Umowa OC zawarta na odległość – jak zrezygnować?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Umowa OC zawarta na odległość – jak zrezygnować?

Jak zrezygnować z umowy od odpowiedzialności cywilnej zawartej na odległość w firmie ubezpieczeniowej HDI? Jest to proces stosunkowo prosty i intuicyjny. Pamiętajmy jednak, że od kilku lat HDI działa wspólnie z firmą TUiR WARTA SA. Wszelkie dokumenty związane z wypowiedzeniem umowy muszą być więc kierowane pod adres tej spółki. Jak zrezygnować z polisy OC zawartej na odległość i w jakich przypadkach jest to możliwe? 

Kiedy można zrezygnować z ubezpieczenia OC? 

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawartej w HDI jest możliwe w kilku przypadkach. Jednym z nich jest właśnie zawarcie jej na odległość, czyli np. telefonicznie lub za pośrednictwem internetu. W takiej sytuacji prawo przewiduje 30 dni na możliwość rezygnacji z umowy bez podawania przyczyny naszej decyzji. Innym przypadkiem jest automatyczne przedłużenie polisy wtedy, gdy chcemy skorzystać z pakietu ubezpieczeniowego innej firmy. Rezygnacja z ubezpieczenia OC w HDI jest również możliwa w sytuacji wyrejestrowania pojazdu, który został zezłomowany bądź skradziony lub też zwyczajnie umowa OC dobiegła końca. Więcej informacji na temat okoliczności, w których możliwe jest wypowiedzenie umowy OC, znajduje się na stronie wypowiadamoc.pl

Co to znaczy, że umowa została zawarta na odległość? 

Umowa zawarta na odległość to taka, której warunki zostały zaakceptowane poza placówką danego ubezpieczyciela. Podpisanie umowy nastąpiło telefonicznie bądź przez internet. Zgodnie z Ustawą o Prawach Konsumenta, a dokładnie jej 40 artykułem i ustępem 2, klientowi przysługuje 30 dni na odstąpienie od umowy zawartej na odległość bez konieczności podawania przyczyny takiej decyzji. 

Pamiętajmy jednak, że w przypadku odstąpienia od umowy, powołując się na wspomnianą ustawę, ubezpieczyciel i tak odliczy należność za dni, w których umowa od odpowiedzialności cywilnej obowiązywała. Dlatego, jeśli zrezygnujemy z umowy OC, dajmy na to po 16 dniach, za wspomniane 16 dni zostanie potrącona odpowiednia, proporcjonalna do wysokości składki OC suma. 

W jaki sposób zrezygnować z ubezpieczenia OC w HDI? 

Pierwszym krokiem w drodze do wypowiedzenia umowy od odpowiedzialności cywilnej powinno być pobranie wzoru takiego dokumentu. Wypowiedzenie HDI na https://wypowiadamoc.pl/wypowiedzenie-umowy-oc-hdi to szybki sposób na znalezienie umowy wypowiadającej w formie DOC. lub PDF.  

Pobrany ze strony wypowiadamoc.pl formularz, musimy wypełnić starannie wszystkimi niezbędnymi danymi. Będą nam do tego potrzebne: numer polisy OC, z której chcemy zrezygnować, numer rejestracyjny oraz marka samochodu, którego sprawa dotyczy, nasze dane osobowe (imię i nazwisko nasze oraz ewentualnych pozostałych właścicieli) oraz numery PESEL. Przydadzą się również nasze dane kontaktowe oraz adres. Wypowiedzenie po wypełnieniu musi zostać podpisane ręcznie przez nas oraz pozostałych właścicieli pojazdu, jeśli tacy występują. Dokument możemy dostarczyć do placówki HDI osobiście, przesłać pocztą lub kurierem na adres TUiR WARTA S.A. Istnieje także możliwość wysłania skanu umowy na adres mailowy. 

Fot. Scott Graham/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*