Tor wyścigowy dla samochodów w Kielcach – wszystkie dane i parametry

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Tor wyścigowy dla samochodów w Kielcach – wszystkie dane i parametry

Województwo świętokrzyskie już od 1937 roku może się poszczycić ogromnym torem wyścigowym w Kielcach. To miejsce wielu sportowych eventów oraz rajdów dla prawdziwych fanów wyścigów samochodowych. Jest to zdecydowanie jeden z najsłynniejszych obiektów sportowych w Polsce.

Gdzie jest tor Kielce?

Tor Kielce znajduje się około 11 kilometrów na północy-wschód od Kielc, na płytach cywilnego lotniska sportowego Masłów. Parę lat temu tor przeszedł modernizację, obejmującą głównie pas startowy. Został on wydłużony z 900 metrów do 1200 metrów. Pojawiło się również nowe oświetlenie, które pozwoliło na jazdy również nocą.

Parametry toru wyścigowego

Pełna długość toru wynosi 2,5 kilometra, zawiera 7 zakrętów o różnych wysokościach przy jednym okrążeniu. W sumie jest ich 14: 7 lewych oraz 7 prawych. Tor posiada również kilka prostych, w tym najdłuższą 400-metrową. Tam kierowcy mogą sprawdzić, jak ich maszyny zachowują się w pełnym rozpędzie.

Dynamika toru Kielce jest o tyle zróżnicowana, że niektóre zakręty z pewnością mogą się okazać prawdziwym wyzwaniem nawet dla profesjonalistów. W zakres toru wchodzą również serpentynowe wąskie zakręty, czyli szykany, które są częstym zabiegiem stosowanym w wyścigach samochodowych, aby zmusić kierowcę do zwolnienia i skupienia się bardziej na swojej zdolności do prowadzenia auta. Szerokość toru to średnio 10 metrów, droga jest asfaltowa.

Imprezy sportowe organizowane na torze

Na torze Kielce odbywa się mnóstwo eventów motoryzacyjnych, szczególnie wiosną oraz latem. Na dodatek tor Kielce oferuje vouchery prezentowe, które pozwalają na przejazd samochodem wybranej marki, takimi jak Ferrari, Audi, Aston Martin, Lamborghini czy Ford. 

Inny tor Kielce

Od 1977 istnieje jeszcze jeden tor Kielce w gminie wiejskiej Miedziana Góra, 12 kilometrów na północ za miastem. Wokół toru rozbudowano także tor kartingowy, paddock, pit lane oraz zaplecze gastronomiczno-hotelarskie. Tor Kielce należy do Automobilklubu Kieleckiego. Powstawał między 1976 a 1977 rokiem i tegoż roku został oficjalnie otwarty. Tor Kielce cieszy się popularnością do dzisiaj. Od czasów otwarcia organizuje się tam jedną z największych giełd samochodowych w Polsce.

Tor Kielce posiada trzy różne trasy – małą i dużą pętlę, a także wspomniany wcześniej tor kartingowy o długości 880 metrów. Pozostałe dwie liczą kolejno 1140 metrów i 4160 metrów. Mała pętla ma kształt owalny. Duża natomiast częściowo nachodzi również na drogę krajową numer 74. Największą popularność przypisuje się odcinkowi o najdłuższej prostej, której długość wynosi 450 metrów, poza tym duża pętla ma w sumie 16 zakrętów.

Również na tym torze odbywają się wszelkiego rodzaju eventy motoryzacyjne i imprezy integracyjne, ale nie tylko. W 2000 roku na torze Kielce-Miedziana Góra odbyły się szosowe kolarskie mistrzostwa Polski.

Dla kogo jest tor wyścigowy w Kielcach?

Tor Kielce jest przeznaczony zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. Każdy może sprawdzić na nim swoje umiejętności. Tory idealnie nadają się do ćwiczenia driftów i testowania maksymalnego przyśpieszenia pojazdu na prostych. Na eventach lub za pośrednictwem vouchera można się sprawdzić również w autach rajdowych. Wyścig na takim torze może okazać się niezapomnianym przeżyciem i prawdziwym zastrzykiem adrenaliny.

Zdj. główne: Vova Krasilnikov/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*