Trasy enduro na Śląsku – zobacz, z czego możesz korzystać

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Trasy enduro na Śląsku – zobacz, z czego możesz korzystać

Miłośnicy Enduro przemierzają góry i doliny, by znaleźć świeżutkie spoty, które pozwalają uprawiać Enduro na najwyższym poziomie. Dzisiejszy artykuł przygotowaliśmy zarówno dla starych wyjadaczy, jak i młodych wilczków, którzy szukają swojego miejsca w świecie motorsportu.

Śląsk obfituje w tereny idealne do uprawiania Enduro – to istny raj dla każdego zapalonego motocyklisty, który uwielbia dziewicze i zróżnicowane tereny. Co więcej, organizowane są tutaj wszelkiego rodzaju wyprawy i szkolenia Enduro, na których nauczysz się podstaw, lub podszlifujesz umiejętności. Jest w czym wybierać!

Enduro – czyli co dokładnie?

Praktycznie każdy słyszał o crossach, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje bliźniacza dyscyplina sportu – Enduro. Czym się od siebie różnią? Główna różnica między Crossem i Enduro polega na tym, że Cross jest przeznaczony praktycznie wyłącznie do jazdy sportowej na otwartych torach. Wyścigi motocrossowe na piekielnie wymagających trasach to atrakcja zarówno dla widzów, jak i uczestników, którzy czerpią pełnymi garściami z zajawki, jaką daje Cross. Efektem ubocznym jest oczywiście potężny i uzależniający zastrzyk adrenaliny. Tego typu motocykle oferują nie tylko możliwość szybkiej jazdy, ale także ekstremalne przeżycia w warunkach, w jakich motocykl ma się ścigać. 

Enduro charakteryzuje się przede wszystkim szerszym zakresem zastosowań – dlatego motocykle dedykowane Enduro wyposażone są w kierunkowskazy i światła uliczne, których próżno szukać w Crossach. Ale to nie wszystko. Enduro zawieszone są wyżej, a waga przekracza tą spotykaną w bliźniaczych motocyklach – Crossach, które uważane są za profesjonalne pełnoprawne maszyny terenowe. Kolejną kwestią są jednostki napędowe – silniki produkowane przez producentów pasują wyłącznie do jednego typu maszyn! Powodem takie działania jest zastosowanie jednośladów – crossy lepiej sobie radzą na wysokich obrotach i szybkich przejazdach. Z kolei Enduro to typowy długodystansowiec. Co więcej, z racji mniej wymagającej pracy silnika, Enduro są również oszczędniejsze w eksploatacji!

Rodzaje Enduro

Wyróżniamy aż trzy rodzaje motocykli Enduro pod względem podziału na ich przeznacznie. Najbliżej sportów motorowych jest Hard Enduro – czyli sportowa maszyna o bardzo prostej i mocnej konstrukcji. To właśnie na tych maszynach startują profesjonalni zawodnicy Enduro. Z racji swojej budowy i ogromnej mocy jest to najbardziej wymagający typ enduro. Z całą pewnością nie będzie on odpowiedni dla żółtodziobów.

Bardziej przyjazny jest Dual Enduro, który bez problemu może być stosowany na drogach publicznych. Dodatkowo, Dual Enduro oferuje więcej miejsca, dzięki czemu bez problemu uda Ci się zabrać pasażera na przyjemną przejażdżkę poza miasto. 

Kolejnym typem jest Funduro, który jest pełnokrwistym motocyklem drogowym. Z całą pewnością nie ma on wiele wspólnego ze sportami motorowymi, jednak znajdą się miłośnicy właśnie tego typu maszyn.

Enduro na Śląsku

Skawica-Zawoja

Pierwszym miejscem wartym zainteresowania są okolice Krakowa. Organizowane są tam szkolenia zarówno dla początkujących, jak i wymagających amatorów Enduro. Co ważne, by spróbować swoich sił w tym sporcie nie potrzebujesz własnego sprzętu. W każdej chwili możesz wypożyczyć niezbędny ekwipunek i zrobić swój pierwszy krok. Jak czytamy na stronie, szkolenia są dostępne od połowy kwietnia do listopada, w weekendy cały dzień. Warto zwrócić również uwagę na warunki pogodowe – przy szczególnie niekorzystnych istnieje ryzyko odwołania wydarzenia.

Katowice

W tym wypadku również istnieje możliwość wypożyczenia niezbędnego sprzętu, jednak minimalnym wiekiem granicznym upoważniającym do wzięcia udziału jest 5 lat. Organizatorzy zapewniają profesjonalnie przygotowane motocykle, serwis motocykli w trakcie wyjazdu, wsparcie trenera, porady dotyczące techniki jazdy enduro/cross, miłą atmosferę, indywidualne podejście. Co więcej, istnieje możliwość szkolenia na własnym motocyklu.

(Photo by Mustafa Ciftci/Anadolu Agency via Getty Images)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*