Co zabrać na pierwszy offroad?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co zabrać na pierwszy offroad?

Znudziły Ci się miejskie, zatłoczone ulice? Czas rozpocząć przygodę z offroadem. Dla miłośników jazdy po bezdrożach będzie to niezapomniane doświadczenie. 

Czym jest offroad?

Offroad to sport motorowy polegający na jeździe samochodem terenowym po nieutwardzonych drogach. Bardzo często wykorzystuje się także quady, skutery śnieżne, a także motocykle cross i enduro. Określenie „offroad” pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu „poza drogą”. Sport ten dzieli się na kilka kategorii:

 • Offroad przeprawowy – to najczęściej spotykana forma. Polega na pokonywaniu tras z przeszkodami takimi jak strome zjazdy, doły oraz rzeki. 
 • Rock crawling – w dosłownym tłumaczeniu oznacza „pełzanie po skałach”. Lokalizacje do jazdy obejmują głazy, stosy skał i trudne szlaki górskie.
 • Cross-country – rajd szybkościowy, którego przykładem może być na przykład niezwykle popularny, odbywający się corocznie Rajd Dakar.
 • Turystyka 4×4 – podróżowanie bezdrożami samochodem terenowym.

Rajdy offroadowe organizowane w Polsce dedykowane są zarówno zawodowym kierowcom, jak i amatorom, którzy nie posiadają licencji rajdowej. Wydarzenia te mają charakter otwarty, co oznacza, że w każdej chwili można do nich dołączyć.

Licencja rajdowa będzie konieczna tylko w przypadku startu w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych organizowanych przez Polski Związek Motorowy.

Pierwszy offroad – niezbędne wyposażenie pojazdu

Rajdy i wyprawy terenowe to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla amatora. Na trasie możemy napotkać różne niespodzianki oraz niebezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i wyposażenie samochodu. Co powinniśmy ze sobą zabrać?

Apteczka

To obowiązkowe wyposażenie każdego samochodu, tym bardziej, jeśli rozpoczynamy przygodę z offroadem. Należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości asortyment, obejmujący m.in. instrukcję udzielenia pierwszej pomocy, nożyczki, rękawice winylowe, koc ratunkowy, chustę trójkątną, opatrunki, plastry i kompresy jałowe. Podczas dłuższych wypraw niezbędna będzie również woda utleniona i żel przeciwbólowy.

Nawigacja

Kompas i podstawowa mapa mogą nie wystarczyć podczas długodystansowych podróży. Do jazdy offroad konieczne będzie urządzenie wyposażone w mapy topograficzne. Wśród oferowanych produktów najchętniej wybieraną jest nawigacja Garmin. Pozwala na zaplanowanie całego przejazdu dokładnie tymi drogami, które wybierzemy. Posiada również funkcję zapisania całej trasy, modyfikowania jej i udostępniania. Bardzo dużym atutem jest także odporność na kurz, wodę i inne zabrudzenia, które są nieuniknione podczas offroadowej jazdy.

Lina holownicza

Podczas skomplikowanych przepraw lina holownicza jest niezbędna. Wybierając odpowiedni produkt, należy zwrócić uwagę na wytrzymałość liny, tak aby możliwe było wyciągnięcie za jej pomocą nawet najcięższych pojazdów terenowych. Przed użyciem liny holowniczej lub kinetycznej warto upewnić się co do mocowania haków w samochodzie, ponieważ może się zdarzyć, że nie wytrzymają one dużego obciążenia i zostaną wyrwane z ramy. 

Odpowiednie ubranie

W offroadowych warunkach stosowny ubiór to absolutna podstawa. Wybierając się w dłuższą podróż, bardzo często będziemy narażeni na skrajne warunki atmosferyczne. Szczególnie przydatne będą rękawice ochronne, czapka, ciepła kurtka, bluza termoaktywna, wodery i kalosze. Warto mieć w bagażniku także zapasowy komplet ubrań, ponieważ z całą pewnością nie będziemy mieć dostępu do pralki. Jeżeli chodzi o obuwie, idealne będą buty za kostkę, z podeszwą antypoślizgową. Powinny być odporne na wodę oraz błoto. 

Namiot i śpiwór

Wyprawy offroad mogą trwać nawet kilka tygodni, dlatego też konieczne będzie zabranie ze sobą odpowiedniego namiotu i śpiwora. Warunki, w których będziemy odpoczywać, mogą być różne, czasami dalekie od ideału. Wśród oferowanych produktów bardzo popularne są namioty dachowe. Dają one możliwość rozbicia się wszędzie tam, gdzie dojedzie nasz samochód. Zazwyczaj są wodoodporne i zapewniają dobrą wentylację w upalne dni. Namioty te powinny być wyposażone w moskitierę oraz drabinkę umożliwiającą wejście na dach samochodu. 

Co jeszcze może się przydać?

Poza wymienionymi wyżej elementami wyposażenia samochodów terenowych równie przydatne mogą okazać się rzeczy takie jak:

 • lodówka,
 • kompresor,
 • wyciągarka,
 • zderzaki,
 • bagażnik,
 • kanistry,
 • skrzynie,
 • taśma.

Decyzja o zabraniu ich w podróż w głównej mierze zależy od charakteru i długości wycieczki oraz od tego, jakim samochodem jedziemy. Najważniejsze powinno być zapewnienie bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy, tak by wyprawa okazała się fantastyczną przygodą, a nie złym wspomnieniem.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*