażeni są na ogromny wysiłek nie tylko umysłowy, ale również fizyczny. Podczas wyścigu mózg kierowcy działa na pełnych obrotach, a w tym czasie przetwarza masę nowych informacji. To wymaga ciągłego skupienia na wysokim poziomie. Dodatkowo ciało musi być ułożone w prawidłowej pozycji, ręce i nogi w pełnej gotowości, a także ruch powinien być przemyślany, szybki, ale rozważny. Połączenie tego wszystkiego sprawia, że po skończonym wyścigu zawodnicy są często bardzo zmęczeni i potrzebują regeneracji. Jednak nie tylko ona jest kluczem do utrzymania dobrej kondycji i raczenia sobie w tak trudnych warunkach. Niezbędna jest także prawidłowa dieta i regularne nawadnianie organizmu, by nie doszło do niedoborów lub odwodnienia, czyli zaburzeń, które znacząco obniżają nie tylko skupienie, ale również kondycję całego organizmu.

Napoje, które warto pić przed wyścigiem i podczas pracy

Zastanawiasz się, po jakie napoje najczęściej sięgają zawodowi kierowcy wyścigowi? Pod ręką zawsze mają proste napitki, które nie zawierają zbędnych kalorii, uzupełniaczy smaku lub chemicznych dodatków. Warto wiedzieć, że kalorie wypite tuż przed wyścigiem w za dużym stężeniu mogą znacząco spowolnić pracę mózgu, a u niektórych powodują senność. To właśnie dlatego kierowcy przed wyścigiem – i każdego innego dnia – sięgają najchętniej po wodę mineralną, która nie dostarcza do organizmu żadnych kalorii, a pomaga zadbać o prawidłową pracę gospodarki wodno-elektrolitowej. Polecane są również napoje elektrolitowe, które dostarczają do organizmu tak cenne elektrolity jak potas, magnes i sód. Ich wypicie zmniejsza ryzyko odwodnienia, dzięki czemu dbają one o prawidłową pracę całego układu nerwowego. Niektórzy decydują się na picie napojów naturalnych z dodatkiem kofeiny, ponieważ dodają energii i zwiększają skupienie. Jednak nie można stosować ich zbyt często i w za dużych ilościach, ponieważ nadmiar kofeiny negatywnie wpływa na zdrowie, podnosi ciśnienie krwi.

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta kierowcy wyścigowego?

Kolejnym faktem, o którym warto wiedzieć, jest to, że kierowcy wyścigowi muszą dbać o swoją dietę. Ich posiłki powinny być różnorodne i dobrze zbilansowane. Konieczne jest również spożywanie ich o regularnych porach dnia. Jak powinien wyglądać posiłek tuż przed wyścigiem? Nie może być ciężkostrawny i wysokokaloryczny, ponieważ uczucie ciężkości, wzdęcia, bóle brzucha i zaparcia zmniejszają komfort, przez co trudniej jest się skupić na wykonywanych obowiązkach. Lepiej więc sięgnąć po coś lekkostrawnego. Wielu zawodowych kierowców przyznaje, że w schowkach ich samochodów ukryte są batoniki energetyczne, orzeszki lub mieszanki z bakaliami. Dodatkowo bardzo często sięgają oni po koktajle owocowe i warzywne, ponieważ są bogate w witaminy i minerały, a także wartościowy błonnik. Dba on o prawidłową pracę całego układu trawiennego, zapewnia uczucie sytości na długo oraz poprawia perystaltykę jelit.

Zastosuj się do tych zasad diety i przekonaj się, że może ona korzystnie wpłynąć na kondycję, samopoczucie i zadbać o koncentrację nawet w trudnych i stresujących warunkach. Dzięki temu praca na czas nie będzie dla Ciebie wyczerpująca.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*