Jaki kask do off-roadu będzie najlepszy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jaki kask do off-roadu będzie najlepszy?

Kask jest niezwykle ważny podczas off-roadowych wojaży. Zabezpiecza on naszą głowę przed niezwykle nieprzyjemnymi urazami. Jak odpowiednio dobrać kask do off-roadu?

Jazda off-roadowa motocyklem crossowym lub enduro to dla wielu ogromna pasja i świetny sposób na dostarczenie adrenaliny. Jeżdżąc po trudnym terenie, można wykorzystywać swoje umiejętności, pobawić się poprzez wykonywanie wszelkiego rodzaju skoków i po prostu dać upust swojej pasji do tego typu jazdy. Przed decyzją ruszenia w off-road swoim motocyklem trzeba jednak wybrać odpowiedni kask. 

Kask jest najważniejszym elementem ochrony każdego motocyklisty. O ile warto zainwestować również w odpowiednie ochraniacze na poszczególne części ciała, tak to uderzenie głową bez żadnej ochrony może być najtragiczniejsze w skutkach. Dlatego producenci kasków z każdym rokiem starają się tworzyć coraz mocniejsze konstrukcje, które wytrzymają wszelkiego rodzaju uderzenia, tak by ich użytkownicy byli jak najbezpieczniejsi. 

Kaski przeznaczone do jazdy off-roadowej są o tyle ważne, że chronią motocyklistę nie tylko w razie upadku, ale przez cały czas trwania jazdy. Ich zadaniem jest ochrona głowy przed wszelkiego rodzaju kamieniami, gałęziami i innymi rzeczami, które mogą wylatywać spod kół innych motocykli w trudnym terenie. Dlatego też te modele kasków mają nieco inną i mniej opływową konstrukcję od tych ulicznych, co można rozpoznać po charakterystycznym daszku. Są one ponadto dłuższe i mają sporo wlotów powietrza, by ułatwiać oddychanie. 

Jak dobrze dobrać kask do off-roadu?

Wybierając kask, czyli najważniejszy element ochrony motocyklisty, ważne jest, by dobrać go w odpowiednim rozmiarze, tak by zapewniał możliwie jak największą ochronę. Musi dokładnie przylegać do głowy, a wręcz być lekko za ciasny. To, że kask jest za duży, można rozpoznać po tym, że pozwala on na swobodne poruszanie głową w dowolnym kierunku. Kolejna ważna rzecz to wyważenie kasku. Nieco cięższy, lecz świetnie wyważony kask będzie wręcz nieodczuwalny na głowie. Ostatni ważny czynnik to wentylacja. Musi ona być bardzo dobra, tak by możliwe było swobodne oddychanie. 

Decydując się na zakup kasku, warto pamiętać o tym, by najpierw go przymierzyć. Ponadto nie poleca się kupowania kasków z innych kontynentów, gdyż są one dostosowane dla typowego kształtu głowy w danym rejonie, więc mogą po prostu nie pasować. 

Przechodząc do wyboru konkretnych kasków: jednym z najlepszych wyborów będzie ten od marki Bell, a dokładniej Moto-9 Flex. Pochodzi on od renomowanego producenta i powstał z kompozytu. Jego budowa sprawia, że uderzenia są dobrze tłumione, dzięki wykorzystaniu wewnątrz trzech segmentów, które w momencie kontaktu z czymkolwiek zaczynają się poruszać względem siebie, tym samym absorbując siłę trafienia. 

Bardzo dobry model to na przykład Airoh Aviator 3. Ma on świetną wentylację oraz bardzo solidną budowę. Dla początkujących z kolei jest polecany inny kask tej marki, a mianowicie Airoh Wraap, który charakteryzuje się świetnym stosunkiem jakości do ceny.

Zdj. główne: Egor Myznik/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*