Off-road w woj. zachodniopomorskim – tam możesz poszaleć!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Off-road w woj. zachodniopomorskim – tam możesz poszaleć!

Off-road, czyli szczególny rodzaj turystyki motorowej, zyskuje coraz większą popularność w niektórych regionach Polski. Jednym z nich jest województwo zachodniopomorskie. Na zapalonych miłośników jazdy po bezdrożach czeka 1500 km tras!

Dawny poradziecki poligon

Wbrew pozorom off-road to nie tylko jazda samochodami terenowymi produkowanymi seryjnie. Często takie pojazdy są poddawane specjalnym modyfikacjom. Umieszcza się w nich odpowiedni sprzęt, który sprawia, że mogą lepiej poradzić sobie w trudnym terenie. Niektórym montuje się wyciągarki, innym podnosi zawieszenie, a jeszcze innym zmienia miejsce wlotu powietrza, tak aby wygodnie było pokonywać wodne przeszkody. Off-road to przecież nie tylko jazda samochodami! Off-road to także pokonywanie przeszkód skuterami śnieżnymi, motocyklami enduro czy quadami. Województwo zachodniopomorskie to jedno z miejsc idealnie przystosowanych do uprawiania tej formy turystyki. To właśnie tutaj istnieje wiele tras, od lat przyciągających amatorów tego sportu.

Jedną z nich jest trasa o nazwie Borne Sulinowo. Wiedzie ona przez 233 kilometry i jest trasą o średniej trudności. Pokonanie jej zajmie nam blisko 8 godzin. Na trasie będziemy przejeżdżać obok wielu atrakcji. Zobaczymy m.in. między innymi schron atomowy, cmentarz żołnierzy radzieckich i polskich, a także 21 Centralny Poligon Lotniczy. Warto dodać, że będziemy poruszać się po terenach, które dopiero w 1993 roku zostały udostępnione do zamieszkania – wcześniej, bo aż do 1992 roku wojska radzieckie miały tutaj swoją bazę. Malownicze tereny Pojezierza Drawskiego, z pewnością polecają się do off-roadu.

Drawsko Pomorskie – zachodniopomorska stolica off-roadu

Kolejną trasą jest szlak typu pętla rozpoczynający się i kończący w Drawsku-Pomorskiem. Najlepiej rozbić go na trzy dni – ma on aż 372 kilometry. Rozciąga się od Drawska w okolicy miejscowości Świdwin, przez Białogard, Połczyn-Zdrój, Barwice, Czaplinek i Złocieniec. Szlak ten pozwala zwiedzić obiekty z okresu Zimnej Wojny, takie jak magazyn broni atomowej w Podborsku, które należały do armii Związku Radzieckiego. Jest on dostępny dla większych samochodów typu SUV w okresie letnim.

Wzdłuż granicy z Niemcami

Kolejnym szlakiem do pokonania w jeden dzień jest szlak biegnący z Bezrzecza, przez Nowe Warpno, do Dobrej. Prawie na całej długości biegnie przez lasy wzdłuż polsko-niemieckiej granicy. Jest to około stukilometrowa trasa, a przejechanie jej nie powinno zająć więcej niż 4 godziny. Zaletami tej trasy jest bliskość zarówno Zalewu Szczecińskiego, jak i dokładniej jego części zwanego Jeziorem Nowowarpieńskim. Atrakcją jest również obcowanie z przyrodą na terenie Puszczy Wkrzańskiej, która jest idealnym miejscem do obserwacji wielu gatunków zwierząt.

Wśród błotnego ptactwa

Kolejną trasą dostępną również dla samochodów typu SUV, jest trasa wiodąca z Goleniowa przez Stargard, Chociwel i Ińsko oraz Wierzchucice do Drawska Pomorskiego. Szlak ten został otwarty już w 2015 roku i do tej pory cieszy się niegasnącą popularnością. Biegnie praktycznie przez środek Pojezierza Ińskiego i obszary położone w pobliżu Ińskiego Parku Krajobrazowego. Można tam zaobserwować osobliwość przyrodniczą, jaką są pływające wyspy. Są ostoją wodnego ptactwa, którego na tych terenach nie sposób przeoczyć. Blisko 100-kilometrowa trasa jest nie lada gratką dla miłośników off-roadu.

Jeśli jeszcze nigdy nie próbowałeś off-roadu, a chciałbyś spróbować czegoś nowego, województwo zachodniopomorskie jest świetnym miejscem do uprawiania tego rodzaju turystyki. Jeżeli jesteś amatorem tego sportu, nie daj się dłużej przekonywać. Ponad 1500 kilometrów tras, mnóstwo jezior, lasów, ogromna ilość zwierząt, które można zaobserwować i bliskość Morza Bałtyckiego, to tylko niektóre z zalet tego terenu.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*