Największe trasy off-roadowe na świecie! Robi wrażenie!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Największe trasy off-roadowe na świecie! Robi wrażenie!

Jesteś miłośnikiem off-roadu? Oto jedne z największych i jednocześnie najciekawszych tras na świecie, które idealnie sprawdzą się w wydaniu 4×4.

Kierunek góry! Off-road po Alpach i Pirenejach

Jednymi z najczęściej wybieranych kierunków przez miłośników off-roadu są Alpy i Pireneje. Trasę można zaplanować, uwzględniając takie kraje jak Słowenia, Włochy, Francja, Hiszpania i Andora. Największym atutem górskiego off-roadu są zapierające dech w piersiach widoki, które będą towarzyszyć nam niemal przez całą podróż.

We wszystkich wymienionych państwach będziemy mieć do czynienia z drogami nieutwardzonymi, zazwyczaj szutrowymi. W przypadku Andory można się również spotkać z kilkoma nieczynnymi trasami narciarskimi, na które można wjechać i podziwiać otaczające nas górskie piękno. Planując taką wyprawę, należy uwzględnić warunki pogodowe. Najlepszy będzie okres od maja do września. W przypadku innych miesięcy należy liczyć się z wieloma trudnościami – m.in. ze śniegiem, który na poziomie 2000 m n.p.m. będzie standardem. Warto także zaopatrzyć się w przewodniki, które zawierają opisy tras, atrakcje w pobliżu oraz mapy. Bardzo dobrą pozycją jest przewodnik GPS OFF-ROAD Westalpen Gardasee, którego autorami są Sabine i Burkhard Koch.

Gruzja – perła Kaukazu

Gruzja to państwo, które znajduje się na pograniczu Europy i Azji. Odwiedzając je, natkniemy się zarówno na wysokie góry, jak i przepiękne plaże u wybrzeża Morza Czarnego. Gruzja to także miejsce o bogatej historii, folklorze i tradycji. Dla wszystkich kochających off-roadowe wyprawy wisienką na torcie będą znakomite szutrowe drogi, przystosowane do jazdy 4×4.

To, co Gruzja ma nam do zaoferowania to m.in. ogromna liczba ciekawych zabytków, niekończące się kręte drogi, wspaniałe widoki, spektakularne trasy i oczywiście wino – najlepsze z najlepszych. Perła Kaukazu to miejsce idealne zarówno dla amatorów, jak i dla nieco bardziej doświadczonych w off-roadowej jeździe. Dostępnych tras jest całe mnóstwo, dlatego też, bez problemu będziemy mogli zaplanować przejazd w zależności od naszych umiejętności. Największym atutem Gruzji jest terenowa różnorodność. Podczas jednej wyprawy będzie można zobaczyć wysokie góry, pustynne obszary, morze, plaże i masę zabytków.

Islandia 4×4

Islandia to jedno z najbardziej intrygujących miejsc na świecie. Zwiedzając ją terenowym samochodem, jeszcze bardziej będziemy mogli wczuć się w klimat lodowej krainy. Wśród atrakcji, których można doświadczyć podczas off-roadowej jazdy są liczne krajobrazowe cuda, które już na zawsze zostaną w naszej pamięci. W swojej podróży warto uwzględnić takie miejsca jak klify Látrabjarg, Góry Kolorowe w Landmannalaugar czy wulkan Eyjafjallajökull. 

Islandia będzie idealnym miejscem dla osób, które kochają połączenie, jakim jest warkot silnika i zapierające dech w piersiach widoki. Jest to miejsce dzikie i surowe, co jest gwarancją niezapomnianych wrażeń i przygód. Warto pamiętać jednak, że zbaczając z wyznaczonych tras, narazimy się na wysokie kary. Islandczycy bardzo dbają o swoją przyrodę, dlatego też jazda po niewskazanych miejscach jest surowo zabroniona. Jednak nie ma się czym przejmować – dostępne trasy na pewno zaspokoją apetyt każdego podróżnika. Bardzo ciekawym pomysłem jest wybranie się w tereny górskie, gdzie spotkamy się z pięknym krajobrazem i wymagającymi trasami. Na taką wycieczkę dobrze będzie wybrać się w okresie lipca lub sierpnia, ponieważ w innych miesiącach, ze względu na złe warunki pogodowe, może być to bardzo niebezpieczne. 

Broken Arrow Trial – trasa tylko dla odważnych

Na sam koniec jedna z najbardziej wymagających tras off-roadowych na świecie, czyli Broken Arrow Trail. Znajduje się ona w stanie Arizona w USA, w okolicach Sedony. Broken Arrow Trail jest niesamowicie trudna i zjawiskowa. Jest to świetna opcja dla wszystkich tych, którzy nie boją się wyzwań i kochają adrenalinę.

Na całym odcinku trasy czeka nas mnóstwo przygód. Nawierzchnia jest żwirowa, a co jakiś czas można natknąć się na skalne występy, strome podjazdy i uskoki. Osoby, które planują przebycie Broken Arrow Trail, powinny mieć znakomitą kondycję fizyczną. Droga dostępna jest jedynie dla samochodów terenowych z napędem 4×4. Innym pojazdem pokonanie jej, byłoby niemożliwe. Średni czas przejazdu to około 2,5 godziny, jednakże warto uwzględnić także przerwy, które mogą okazać się konieczne zarówno dla nas, jak i dla naszego pojazdu. 

(Photo by Ilya Timin\TASS via Getty Images)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*