Rozładowanie stresu przed startem – skuteczne sposoby

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rozładowanie stresu przed startem – skuteczne sposoby

Stres, jaki towarzyszy Ci przed startem w ważnych zawodach, nie jest niczym przyjemnym, ale na pewno czymś naturalnym.

Musisz wiedzieć, że towarzyszy nie tylko Tobie, ale może właśnie Ty zareagujesz na niego odpowiednio? Pomogą Ci w tym zasady, jakie opiszemy poniżej. Zachęcamy do przeczytania artykułu!

Samodzielne radzenie sobie ze stresem

Jest kilka sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem przed startem. Należy jednak zaznaczyć, że rozwiązywania problemów nie można zacząć od momentu, kiedy te się pojawią. Warto więc zacząć od początku, aby sprawić, że nerwy po prostu nie wystąpią lub będą niewielkie.

Pomóc w tym może tylko i wyłącznie przykładanie się na treningach. Jeśli wiesz, że dawałeś z siebie wszystko, Twoje umiejętności są wysokie, masz większą pewność siebie, a to automatycznie zmniejsza stres. 

Dobrym rozwiązaniem jest także motywowanie się nawet zwykłymi słowami pokroju „wiem, że potrafię”, „dam radę”, „spokojnie, przecież wiem, co robię”. To już oczywiście przed startem. Warto także wtedy zastosować ćwiczenia oddechowe, na przykład oddychanie przeponowe. To sposób na stres w każdej sytuacji.

Wykorzystaj relaksację psychiczną, może polegać na oczyszczeniu umysłu ze zbędnych myśli. Dobrym wyborem może być więc Twoja ulubiona muzyka. Możesz stworzyć swoją ulubioną playlistę na zawody, wrzuć tam kawałki motywacyjne! 

Doskonałym sposobem na poradzenie sobie ze stresem przed zawodami jest skupienie myśli na czymś innym. Świetnie sprawdza się trening wyobrażeniowy. Jeśli studiowałeś skrupulatnie każdy zakręt, wyobrażaj sobie teraz, z jaką prędkością w niego wchodzisz, kiedy zaczynasz skręcać, co robisz z nogami i biegami. Podczas rajdu pójdzie jak z automatu!

Afirmacja to kolejny skuteczny sposób na poradzenie sobie ze stresem przed startem na zasadzie zmiany sposobu myślenia na ten pozytywny. Zapisz kilka dni wcześniej, a następnie na okrągło powtarzaj sobie zdania związane z tym, co chcesz osiągnąć na wyścigu. Kiedy przychodzi stres i negatywne emocje, wracaj do kartki, chyba że wszystko pamiętasz. Nakierujesz się na sukces, zbudujesz pewność siebie i wiarę w zwycięstwo. Stres nie będzie mógł przecisnąć Ci się do myśli!

Przedstawiliśmy kilka sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem przed startem w konkretnych zawodach. Należy jednak zauważyć, że wszystko to były zasady, jakimi Ty sam możesz się kierować, musisz je wykreować, a następnie powtarzać jak mantrę przed każdym wyścigiem. Warto dodać, że to nie jedyny sposób, czasem można poszukać pomocy z zewnątrz.

Poszukaj pomocy z zewnątrz

Warto szukać wsparcia na zewnątrz, mieć koło siebie osoby, które rozładują napięcie, poprawią humor, ale także zmienią Twoje myślenie, pozwolą się odstresować. Niekoniecznie musi to być od razu terapeuta, psycholog (choć z takiej opcji zawodowcy korzystają bardzo często). Czasem jest to najbliższa rodzina, żona, dzieci, a nawet zwierzę. Psy słyną ze swoich terapeutycznych zdolności, z resztą koty też to potrafią.

Zadbaj o spokojną „otoczkę” wokół siebie, pomyśl o specjaliście, jeśli zależy Ci na najlepszych efektach. Na koniec wykorzystaj sposoby opisane w poprzednich akapitach!

Zdjęcie główne: George Sultan/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*