Rajdy turystyczne cieszą się popularnością wśród fanów sportów motorowych. Warto pamiętać, że nie są tym samym co ściganie. Przed startem warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami.
Rajdy turystyczne to konkurencja przeznaczona dla amatorów sportów motorowych. Ich głównym założeniem jest przede wszystkim dobra zabawa i szlifowanie umiejętności. Są to wydarzenia regularnie organizowane przez Polski Związek Motorowy. Historia PZM sięga roku 1950, kiedy to połączone zostały Automobilklub Polski oraz Polski Związek Motocyklowy.
Co roku rajdy turystyczne przyciągają sympatyków z całej Polski. Cała impreza składa się z kilku części, jednak najbardziej istotnym elementem jest przejazd przez przygotowaną wcześniej trasę zgodnie ze wskazówkami. Na mecie uczestnicy mogą liczyć na ciekawe atrakcje, poczęstunek, a także rozdanie nagród. Głównym założeniem tych motoryzacyjnych wydarzeń jest pozytywna atmosfera oraz promowanie miasta pod kątem ciekawych miejsc i zabytków. Trasy są odpowiednio przygotowane, tak by zapewnić uczestnikom bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Podczas rajdów turystycznych nie ma miejsca na niezdrową rywalizację i niebezpieczne manewry.
Należy pamiętać, że wyścigi i rajdy różnią się od siebie pod wieloma względami. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, dlatego warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami przed przystąpieniem do rywalizacji.
Jedną z najistotniejszych kwestii, która różni obydwie dyscypliny jest rodzaj toru. W przypadku wyścigów samochodowych, tor stanowi powierzchnia pokryta specjalnym asfaltem lub masą bitumiczną. Należy zaznaczyć także, że jest on niedostępny dla innych uczestników ruchu drogowego. W przypadku rajdów turystycznych przejazd odbywa się na drogach publicznych, które po prostu zostają zamknięte podczas wydarzenia.
Podczas rajdów turystycznych zawodnicy korzystają ze specjalnych samochodów, które bazują na standardowych pojazdach. W niektórych przypadkach modyfikacje dotyczą całych podzespołów, oświetlenia czy zawieszenia. Stopień przeprowadzonych zmian zależy od rodzaju i klasy konkurencji.
Samochody wyścigowe mają z kolei to do siebie, że od początku są projektowane z myślą o wykorzystaniu na zamkniętych torach. Każdy z nas na pewno potrafi sobie wyobrazić taki pojazd. Niskie zawieszenie, spoilery, specjalne opony i wiele innych cech wpływa na to, że samochody wyścigowe zwyczajnie nie nadają się do jazdy po drogach publicznych.
Rodzaj toru i charakterystyka pojazdu to najważniejsze, lecz nie jedyne różnice pomiędzy rajdem turystycznym a wyścigiem samochodowym. Warto o tym pamiętać i wiedzieć, jakie zasady obowiązują podczas każdego z tych wydarzeń.
Rajd turystyczny to świetna okazja, by aktywnie spędzić czas w gronie najbliższych, a także podzielić się pasją z nowo poznanymi osobami. Aby wziąć udział w wydarzeniu potrzebne nam będzie jedynie prawo jazdy i własny samochód. Nie jest wymagana licencja sportowa, a nakłady finansowe są naprawdę niewielkie.
Warto pamiętać, że liczba uczestników, którzy mogą uczestniczyć w rajdzie, jest ograniczona. Świetnym pomysłem będzie systematyczne śledzenie harmonogramów wydarzeń sportowych. Kiedy tylko coś nas zainteresuje, nie zwlekajmy z zapisami, ponieważ chętnych nie brakuje.
W przypadku wyścigów samochodowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Wymagana jest licencja wyścigowa, którą nie tak łatwo uzyskać. Istnieje kilka najważniejszych rodzajów licencji i to od nich zależy, w jakich zawodach będziemy mogli wziąć udział. Różnice wynikają, m.in. z mocy i pojemności silnika, rodzaju nawierzchni, a także wieku i doświadczenia uczestników. Procedura ubiegania się o licencję jest pracochłonna, jednak prawdziwych pasjonatów motoryzacji nie powinno to zniechęcać. Obejmuje ona odbycie kursu, zdanie egzaminu, a także skompletowanie niezbędnych dokumentów, w tym zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do uprawiania sportów samochodowych.
Zarówno rajdy turystyczne, jak i wyścigi samochodowe cieszą się ogromną popularnością wśród fanów dyscyplin motorowych. Są to niezwykłe wydarzenia, podczas których będziemy mieli możliwość poznać nowych ludzi, podzielić się naszą pasją, a także zdobyć cenne umiejętności. Jest to doskonała okazja, by aktywnie spędzić czas, a może nawet odkryć nowe hobby.
Z całą pewnością wielu zawodowych kierowców wyścigowych swoją przygodę zaczynało od rajdów turystycznych czy amatorskich wyścigów samochodowych. Aby dobrze przygotować się do współzawodnictwa, warto wcześniej dowiedzieć się, czym charakteryzują się poszczególne dyscypliny i jakie zasady obowiązują podczas wydarzeń. Dzięki takiej wiedzy w pełni świadomie będziemy mogli przystąpić to motoryzacyjnych zawodów.
(fot. pixabay.com)