Karting dla dzieci – kiedy można zapisać dziecko na taką rywalizację?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Karting dla dzieci – kiedy można zapisać dziecko na taką rywalizację?

Karting może okazać się świetnym hobby dla dziecka. Rodzice mogą zapisać na zajęcia nawet pięciolatka – przedstawiamy najważniejsze zasady.

Gokarty dla dzieci

Przystosowane do potrzeb dzieci gokarty różnią się od gokartów wyścigowych przede wszystkim rozmiarem. Mogą z nich korzystać mali kierowcy w wieku pięciu do siedmiu lat. Jak wyglądają parametry takich pojazdów? Najmniejsze gokarty są wyposażone w silniki dwu- lub czterosuwowe, mające moc około dwóch koni mechanicznych. Takie wartości pozwalają na rozwinięcie prędkości w granicach 20–60 km/h.

Tory dla dzieci mogą być osobne – wtedy są nieco  prostsze i mają kształt prostego owalu. Najczęściej jednak najmłodsi ścigają się na pełnowymiarowych torach o asfaltowej nawierzchni. Jazda gokartem po typowej trasie trwa od pięciu do dziesięciu minut. Sam gokart nie ma biegów, zawieszenia czy wspomagania kierownicy. Jest natomiast wyposażony w napęd na tył, a jego hamulce działają tylko na tylne koła. Na torze rzadko jednak używa się hamulca, a wytracanie prędkości najczęściej odbywa się przez zdjęcie nogi z gazu.

Od czego warto zacząć?

Dobre szkoły kartingowe przeprowadzają pierwsze lekcje dla najmłodszych w formie indywidualnej. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jedynie bezpośrednio skoncentrowany na małym adepcie sportów motorowych instruktor może zapewnić mu pełnię bezpieczeństwa. To niezwykle ważna kwestia w wyścigach każdego rodzaju, którą warto podkreślać już od najmłodszych lat. Pierwsze spotkania z kartingiem polegają także na wytłumaczeniu kwestii technicznych i wyjaśnieniu, dlaczego gokarty reagują w dany sposób na konkretne działania.

Gokarty a wiek dziecka

Zajęcia na torze kartingowym można zaproponować już pięcioletnim dzieciom. Podczas indywidualnych zajęć instruktor sprawdzi, czy maluch poradzi sobie z aktywnością tego typu. Sześciolatki po cyklu spotkań powinny odznaczać się już podstawowymi umiejętnościami wymaganymi na torze. Postępy czynione w późniejszym czasie wiążą się ze zmianą grupy zaawansowania.

Starsze dzieci, które wcześniej nie wykazały zainteresowania gokartami lub nie wiedziały nawet o ich istnieniu, nie są też skreślone. Tutaj jednak nie ma zbyt wiele czasu na naukę – zaleca się, by spotkania z instruktorem były częste i intensywne. Warto pamiętać, że karting może być dla dziecka odskocznią i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nie zawsze musi być to traktowany całkowicie na poważnie.

Konstrukcja gokarta przeznaczonego dla dziecka musi być adekwatna do jego wzrostu. Rozwijana przez nie prędkość również jest analogicznie niższa niż w przypadku standardowych gokartów. Czasami granica wieku pięciu lat jest granicą umowną, ponieważ ważny jest wzrost dziecka. Najczęściej wymaga się minimum 130 centymetrów. Kwestia rozpoczęcia zajęć u każdego dziecka jest sprawą mocno indywidualną.

Karting dla dzieci – zalety

Udział dziecka w zajęciach na torze kartingowym niesie za sobą szereg zalet. W ten sposób można nauczyć się szybkiego reagowania na różnego rodzaju sytuacje, a także rozwinąć koordynację i spostrzegawczość. Pozytywne skutki będą także bardziej dalekosiężne – w przyszłości dorosła już osoba z pewnością będzie sprawniej posługiwać się samochodem.

Wiele torów kartingowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców i w swoich ofertach ma nie tylko lekcje indywidualne i zajęcia grupowe, ale także imprezy dedykowane dzieciom. Rodzice mogą więc za odpowiednią opłatą wynająć tor na przykład z okazji urodzin swojej pociechy. To doskonały sposób na świetną zabawę dla grupy młodych znajomych i dawkę zdrowej rywalizacji.

Licencja kartingowa

Najmłodszym, którzy chcą zajmować się kartingiem na poważnie, po pewnym czasie przyda się licencja kartingowa. Bez niej nie będzie możliwe uczestnictwo w profesjonalnych zawodach. Aby ją uzyskać, należy zapisać się do wybranego klubu, który posiada licencję w sporcie kartingowym. Dodatkowo potrzebny będzie certyfikat, do którego konieczne będzie zdanie egzaminu składającego się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Dla osób, które spędziły wiele godzin na torze kartingowym, testy nie powinny przysporzyć żadnych trudności. Opłata za nową licencję dla juniora wynosi 170 zł, a jej przedłużenie to wydatek rzędu 120 złotych. Ponadto musimy przygotować się na badanie lekarskie, którego koszt wynosi około 100 zł.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*