TOP5 zastosowań amatorskich quada

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
TOP5 zastosowań amatorskich quada

Quad to pojazd o szerokim zakresie zastosowań. To właśnie ogromne możliwości są powodem sporej popularności czterokołowców – zarówno wśród zawodowców, jak i amatorów. 

Jazda quadem – najważniejsze informacje

Quady to czterokołowce, które kojarzone są głównie z trudnym terenem. Nie bez powodu – możemy dzięki nim dojechać w wiele miejsc, do których nie można byłoby się dostać z pomocą samochodu. Czterokołowiec to pojazd zazwyczaj z dwu- lub czterosuwowym silnikiem, którego osiągi umożliwiają jazdę po trudnym terenie. Bardzo dużą rolę odgrywa również obniżone ciśnienie w oponach, dzięki któremu pojazd poradzi sobie z grząskimi lub piaszczystymi odcinkami dróg.

Czterokołowce rozróżniane są na quady lekkie i quady zwykłe – w tym przypadku różnica dotyczy wagi i maksymalnej prędkości. Pojazdy z pierwszej kategorii cechują się masą nieprzekraczająca 350 kg, przez co mogą być prowadzone nawet przez niepełnoletnie osoby z prawem jazdy kategorii AM. Ze względu na zastosowanie czterokołowce dzielą się na quady sportowe, rekreacyjne i terenowe. Każdy z tych rodzajów różni się wieloma parametrami, m.in. gabarytami, konstrukcją, pojemnością silnika oraz rodzajem napędu. Wybór idealnego quada powinien być uzależniony od planowanego zastosowania. 

  1. Wycieczka krajoznawcza

Wyprawy quadami organizowane są niemal w całej Polsce. Jest to idealna okazja, by poczuć adrenalinę i przeżyć niesamowitą przygodę. Realizacja takiej wycieczki możliwa jest przez cały rok – dla czterokołowców śnieg czy brzydka pogoda nie są żadnym problemem. Zazwyczaj są to kilkugodzinne lub całodniowe przejazdy po zaplanowanym wcześniej terenie. Trasy obejmują takie elementy jak strome zjazdy, błoto, przejazd przez jezioro i wiele innych.

Dla tych, którzy preferują spokojniejszą jazdę, doskonałym wyborem będą atrakcje oferujące klasyczną wycieczkę krajoznawczą. Każdy scenariusz może być dostosowany do indywidualnych potrzeb. Zorganizowane wyprawy cieszą się ogromną popularnością, jednak duże grono osób decyduje się na taką przygodę na własną rękę. W przypadku mniej doświadczonych kierowców bardzo ważne jest, aby na taką offroadową wycieczkę zabrać towarzysza. Obecność drugiej osoby będzie bardzo pomocna w razie wypadku lub innych problemów. 

  1. Jazda w trudnym terenie

Bez względu na to, czy nasz quad ma zastosowanie rekreacyjne, czy też czysto gospodarcze, jedno jest pewne – świetnie poradzi sobie w każdym trudnym terenie. W zależności od rodzaju czterokołowca jeden sprawdzi się lepiej, a drugi gorzej. Przed zakupem takiego pojazdu warto zatem zastanowić się, do czego będziemy go wykorzystywać.

Najlepszym rodzajem do jazdy w terenie będzie oczywiście quad przeprawowy. Posiada on napęd 4×4, który jest absolutną podstawą w offroadzie. Dzięki niemu bez problemu będzie można przemierzać błotniste doły, a nawet jeziora. Ponadto takie rozwiązanie napędowe zapewnia znacznie lepszą przyczepność do podłoża. Pojazdy te posiadają również większy prześwit niż inne rodzaje, a także bardzo dobre amortyzatory. Ich silniki to zazwyczaj jednostki o pojemności przekraczającej 250 KM. Czterokołowce terenowe doskonale sprawdzą się w leśnictwie oraz rolnictwie.

  1. Zastosowanie gospodarcze

Quad w rolnictwie znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Obecność haka holowniczego umożliwia ciągnięcie lekkiej przyczepki, co jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Takim pojazdem można przewieźć wtedy zebrane plony, skoszoną trawę, a także inne, cięższe materiały.

Wśród pozostałych korzyści, jakie płyną z wykorzystania quada w rolnictwie, warto wymienić przede wszystkim szybkość w poruszaniu się po pastwiskach i polach. Dzięki swoim niewielkim gabarytom quad w wielu sytuacjach sprawdzi się znacznie lepiej niż masywny traktor. Istnieje również możliwość zamontowania dodatkowego wyposażenia – przydatny może okazać się na przykład pług śnieżny czy kosiarka. Zakup czterokołowca będzie świetnym wyborem dla wszystkich, którzy cenią sobie efektywną i sprawną pracę.

  1. Amatorskie zawody

W ostatnim czasie organizowanych jest wiele imprez, podczas których pasjonaci czterokołowców mogą sprawdzić swoich sił na specjalnie przygotowanych torach. Wydarzenia te charakteryzują się wysokim poziomem bezpieczeństwa, co jest niezwykle ważne w przypadku jazdy na quadzie – wypadki z udziałem takich pojazdów zdarzają się niestety stosunkowo często. Na trasie można znaleźć podjazdy, skocznie, ostre zakręty i długie proste, czyli wszystko to, co kochają fani sportów motorowych. Przed udziałem w amatorskich zawodach należy dokonać wcześniej zapisu – chętnych na pewno nie brakuje!

  1. Środek transportu na krótkich dystansach

Jeżeli nasz czterokołowiec posiada homologację oraz aktualne OC, możemy go śmiało wykorzystać jako środek transportu na drogach publicznych. Oczywiście pojazdy ATV raczej nie sprawdzą się, gdy planujemy wyjazd do innego miasta, jednak w przypadku krótkich dystansów sprawdzą się świetnie. Wystarczy po prostu uruchomić silnik, założyć kask i udać się do pobliskiego miejsca – szybko, sprawnie i przyjemnie.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*