Rajd Polski 2021 – wszystko, czego dowiedzieliśmy się do tej pory

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rajd Polski 2021 – wszystko, czego dowiedzieliśmy się do tej pory

Rajd Polski ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju został przełożony. Wszystko wskazuje na to, że odbędzie się jednak w 2021 roku. Sprawdź, co na tę chwilę wiemy!

Rajd Polski jest jedną z najważniejszych imprez sportów motorowych nie tylko w naszym kraju. Jakie musiało być zdziwienie kibiców i zawodników, kiedy usłyszeli decyzję o odwołaniu i prawdopodobnym przełożeniu zawodów. Niestety takie były fakty, wszystko przez epidemię koronawirusa. Już 77. edycja rajdu miała odbyć się w dniach 26–28 czerwca, jednak organizator rajdu wraz z Międzynarodową Federacją Samochodową (FIA) i promotorem, czyli Eurosport Events, zdecydowali się na jej odwołanie i ewentualne przeniesienie daty zawodów. 

To mocny cios dla zawodników, patronów medialnych, sponsorów i oczywiście samych kibiców. Wszyscy czekają na to wydarzenie z niecierpliwością. Jest to największa strata dla tych, którzy mieli w nim wziąć udział. Do tak dużych zawodów sportowcy przygotowują się cały rok. Udało się jednak organizatorom w odpowiednim czasie zgłosić wyścig do przyszłorocznego kalendarza mistrzostw Europy, do których rajd się zaliczał. Czy ustalono już jakieś szczegóły?

Szczegóły 77. edycji Rajdu Polski 2021

Rajd znalazł się w kalendarzu przyszłorocznych mistrzostw Europy. Będzie to jubileusz stulecia zawodów, które – jak można się domyślać – miały kilka przerw w swojej historii. Tą ostatnią mamy w roku 2020, który z wszystkim wiadomych względów sprawił, że wiele zawodów sportowych zostało odwołanych lub przełożonych. Niestety organizatorzy musieli zdecydować się na spore ograniczenia budżetowe ze względu na przeniesienie imprezy na rok 2021. W kalendarzu zostały uwzględnione dwie pary rajdów, które będą następować po sobie. Ma to na celu oszczędności wspomniane wyżej.

Dokładnie 11 listopada 2020 na spotkaniu online Komisja Rajdowa FIA zatwierdziła plan rajdu, który przygotował i opracował Eurosport Events. Ostateczna ratyfikacja projektu miała miejsce w połowie grudnia. Jak przedstawia się wstępny kalendarz? 

Całość składa się z ośmiu rund, z których cztery odbędą się na asfalcie, a cztery na szutrze. Na wypadek komplikacji spowodowanych wirusem SARS-CoV-2 i w konsekwencji odwołania jednej z rund przygotowano trzy dodatkowe.

Miejsce i data Rajdu Polski 2021

Wstępne ustalenia wskazują na 18–20 czerwca 2021. W trakcie trzech dni ma zostać wyłoniony mistrz Polski. Lokalizacja nie zmieniła się, wyścig odbędzie się na Mazurach, a baza będzie w Mikołajkach. Co ciekawe rajd znalazł się w parze z Rajdem Lipawy. Obie rundy ERC odbędą się na szutrze, co także przekłada się na oszczędności finansowe. Jazda po asfalcie wymaga większych nakładów finansowych zarówno z punktu widzenia organizatora, jak i samych ekip biorących udział w Rajdzie Polski.

Zmiany w kalendarzu mistrzostw Europy 2021

Aby logistycznie wszystko było możliwe, FIA dokonała kilku zmian w kalendarzu mistrzostw Europy na przyszły rok. Między innymi rajdy wokół Fafe i na Azurach zostaną zorganizowane w bardzo krótkim odstępie czasowym. Po pierwszej rundzie, co ciekawe bezpośrednio po rajdzie, pojazdy rajdowe i serwisowe znajdą się na promie na archipelag dziewięciu wysp oceanicznych należących do Portugalii. Ważną informacją dla zawodników i kibiców jest fakt, że właśnie na Azorach, ale także na Wyspach Kanaryjskich, ograniczono rajdy tam rozgrywane do dwóch. Ekipy nie zostaną jednak bez wsparcia, bo federacja przygotowała dla nich logistyczną pomoc, w tym darmowe bilety lotnicze.

Jak przedstawia się kalendarz Rajdowych Mistrzostw Europy 2021?

Runda 1: Rajd Serras de Fafe e Felgueiras – rajd na szutrze w dniach 12–14 marca;

Runda 2: 55. Rajd Azorów – rajd na szutrze w dniach 25–27 marca;

Runda 3: Rajd Wysp Kanaryjskich – rajd asfaltowy w dniach 6–8 maja;

Runda 4: 77. Rajd Polski – rajd na szutrze w dniach 18–20 czerwca;

Runda 5: Rajd Lipawy – rajd na szutrze w dniach 1–3 lipca;

Runda 6: Rajd Roma Capitale – rajd asfaltowy w dniach 23–25 lipca;

Runda 7: 50. Rajd Barum Czech Zlín – rajd asfaltowy w dniach 27–29 sierpnia;

Runda 8: Rajd Węgier – rajd asfaltowy w dniach 22–24 października.

Rundy rezerwowe w przypadku odwołania powyższych przez epidemię: 

Rajd Sanremo we Włoszech – rajd asfaltowy;

Rajd Cypru – rajd na szutrze;

Rajd Spa w Belgii – rajd asfaltowy.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*