Najpiękniejsze trasy samochodowe w Polsce

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Najpiękniejsze trasy samochodowe w Polsce

Jazda samochodem może być przyjemna nie tylko dzięki klasie pojazdu czy celowi podróży. Także same okoliczności jazdy mogą dostarczać wiele pozytywnych przeżyć. Które trasy samochodowe w Polsce są więc najpiękniejsze?

Wielka Pętla Bieszczadzka

Trasa liczy 160 km i przebiega pomiędzy miejscowościami: Lesko – Hoczew – Baligród – Cisna – Wetlina – Ustrzyki Górne – Smolnik – Czarna – Ustrzyki Dolne. To najdłuższa droga z serpentynami w Polsce i prawdziwy raj dla miłośników jazdy w górskim terenie, który prowadzi przez Bieszczadzki Park Narodowy i cztery parki krajobrazowe. Z Wielkiej Pętli można też wyruszyć na najpiękniejsze bieszczadzkie szlaki i szczyty. Wśród nich znajdują się między innymi Połonina Wetlińska, Tarnica i Szeroki Wierch. Droga biegnie przez teren będący tyglem kulturowym – ze śladami tradycji polskich, żydowskich i ukraińskich.

Trasa wzdłuż Kanału Augustowskiego

Liczy 70 km długości i prowadzi wzdłuż Kanału Augustowskiego od Śluzy Dębowo do Śluzy Kurzyniec. Podróż przez Podlasie również potrafi zachwycić, chociaż z innych powodów niż przejazd w Bieszczadach. Trasa obejmuje wsie, lasy i łąki, a do tego 18 śluz na największym zabytku hydrotechnicznym w Polsce.

Wyświetl ten post na Instagramie.

I Dream in Colour I have finally been able to get into processing photos from our trip to Europe in 2019. First photo is of a sunset over Agustow Canal in eastern Poland near border with Belarus. We stayed in a small homestead that had access directly to the canal via a small pier and I was able to just to walk a few meters from the house to find this wonderful spot. Having beautiful calm weather around was fantastic and getting some sunset colours was a great bonus as well. . . . . . #worldinmyeyes #beautifuldestinations #natgeoyourshot #earthofficial #planetearth #discoverearth #ourplanetdaily #landscapephotography #ig_landscape #canonaustralia #scape_captures #nisifiltersanz #gameoftones #sunset #moodygrams #ethereal_moods #amazingplaces #polska #poland #polska_w_obiektywie #beautifulpoland #kanałaugustowski #podlasie #skyporn #enjoythesilence #waterway #pieknapolska #reflection #ig_poland #serenity

Post udostępniony przez Maciek Gornisiewicz (@darkelfphotography)

Szlak Orlich Gniazd

Obszar pomiędzy Krakowem i Częstochową, nazywany Wyżyną Krakowsko–Częstochowską, obfituje w przepiękne zabytki wkomponowane w równie okazałą przyrodę. Liczy 315 km – zaczyna się od zamku w Olsztynie koło Częstochowy, kończy zaś na Rudnie i Wygiełzowie. To tutaj zresztą wytyczano najstarsze trasy turystyczne w Polsce. Droga prowadzi od zamku do zamku. Większość budowli powstała w XIV w. za panowania Kazimierza Wielkiego. Wybudowane zostały na skałach dochodzących nawet do 30 metrów, co dodaje im szczególnego kolorytu.

Trasa Dolnośląska

Droga Trasy Dolnośląskiej wiedzie z Wrocławia do Świdnicy i ciągnie się przez 233 km. Również tutaj podziwiać można zamki i budowle architektury obronnej, ale także piękno przyrody i zróżnicowanego krajobrazu. Przejeżdża się między innymi przez Park Narodowy Gór Stołowych. Elementem trasy będzie też malownicza Droga Stu Zakrętów wijąca się wśród lasów iglastych i grzybów skalnych.

Zakopane – Łysa Polana

Droga wiodąca u podnóża Tatr Wysokich liczy sobie na tym odcinku 24 km. Łączy Zakopane z Doliną Białki i ma przede wszystkim turystyczny i widokowy charakter. W najciekawszym etapie, za Bukowiną Tatrzańską, droga ukazuje samochodowym turystom przepiękne krajobrazy – widać nie tylko Tatry, ale też część Gorców i Beskidów.

Kaszuby –  Półwysep Helski

Trasa z Władysławowa do Helu liczy sobie 35 km prowadzących przez bardzo zróżnicowany krajobraz. Zielone lasy przeplatają się ze złotymi plażami i panoramą morza. Piękne widoki na Zatokę Pucką zrekompensują fakt, że w sezonie bywa tutaj bardzo tłoczno. 

Pętla ojcowska

Również wiedzie fragmentem Szlaku Orlich Gniazd, ale w głównej mierze chodzi tutaj o piękno Ojcowskiego Parku Narodowego. Wijąca się pośród licznych formacji skalnych droga ma niezaprzeczalny urok. Warto zwiedzić między innymi zamek Pieskowa Skała, Maczugę Herkulesa i Jaskinię Łokietka. Jak widać, piękno przyrody idzie tu w parze z cennymi zabytkami naszej historii.  

W poprzek Mazur

Trasa z Ornety do Giżycka liczy sobie aż 160 km. Po drodze można zwiedzać wiele interesujących zabytków, ale przede wszystkim podziwiać morenowy krajobraz z licznymi lasami i jeziorami. Trzeba odwiedzić Lidzbark Warmiński z biskupim zamkiem i gotycką bazyliką św. Jana Chrzciciela. Na trasie podróży znajduje się również słynny Wilczy Szaniec, gdzie dokonano nieudanego zamachu na Adolfa Hitlera. W Kętrzynie zaś do oglądania zachęcają kościół obronny i inny zamek biskupi.

Pętla po Roztoczu

Trasa zaczyna się i kończy w Szczebrzeszynie. Po drodze mija się między innymi Zwierzyniec, Józefów i Krasnobród. Pokonanie roztoczańskich pagórków umilają piękne widoki – przyrodę można podziwiać w trzech parkach krajobrazowych i jednym parku narodowym. Warto odwiedzić przede wszystkim piękny Zwierzyniec.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*