5 zaskakujących zastosowań quada – nie tylko do ścigania!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
5 zaskakujących zastosowań quada – nie tylko do ścigania!

Quady to pojazdy kojarzone głównie z wszelkiej maści offroadem. Podobnie jak w przypadku motocrossu czy enduro, za pomocą tego czterokołowca również jesteśmy w stanie dostać się w niedostępne wcześniej miejsca. 

Przejażdżka quadem to świetny sposób na spędzanie czasu i przeżycie przygody. Jednakże czterokołowce wykorzystywane są również do innych celów. W tym artykule przedstawimy pięć niecodziennych zastosowań quada.

Czym tak naprawdę jest quad?

Jest to pojazd z dwu- lub czterosuwowym silnikiem, który specjalizuje się w pokonywaniu trudno dostępnych tras m.in. dzięki użyciu opon o charakterystycznie obniżonym ciśnieniu i terenowym bieżniku. Motocyklowa kierownica umożliwia zapanowanie nad maszyną w trudnych warunkach. 

Choć niektórzy historycy motoryzacji uważają, że początki pojazdów tego typu sięgają końca XIX wieku, to z całą pewnością możemy stwierdzić, że pierwsze pełnoprawne quady zostały zbudowane przez inżynierów japońskiego koncernu motoryzacyjnego Honda. W 1967 roku jeden z nich, Osamu Takeuchi, zaproponował innowacyjne rozwiązanie polegające na wstawieniu sztywnej osi z dużymi oponami balonowymi. Japończyk dostrzegł potencjał maszyn w poruszaniu się po wymagającym terenie, a jego rozwiązanie sprawiło, że pojazdem dało się o wiele łatwiej manewrować.

Co ciekawe, pierwszymi właścicielami nowego wynalazku zostali japońscy rolnicy zamieszkujący okolice gór. Quady pozwoliły im na swobodne przemieszczanie się po błotnistych stokach. Następnie czterokołowce zainteresowały leśników. Ogromny skok w popularności quadów zawdzięczamy amerykańskim hipisom, którzy jako pierwsi dostrzegli ich potencjał. 

Choć obecnie na rynku dostępny jest cały wachlarz maszyn, to japońskie koncerny nadal grają pierwsze skrzypce w tej branży. Jednakże o przestrzeń rynkową walczy również amerykańskie przedsiębiorstwo Polaris oraz, znana na cały świat, angielska marka John Deer.

Rodzaje quadów

Wyróżniamy kilka rodzajów quadów, które różnią się od siebie mocą, gabarytami oraz pojemnością.

Quady sportowe

Maszyny te charakteryzują się dużą pojemnością silnika (600–1000 cm3), wzmocnioną konstrukcją umożliwiającą akrobacje oraz napędem na cztery koła. Ich głównym przeznaczeniem jest szybka jazda po wcześniej przygotowanej nawierzchni.

Quady rekreacyjne

Są to najczęściej spotykane modele. Ich pojemność silnika sięga 200 cm3. W zależności od pojazdu możemy spotkać quady z napędem na tylną oś lub na cztery koła. Idealnie sprawdzą się na polnych, leśnych oraz utwardzonych drogach.

Quady przeprawowe

Podobnie jak w przypadku typu sportowego, quady przeprawowe wyposażone są w napęd na cztery koła. Najbardziej wyróżniającą je cechą jest mocne zawieszenie z wysokim prześwitem umożliwiającym długotrwałą jazdę w trudnych warunkach. Pod względem pojemności silnika występuje dość duża różnorodność, zazwyczaj waha się w granicach 300–1000 cm3. Silniki quadów przeprawowych zbudowane są z myślą o mocy, która pozwoli na pokonanie stromych wzniesień.

Zaskakujące zastosowania quada

Rolnictwo

Quad, dzięki swojej homologacji, może być wykorzystywany jako ciągnik rolniczy. Zamontowany hak umożliwia ciągnięcie lekkiej przyczepy. Co więcej, quady wykorzystywane są również w celu szybkiego przemieszczania się po pastwiskach i pilnowania bydła. 

Odśnieżanie

Quad idealnie sprawdzi się podczas obfitych opadów śniegu. Dedykowany pług pozwala na szybkie i precyzyjne odśnieżenie dużej połaci terenu i trudno dostępnych miejsc. 

Kosiarka

Dzięki możliwości dołączenia kosiarki będziesz mógł ograniczyć ilość sprzętów w garażu. Wystarczy połączyć quad z dedykowanym elementem i voilà.

Straż Graniczna

Z racji swojej specyfikacji quady idealnie wpasowują się w wyposażenie funkcjonariuszy granicznych. Czterokołowce umożliwiają patrolowanie trudno dostępnych przygranicznych terenów.

Leśnictwo

Małe gabaryty i mocny silnik pozwalają na szybkie przemierzanie nawet gęsto zalesionego terenu. Quady okazują się nieocenione w pracy leśnika. 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*