Muzyka do słuchania przed zawodami – zobacz nasze porady

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Muzyka do słuchania przed zawodami – zobacz nasze porady

Odpowiednia muzyka potrafi dla naszego umysłu zdziałać cuda. Czego więc słuchać przed zawodami? Cóż, odpowiedź na to pytanie nie jest taka łatwa…

Dobra muzyka potrafi nas nastroić

Każdy z pewnością doskonale zna to uczucie, niezależnie od tego, czy mówimy o jakimś publicznym występie, starcie w zawodach, treningu, czy jakiejkolwiek innej sytuacji, która jest „stresogenna”. Kilka ostatnich godzin czy minut przed startem docierają do nas emocje, które chcemy stłumić, by skupić się na zadaniu, które przed nami stoi. To naprawdę spore wyzwanie i każdy z nas próbuje sobie radzić z tym stanem na wiele różnych sposobów. Jednym z najbardziej uniwersalnych bez wątpienia jest jednak muzyka, która ma na nas zadziałać na wiele różnych sposobów.

Niektórzy nie zwracają uwagi na to, co dokładnie leci w ich søuchawkach, inni zaś wybierają wcześniej przygotowaną playlistę, lecz cel jest jeden – sprawić, że skupimy się na swoim zadaniu. Okazuje się jednak, że dla wielu osób dobór odpowiednich numerów, które będą w stanie ich odpowiednio nastroić, wcale nie jest najprostszym zadaniem! Jak więc się za to zabrać? Oto kilka porad.

W pierwszej kolejności patrz na swoje gusta

Muzyka przed zawodami może sprawić, że będziemy bardziej zmotywowani i podbudowani przed startem, lecz wcale nie musi być to jej jedyne zastosowanie. Niektórzy wolą na przykład spokojniejsze rytmy, które pozwolą im się wyciszyć i odciąć się od świata zewnętrznego.

Czym więc kierować się podczas wybierania swojej listy? Przede wszystkim swoimi potrzebami! Jeżeli chcesz, by muzyka dała Ci „mentalnego kopa” i sprawiła, że będziesz mógł otrzymać zastrzyk adrenaliny, możesz bez trudu znaleźć playlisty wykonane właśnie w takim celu. Analogicznie z łatwością trafisz na składanki, dzięki którym będziesz w stanie się zrelaksować. 

Niektórzy jednak wolą nie bawić się w żadne nieznane rytmy i chcą słuchać swoich ulubionych utworów, niezależnie od tego, w jakim są nastroju. Tutaj również droga stoi otworem – możesz samemu stworzyć odpowiednią playlistę, którą następnie będziesz sobie puszczać przed zawodami! Odpowiednie przygotowanie mentalne to bowiem podstawa, a wiele osób jest zdania, że nic nie przyszykuje nas na trudy tak dobrze, jak nasze ukochane piosenki.

Potrzebujesz wyciszenia? Nic trudnego!

Ciągle mówimy o muzyce, lecz oczywiście nie jest to jedyna możliwość, dzięki której będziemy w stanie skupić się na czekającym przed nami zadaniu. Niektórzy na przykład wolą w takich momentach zamknąć się we własnej głowie i w ciszy przygotować się mentalnie na wszelkie trudy. W takich sytuacjach muzyka jest wręcz czymś niewskazanym. Każdy jednak musi samemu dojść do tego, co najlepiej na niego działa. Przetestuj więc kilka różnych możliwości, wyciągnij wnioski, a potem używaj sposobu, który najlepiej jest w stanie na Ciebie zadziałać już przed startem!

Zdj. główne: DENIS MAROSAN/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*