Jakiego quada kupić dla początkujących? Oto nasze porady

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakiego quada kupić dla początkujących? Oto nasze porady

Jazda quadem po trudnym terenie to świetny sposób na przyjęcie dawki adrenaliny i wyluzowanie po godzinach. Jaki quad sprawdzi się dobrze dla początkujących i jak nauczyć się jeździć na tego typu pojazdach?

Tak zwane quady, czyli pojazdy ATV (All Terrain Vehicle) to czterokołowce, które należą do klasy czterokołowców lekkich lub zwykłych. Te pierwsze można prowadzić od 14. roku życia, lecz w tym celu należy zdać prawo jazdy kategorii AM. Aby jeździć quadem, który nie zalicza się do czterokołowców lekkich i waży ponad 350 kilogramów, trzeba za to skończyć 16 lat i zdać prawo jazdy kategorii B1. Z tych powodów do jazdy czterokołowcami takimi jak quady prawo mają wszyscy posiadacze najbardziej popularnego w naszym kraju prawa jazdy kategorii B.

O czym pamiętać na początku swojej przygody z quadami?

Zakup quada to jedno, lecz trzeba się na niego odpowiednio nastawić. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy, jak niebezpieczna potrafi być jazda na quadzie. Wypadki śmiertelne czy takie, które kończą się kalectwem, mogą wydarzyć się w każdej chwili, jeśli tylko nie będziemy przykładać do jazdy i przygotowania odpowiedniej uwagi.

Przede wszystkim wraz z quadem trzeba zakupić cały zestaw odzieży ochronnej. Należy do niej obowiązkowo kask, ochraniacze na łokcie i kolana, a także specjalna zbroja, która chroni klatkę piersiową, narządy wewnętrzne oraz kręgosłup. Konieczne jest również specjalne obuwie oraz rękawice. Nawyk zakładania tego całego sprzętu to absolutna podstawa bezpiecznej jazdy.

Kolejna ważna rzecz to sama jazda. Zasad uczymy się powoli i stopniowo. Na początku nie należy nieodpowiedzialnie szarżować. Wynika to z tego, że dopiero wyrabiamy sobie odruchy bezwarunkowe, które następnie pozwolą na uratowanie się w niebezpiecznej sytuacji.

Jakiego quada wybrać na start?

Bardzo często popełnianym błędem wśród początkujących jest wybór zbyt mocnego quada, który jest maszyną przeznaczoną do bardzo szybkiej jazdy. Na start warto zainwestować w mniejszy model z silnikiem, który ma pojemność około 350 do 450 centymetrów sześciennych. Na takim sprzęcie można bezpiecznie nauczyć się prawidłowej jazdy i dopiero potem powoli inwestować w quada z lepszym zawieszeniem i wyższą mocą. 

Inna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę w quadzie, to skrzynia biegów. Dla początkujących znacznie lepiej sprawdzi się automat, dzięki któremu można się bardziej skupić na drodze przed sobą i tym samym zmniejszyć ryzyko upadku. Na koniec rzecz najważniejsza. Nie ma co oszczędzać i wybierać quada od mało znanych producentów. Znacznie bezpieczniej postawić na sprawdzone quady od topowych marek, które są gwarancją bezpieczeństwa i jakości.

Zdj. główne: viniciusilonio/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*