Najpiękniejsze trasy turystyczne w województwie podlaskim!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najpiękniejsze trasy turystyczne w województwie podlaskim!

Województwo podlaskie posiada wiele pięknych krajobrazów, a widoki po prostu zapierają dech w piersiach. Podlaskie można zwiedzać nie tylko pieszo, ale i samochodem. Jakie są najlepsze trasy? 

Województwo podlaskie – mnóstwo pięknych widoków

Żeby zwiedzić województwo podlaskie, nie trzeba od razu planować wycieczki rowerowej, czy pieszej wyprawy. Wystarczy do tego dobry motor lub sprawny samochód i nieco pieniędzy odłożonych w portfelu, żeby kupić paliwo. Następnie można udać się w podróż, która będzie obfitować w majestatyczne krajobrazy. 

Samo województwo podlaskie jest położone w północno-wschodniej części naszego kraju. Jest podzielone na 14 powiatów, a także trzy miasta na prawach powiatu. Jeżeli chodzi o widoki, to centralnym elementem Podlasia jest rzeka Narew, to właśnie wokół niej prowadzą najpiękniejsze trasy w województwie. Które z nich są najbardziej atrakcyjne?

Najpiękniejsze trasy widokowe na Podlasiu – pomysł na pieszą wycieczkę

Województwo podlaskie znajduje się w bliskim sąsiedztwie ze wschodnią granicą. Oznacza to, że wiele punktów turystycznych ma konotacje historyczne. Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli chodzi o Podlaski Szlak Tatarski. Znajduje się na powierzchni od Sokółki do Kruszynian. Jego długość to około 57 kilometrów, co sprawia, że jest jednym z najdłuższych szlaków widokowych, jakie można znaleźć na Podlasiu. Prześliczne widoki i krajobrazy rozpościerają się na terenie Puszczy Knyszyńskiej, oraz Wzgórz Sokólskich. Główne atrakcje, to m.in. możliwość zapoznania się z kulturą tatarską, a także odłamem islamu, praktykowanym właśnie przez tę ludność – centralnym punktem jest cmentarz Mizar w Bohonikach. 

Wsiąść na rower i pojechać na Podlasie – która trasa rowerowa jest najciekawsza?

Jeżeli chodzi o trasy rowerowe na Podlasiu, to na pewno warto zwrócić szczególną uwagę na Podlaski Szlak Bociani. Jest to jedna z najdłuższych tras rowerowych w Polsce i największa w województwie podlaskim – jej długość to 412.5 kilometra. Rozpościera się na terenach od Białowieży po Stańczyki. Największym atutem zwiedzania jest to, że podczas przemierzania trasy można napotkać najpiękniejsze scenerie tych terenów. Krajobrazy obejmują widoki na obszarze Biebrzańskiego oraz Białowieskiego Parku Narodowego. Drugi z nich jest wpisany na listę UNESCO, a pierwszy jest świetną propozycją dla tych turystów, którzy zastanawiają się nad tym, aby połączyć zwiedzanie rowerem z kajakami. 

Główne atuty podlaskiego szlaku bocianiego to przede wszystkim barwna i rozmaita fauna oraz flora. Białowieski Park Narodowy nieprzypadkowo został wpisany na listę UNESCO. Na jego terenach znajdują się żubry oraz nienaruszone obecnością człowieka tereny.

Wydawać by się mogło, że dwa parki narodowe na obszarze jednej trasy to dużo, jednak to nie wszystko, co oferuje podlaski szlak bociani. Turyści, którzy wybiorą właśnie tę propozycję, będą mogli również przemierzać Wigierski i Narwiański Park Narodowy. Pierwszy z nich zapewnia wspaniałe doznania estetyczne, ze względu na dużą ilość jezior, a drugi rzekę Narwię, od której pochodzi jego nazwa. Liczne rezerwuary oraz naturalne środowisko, stwarza znakomite warunki do rozwoju ptactwa oraz zwierząt, jakich nie można spotkać w centralnej Polsce, czy w dużych aglomeracjach. 

Szlak walk partyzanckich

Województwo podlaskie jest ciekawą propozycją również dla tych, którzy są miłośnikami militariów. To właśnie na terenach Podlasia znajduje się szlak walk partyzanckich. Rozpościera się na długości 22 kilometrów – zaczyna w Hajnówce, a kończy w Narewce. Obok pozostałości po okupantach i wzmocnieniach, można także podziwiać urokliwe krajobrazy. Zapewnia to wytyczony szlak, który biegnie przez Rezerwat Lipiny i Szczekotowo. W przypadku tej drugiej miejscowości szczególnie ciekawe są kurhany słowiańskie, których historia nie jest do końca wyjaśniona. Zdołano tylko ustalić, że pochodzą mniej więcej z XIII wieku. 

Czy warto wybrać Podlasie jako destynację turystyczną?

Województwo podlaskie jest zdecydowanie obszarem, który skrywa wiele ciekawych punktów turystycznych, gdzie bogata historia tych terenów przenika się z malowniczymi widokami. W tym województwie najczęściej wybieranymi trasami są S8 oraz S61, jednak warto czasem skręcić na podmiejskie drogi i przekonać się, że nieoczywista trasa może być znacznie ciekawszym wyborem.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*