Koszt ubezpieczenia OC samochodu – od czego zależy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Koszt ubezpieczenia OC samochodu – od czego zależy?

OC to obowiązkowe dla kierowców w Polsce ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które uchronić może przed niekiedy poważnymi skutkami wielu nieprzyjemnych zdarzeń. Koszt tej polisy różnić się może w zależności od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego, historii kierowcy czy pojazdu, którego będzie dotyczyć. Aby termin zakupu polisy nie spędzał snu z powiek i nie kojarzył się z wielkim wydatkiem, warto znaleźć najkorzystniejszą w konkretnej sytuacji opcję. Podpowiadamy, od czego zależy cena OC oraz jak znaleźć najlepszą ofertę.

Od czego zależy cena polisy OC?

Ubezpieczenie OC pojazdu to koszt pokrywany przez każdego właściciela samochodu, raz lub więcej razy w roku w ratach. Ceny tej polisy ciągle wzrastają, a średnia cena OC w Polsce to obecnie koszt rzędu kilkuset złotych. Jednak to, jak dużo kosztować nas będzie ubezpieczenie samochodu, zależy od bardzo wielu czynników, a ostateczna cena waha się od kosztu w granicach dwustu złotych do nawet kilku tysięcy.

Przy zakupie polisy OC wpływ na jej koszt ma zarówno pojazd, jak i jego kierowca. Dodatkowo nawet w przypadku jednego właściciela i pojazdu ofert poszczególnych towarzystw mogą się od siebie różnić, gdyż biorą one pod uwagę inne kryteria lub inne priorytety przy wycenie. 

Ceny OC są wynikiem wielu kalkulacji ubezpieczalni, które analizują poszczególne czynniki. Wśród najważniejszych wymienić można markę i model pojazdu, rok jego produkcji czy też jego pojemność silnika. Generalnie, im młodszy samochód z mniejszym silnikiem, tym ubezpieczenie będzie tańsze, od tej reguły są jednak wyjątki https://ubezpieczamy-auto.pl/ile-kosztuje-ubezpieczenie-oc-samochodu/.

Dodatkowo, przy obliczaniu kosztów polisy dla właściciela, a także ryzyka dla ubezpieczalni, nie bez znaczenia pozostają informacje dotyczące właściciela, a co za tym idzie kierowcy pojazdu. Jednym z ważniejszych aspektów jest wiek. Młodzi kierowcy często liczyć się muszą ze znacznie wyższymi składkami OC ze względu na brak doświadczenia, a także z brakiem zniżek. Nie bez znaczenia pozostaje również stan cywilny, zawód oraz liczba dzieci właściciela pojazdu, a także jego miejsce zamieszkania. Na najniższe ceny liczyć mogą osoby mieszkające poza aglomeracjami miejskimi, po ślubie, ze stabilną pracą oraz dziećmi.

Jak znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia OC?

Na rynku znaleźć można wiele towarzystw ubezpieczeniowych, których oferty znacząco się od siebie różnią. Na cenę OC wpływ ma wiele czynników, takich jak informacje o kierowcy, wiek samochodu czy pojemność silnika, dlatego różne firmy w inny sposób obliczają koszty związane z ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. 

Jeśli planujesz zakup pierwszego pojazdu lub w przypadku gdy kończy się ubezpieczenie Twojego samochodu, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z porównywarki OC, takiej jak ta dostępna na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl. Z Jej pomocą porównasz 67 ofert ubezpieczeniowych i wybierzesz najlepszą dla siebie. Porównywarka ta posiada bezpośrednie połączenie z systemami wielu towarzystw, dzięki czemu użytkownik zyskuje dostęp do ofert bezpośrednio po wypełnieniu formularza, w którym umieścić należy wszystkie wymagane przez towarzystwa ubezpieczeniowe informacje. 

Dodatkowo, dzięki porównywarce ofert poprzez kalkulator OC/AC znaleźć można polisę o niższej nawet o 50% cenie, niż początkowo. Partnerzy tego typu narzędzi często udzielają także swoim klientom dodatkowych zniżek za zgody marketingowe. Z pomocą porównywarki polisę można zakupić w pełni online, bez zbędnych formalności czy wizyt w oddziałach ubezpieczalni. Z tych przyczyn narzędzie to jest idealną opcją dla wszystkich, którzy poszukują ubezpieczenia pojazdu.

Fot. Alexander Nisman/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*