Ładowanie auta elektrycznego – jak robić to poprawnie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Ładowanie auta elektrycznego – jak robić to poprawnie?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Samochody elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Ich użytkowanie staje się normą, gdyż pozwalają oszczędzić na paliwie, a przy okazji są gwarancją tego, iż do atmosfery wydala się znacznie mniej szkodliwych gazów i spalin. Jednak posiadanie samochodu elektrycznego wiąże się z jego ładowaniem. Z tego powodu warto wiedzieć, jak ładować akumulator w samochodach elektrycznych i gdzie można tego dokonać. Jeszcze kilka lat temu stacje ładowania można było policzyć na palcach jednej ręki. Obecnie mapa wygląda znacznie bardziej obiecująco. Sprawdź, co warto wiedzieć o ładowaniu samochodu elektrycznego!

  1. Samochód elektryczny — poruszanie się nim jest znacznie łatwiejsze dzięki rozrastającej się mapy stacji
  2. Ładowanie samochodu elektrycznego — czy publiczna stacja to dobry wybór?
  3. Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?
  4. Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?
  5. Ładowanie auta elektrycznego — dodatkowe informacje

Samochód elektryczny — poruszanie się nim jest znacznie łatwiejsze dzięki rozrastającej się mapy stacji

Obecnie śmiało można powiedzieć, że ładowanie samochodu elektrycznego jest znacznie łatwiejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Nie musisz obawiać się, że w Twojej okolicy zabraknie publicznych stacji ładowania, ponieważ nieustannie liczba takich miejsc rośnie. Po wyposażeniu się w samochód elektryczny nie trzeba więc martwić się własną domową stacją — liczba stacji publicznych z pewnością wystarczy. Rosnący trend można prześledzić na bazie ostatnich trzech lat. W listopadzie 2020 roku wg Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, dostępnych było tylko 1324 stacje. Rok później można było korzystać z 1813 stacji, natomiast dwa lata później już z 2494 stacji. Perspektywy są jeszcze bardziej obiecujące, dlatego można śmiało inwestować w samochody elektryczne!

Co istotne, stacje ładowania, głównie stacje DC, powstają coraz częściej również przy drogach szybkiego ruchu. To znacznie ułatwia kierowcom elektryków życie. W naszym kraju działa już kilka placówek z ładowaniem elektryków głównie przy autostradach A1 oraz A2. Stacje te pozwalają na załadowanie samochodu z mocą 350 kW.

Ładowanie samochodu elektrycznego — czy publiczna stacja to dobry wybór?

Czy do ładowania samochodów elektrycznych można używać wyłącznie stacji publicznych? Oczywiście, że nie. Świetnie spisują się w tej roli stacje przydomowe, osobiste, jednak nie każdy ma pieniądze, aby inwestować w taką stację. Przeszkodą może być też brak odpowiedniej instalacji w budynkach wielorodzinnych, dlatego podłączenie stacji ładowania samochodu elektrycznego jest niemożliwe. Jak więc ładować samochód elektryczny?

Jeśli chcesz doprowadzić do szybkiego naładowania auta elektrycznego, a przy okazji maksymalnie bezpiecznego, warto ładować przy użyciu prądu przemiennego, czyli takiego, który znajduje się w naszych gniazdkach w domu. Prąd stały również nadaje się do ładowania, ale warto zwrócić uwagę na to, iż nadmierne korzystanie z szybkich ładowarek skróci żywotność baterii samochodowej.

Naładowanie auta elektrycznego na stacjach ładowania czy w domu powinny odbywać się tylko przy wykorzystaniu odpowiedniego złącza i odpowiadającej mu wtyczki. Najczęściej chodzi o te pasujące do gniazda AC Type 2, CCS Type 2 czy CHAdeMO.

Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

Czas ładowania samochodu elektrycznego to ważny aspekt. Jak można się domyślić, nie trwa to zbyt krótko. Przykładowy test wykazał, że ładowanie samochodu Ford Mustang Mach-E z baterią, która pomieści 88 kWh z poziomu 49% do poziomu 80%, trwa ok. 50 minut przy wykorzystaniu ładowarki 39 kWh. 84 minuty trzeba spędzić na stacji, aby ten sam samochód naładować od poziomu 12% do poziomu 80% przy wykorzystaniu ładowarki o mocy 50 kWh.

Jednak czas ładowania to nie jedyny istotny aspekt. Trzeba wziąć pod uwagę też to, jaką maksymalną moc może przyjąć akumulator Twojego samochodu. Każdy taki samochód elektryczny z pewnością będzie miał podane wszystkie parametry, dzięki którym użytkownik może dobrać moc ładowania.

Ile kosztuje ładowanie samochodu elektrycznego?

Koszty to kolejne pytanie, które pada w przypadku samochodów elektrycznych. Choć energia elektryczna jest droga, sam samochód elektryczny nie pobiera zbyt dużo pieniędzy za 100 km. Można zapłacić ok. 31 zł za 100 km, jeśli ładowanie przebiegnie z wykorzystaniem ładowarki AC (koszt 1,88 zł/kWh) oraz 22 zł, jeśli wykupiony został specjalny abonament. Wtedy 1 kWh kosztuje 1,37 zł.

Ładowanie auta elektrycznego — dodatkowe informacje

Ładowanie baterii samochodu elektrycznego może się wydawać prostą czynnością, jednak można popełnić wiele błędów. Jeśli nie musisz, nie ładuj samochodu codziennie. Z pewnością nie pomoże to baterii w dłuższym przeżyciu. Kolejna rada to tak, która nie zaleca ładowania do pełna. Wystarczy zakończyć ładowanie na 80%, aby cieszyć się długą jazdą oraz o wiele dłuższą żywotnością baterii. Idąc tym tropem, można śmiało powiedzieć, by nie wyładowywać akumulatora do 0%. Jeśli ładujesz w domu, lepiej podłączać samochód w nocy, kiedy taryfa jest znacznie tańsza! Nie wiesz, gdzie ładować samochód? Stacje ładowania znajdziesz na https://mapaladowania.pl/, a inne ciekawostki na temat ładowania samochodu elektrycznego dostępne są na stronie https://mapaladowania.pl/blog/domowa-stacja-ladowania-samochodu/.

Zdjęcie: materiał Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*