Czym powinna charakteryzować się trasa off-road dla początkujących?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Czym powinna charakteryzować się trasa off-road dla początkujących?

Off-road przyciąga wielu miłośników motorsportu. Jeśli także pragniesz rozpocząć swoją przygodę z jazdą w terenie, postaw na trasy dla początkujących. Czym powinny się charakteryzować?

Co to jest off-road?

W ostatnim czasie off-road cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wszystkich fanów motoryzacji. Dynamiczny rozwój tego sportu w głównej mierze związany jest z produkcją coraz to nowszych samochodów terenowych, quadów i jednośladów, których możliwości zachęcają do odrobiny szaleństwa. Ale czym właściwie jest off-road? 

Off-road to jeden ze sportów motorowych, którego założeniem jest jazda po nieutwardzonych i wymagających drogach. Pasjonaci tej techniki na swoje off-roadowe przygody wybierają lasy, góry, kamieniołomy i wąwozy oraz wszystkie te miejsca, które usytuowane są z dala od cywilizacji. Do każdej takiej wyprawy warto się dobrze przygotować. Odpowiednie umiejętności to nie wszystko, liczy się przede wszystkim dobry sprzęt, wyposażenie i doświadczony towarzysz, który w razie poważnych problemów pomoże Ci się wydostać z tarapatów. 

Przeszkody, które trzeba pokonać na off-roadowych trasach

Zastanawiałeś się, jak wyglądają trasy off-road? Na pewno nie są to nudne i utarte szlaki. Jedno jest pewne – wybierając się na taką wycieczkę, możesz liczyć na dużą dawkę adrenaliny. W zależności od preferencji, drogi, które będą pokonywane w ramach off-roadowej wyprawy, można wybrać na własną rękę lub skorzystać z przygotowanych wcześniej propozycji. Wybierając drugą opcję, do wyboru będziemy mieć kilka wariantów. Warto postawić na taki, który będzie dostosowany do naszych umiejętności i doświadczenia w terenie. 

Przejazd trasą off-roadową wiąże się z pokonywaniem różnego rodzaju przeszkód. W zależności od tego, z jakim krajobrazem będziemy mieć do czynienia, czyhające pułapki mogą się od siebie różnić. Wybierając się na jazdę po górach, na pewno nie zabraknie wrażeń związanych z pokonywaniem rwących potoków, wyrw i nieubitych ścieżek. Z kolei w przypadku pustynnych szlaków, trzeba będzie się zmierzyć z wydmami i skałami, choć sam piasek będzie wystarczającą dużym utrudnieniem w spokojnej jeździe. Ale przecież w off-roadzie nie o spokojną jazdę chodzi. Im więcej przeszkód i trudności do pokonania, tym lepiej!

Off-road dla początkujących

Czy istnieje coś takiego jak off-road dla początkujących? Oczywiście, że tak! Od czegoś trzeba przecież zacząć. Swoją przygodę z jazdą w terenie warto rozpocząć od jazdy w dużych i zorganizowanych grupach. Osoby odpowiedzialne za takie wyprawy na pewno doradzą Ci w najważniejszych kwestiach, zagwarantują sprzęt oraz przygotują taką trasę, która będzie adekwatna do Twoich możliwości i umiejętności. 

Jaką trasę wybrać na pierwszą przejażdżkę w terenie?

Jeśli zastanawiasz się, jaką trasę wybrać na pierwszą przejażdżkę off-road, musisz wiedzieć, czym powinna się ona charakteryzować i na co zwracać uwagę. Jazda w terenie bywa naprawdę wymagająca, a bez dostatecznych umiejętności kierowcy, może być także niebezpieczna i ryzykowna. Jeśli więc jesteś początkujący w temacie jazdy terenowej, nie warto rzucać się na głęboką wodę. Przygodę z off-roadem najlepiej zacząć od tras, których poziom trudności nie jest zbyt wysoki. 

Jeśli nie zamierzasz korzystać z oferty firm, które zajmują się organizacją wycieczek w teren i na własną rękę planujesz wyruszyć w podróż, koniecznie musisz zaplanować swoją trasę. Prześledź ją szczegółowo kilka razy, aby nic Cię nie zaskoczyło. Trasa dla początkujących powinna być przede wszystkim bezpieczna. Najlepiej, żeby przebiegała po prostych odcinkach bez wzniesień czy nagłych spadków. Dobrze będzie wybrać się na nią w okresie letnim, kiedy będziemy mieć pewność, że jest sucho i nie spotkają nas problemy związane na przykład ze wpadnięciem w niebezpieczny poślizg. 

Jaka powinna być jeszcze trasa dla początkujących? Co prawda, jeśli chodzi o ilość przeszkód, nie należy za bardzo szaleć, na szczęście można sobie to wynagrodzić pięknymi widokami. Z pozoru monotonny i łatwy szlak może okazać się niezapomnianą przygodą. I to wcale nie kosztem Twojego bezpieczeństwa!

Ostatnią rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę planując wyprawę off-road, jest zasięg. Zanim wyruszymy, należy dowiedzieć się, czy w miejscach, przez które będziemy przejeżdżać, można liczyć na dobre połączenie z Internetem oraz czy istnieje możliwość wykonywania telefonów. W razie jakichkolwiek problemów ułatwi nam to wezwanie pomocy lub odpowiednich służb. 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*