Jakie opony wybierać do sportowych motocykli?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie opony wybierać do sportowych motocykli?

Artykuł sponsorowany

Aby cieszyć się jazdą motocyklem i mieć poczucie bezpieczeństwa, warto zainwestować w dobrej jakości opony. Bez nich Twój pojazd nie będzie prowadził się tak jak powinien. Czym kierować się w ich wyborze?

Poszukiwania ogumienia warto zacząć od rozeznania się na rynku. Na przykład na stronie https://skyseba.pl/ znajdziesz wiele różnych rodzajów opon, zróżnicowanych pod kątem szerokości, osi oraz profilu. Pamiętaj, aby dobrać je zgodnie z zaleceniem producenta swojego jednośladu.

Ogumienie w sportowych motocyklach musi wytrzymać duże prędkości i efektywnie dostosowywać się do zmiennego podłoża asfaltu. Niezależnie od tego, czy jeździsz tylko na torach lub po mieście, opony Twojego motocyklu powinny wytrzymywać duże siły tarcia podczas hamowania.

Opona musi być odpowiednio dobrana do prędkości, jakie osiąga Twój motocykl, a najważniejszymi parametrami jest:

  • średnica koła,
  • szerokość,
  • profil,
  • indeks nośności oraz prędkości.

Ważny jest rozmiar

Tak jak zostało wspomniane wcześniej, musisz wybrać taki model opony, jaki rekomenduje producent Twojego motocykla. Nie zachowując odpowiednich parametrów, ryzykujesz nie tylko szybkim zepsuciem się ogumienia, ale też niebezpieczną jazdą.

Nie oszczędzaj

Mimo że opony do motocykli sportowych mogą wydawać Ci się drogie, nie szukaj tańszych zamienników. Kupuj towar tylko od renomowanych producentów, których ogumienie jest najwyższej jakości. Zyskasz dzięki temu precyzję prowadzenia oraz lepszą przyczepność opon do asfaltu.

Rodzaj nawierzchni

Przed zakupem powinieneś zastanowić się, czy motocyklem będziesz jeździł po drogach asfaltowych czy terenowych. Do motocykli drogowych polecane są opony metzeler m5, zaś do tych, którymi przeważnie jeździ się w terenie – metzeler karoo 3. Zwróć też uwagę na to, aby te pojazdów drogowych miały odpowiednią homologację. Jeżeli chcesz korzystać z motocykla w różnych terenach, wybierz opony stworzone z różnych mieszanek (np. krzemionka i guma).

Bieżnik

W nowoczesnych modelach opon znajdziesz specjalnie wycięty bieżnik, który zapewnia stabilną przyczepność motoru np. w trakcie jazdy po mokrym asfalcie oraz stabilizację w trakcie pokonywania zakrętów. Zwróć uwagę na to, aby bieżnik posiadał wzmocni karkas. Pozwoli to na sprawne zakręty przy dużej prędkości oraz znacznym pochyleniu.

Opony sportowe czy wyścigowe?

Wszystko zależy, oczywiście, od tego, jaki model motocykla posiadasz i jakie ma być jego przeznaczenie.

Opony sportowe są bardziej miękkie i nie trzeba ich przed startem podgrzewać w przeciwieństwie do opon wyścigowych. Ten drugi typ wyróżnia się bieżnikiem typu slick. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch rodzajów opon lub też nabycie takich, które oferują dobrą jazdę po torze, w terenie i na mieście.

Jeśli chcesz ścigać się motocyklem zarówno offroad’owo, jak i na torze, optymalnym rozwiązaniem będzie zakup opon np. z dodatkiem sadzy oraz dużą ilością rowków.

Stojąc przed wyborem zakupu opon sportowych do swojego jednośladu powinieneś kierować się przede wszystkim ich jakością oraz odpowiednim dopasowaniem rozmiaru. Sprawne pokonywanie zakrętów, szybka adaptacja do zmian podłoża, osiąganie pełnej mocy pojazdu,  wysoka odporność na ścieranie – wszystko to znacząco wpływa na komfort jazdy sportowym motocyklem.

Pamiętaj też o tym, że w porównaniu np. do opon w motocyklach turystyczne, modele w tych sportowych zużywają się znacznie szybciej i wymiana konieczna jest po przejechaniu około 4000 tys. kilometrów. Im bardziej zużyta opona, tym wcześniejszej wymaga wymiany, z którą nie należy zwlekać.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*