Przygotowujemy enduro do nowego sezonu

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przygotowujemy enduro do nowego sezonu

Artykuł sponsorowany

Śniegi stopniały, termometry pokazują już tylko temperatury na plusie, więc czas najwyższy, by przygotować swój motocykl do nowego sezonu. Przed pierwszą jazdą po zimie koniecznie trzeba sprawdzić sprawność wszystkich kluczowych elementów, wpływających na jego funkcjonowanie i Twoje bezpieczeństwo na trasie. Zobacz, jak należy przygotować swoje enduro do jazdy w nowym sezonie. 

Kontrola i ewentualna wymiana opon

Przed wyruszeniem w trasę, koniecznie sprawdź stan opon. Ich sprawność, dobrze ciśnienie i przyczepność, są warunkiem Twojego bezpieczeństwa na drodze. Opony do enduro są wyjątkowo wymagające, ponieważ muszą dawać sobie radę nie tylko na utwardzonej drodze asfaltowej, lecz także w trudnych warunkach, takich jak piach, błoto i nierówny teren. Po całej zimie spędzonej w garażu, ciśnienie w oponach Twojego motocyklu może być zbyt niskie. Wybierz się na stację benzynową lub użyj swojego kompresora, by sprawdzić ciśnienie w oponach i ewentualnie je dopompować. Skontroluj także bieżniki i jeśli opony są zbyt zużyte, koniecznie je wymień – to sprawa Twojego bezpieczeństwa, nie lekceważ tego. Nowe opony, idealne dla Twojego motocyklu znajdziesz na https://skyseba.pl/

Ładowanie akumulatora

Po kilku miesiącach nieużywania, akumulator w Twoim enduro najprawdopodobniej będzie rozładowany lub rozładuje się po krótkiej jeździe. Przed wyruszeniem w pierwszą trasę naładuj akumulator i sprawdź, czy nie ma żadnych uszkodzeń lub czy nie dosięgnęła go korozja. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości na akumulatorze, wymień go. Przeciekanie akumulatora jest niezwykle niebezpieczne i w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do eksplozji. Nienaładowany akumulator może okazać się też sporym zawodem, jeśli wybierzesz się w pierwszą trasę, a motor zatrzyma się po kilkunastu metrach. 

Kontrola poziomu oleju i ewentualna wymiana

Jeśli nie zrobiłeś tego przed odstawieniem motocyklu do garażu po zakończonym sezonie, sprawdź, czy olej silnikowy nie wymaga wymiany. Olej należy wymieniać mniej więcej raz do roku lub co określoną liczbę kilometrów, określoną przez producenta, nie zapomnij o tym! Najlepiej robić to przed rozpoczęciem lub po zakończeniu sezonu, w ten sposób zawsze dopilnujesz, kiedy mija rok od ostatniej wymiany Skontroluj też poziom oleju silnikowego, szkoda byłoby zaczynać sezon od uszkodzenia silnika. By tego uniknąć, uzupełnij olej i tym samym ochroń silnik swojego motocyklu przed przepaleniem lub zatarciem. 

Pielęgnacja tarcz hamulcowych

Stanie w garażu całą zimę może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie tarcz hamulcowych motocyklu, zwłaszcza, jeśli garaż jest nieocieplony i zawilgocony. Zalegający na nich kurz oraz pojawiająca się rdza mogą spowodować, że droga hamowania będzie dłuższa, a tym samym, jazda na takim motocyklu stanie się niebezpieczna. Przy hamowaniu liczą się ułamki sekund, dlatego nie machaj ręką na ten problem z założeniem, że cały nalot z zimo “przetrze się” po pierwszych kilkunastu kilometrach, ponieważ niebezpieczna sytuacja może wydarzyć się na drodze nawet po pierwszym kilometrze. Przetrzyj tarcze hamulcowe cleanerem i nie ryzykuj. 

Rozpoczęcie nowego sezonu motocyklowego to ekscytujące wydarzenie, jednak pamiętaj, że poza okazją do drogowych szaleństw, jest to także okazja do skontrolowania stanu swojego motocyklu. Poza otarciem go z kurzu i umyciem, koniecznie zadbaj o jego stan techniczny, ponieważ to on wpływa na Twój komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*