Monumentalne zamki, tajemnicze fortyfikacje, urokliwe miasteczka i wspaniały krajobraz – Mazury oferują mnóstwo atrakcji dla zmotoryzowanych miłośników aktywnego zwiedzania. Które z nich warto odwiedzić?
Śladami wielkiego astronoma, szlakiem gotyckich zamków, a może tropem wielkiej bitwy grunwaldzkiej? Województwo warmińsko-mazurskie oferuje szereg turystycznych tras samochodowych, na których nie da się nudzić. Wiele z nich prowadzi do miejsc absolutnie wyjątkowych, takich jak legendarna kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu, spektakularne pochylnie i śluzy na Kanale Elbląskim oraz obecne w krajobrazie pamiątki po przedstawicielach różnych kultur i wyznań.
Licząca około 300 km trasa łączy miejscowości, z którymi związany był Mikołaj Kopernik, ale podróżujący nią turyści odwiedzą też inne ciekawe miejsca województwa warmińsko-mazurskiego. Główne miasta na szlaku to Elbląg, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Orneta, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Lubawa i Nowe Miasto Lubawskie. Wśród atrakcji: zabytkowe kościoły, zamki i inne obiekty pamiętające czasy wielkiego astronoma, a także poświęcone mu ekspozycje muzealne.
Zamki krzyżackie, kapitulne i biskupie. Dostojne czerwone mury gotyckich warowni piętrzą się nad wieloma miejscowościami województwa warmińsko-mazurskiego. Prowadzi przez nie samochodowy Szlak Zamków Gotyckich – ponad 600-kilometrowa trasa turystyczna, która obejmuje też zabytki kaszubskie na terenie województwa pomorskiego. Warmińsko-mazurski fragment szlaku uwzględnia m.in. zamki w Olsztynie, Nidzicy, Ostródzie, Prabutach, Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie i Rynie. Trasa jest oznakowana, choć istnieją różne warianty jej przebiegu.
Historyczne pamiątki po jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, która miała miejsce 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem, należą do jednych z największych atrakcji Warmii i Mazur. Licząca ok. 260 km samochodowa trasa tematyczna ułatwia dotarcie do najważniejszych z nich. Pętla rozpoczyna się i kończy w Olsztynie. Na szlaku znajdują się między innymi Ostróda, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Lidzbark, Działdowo, Nidzica i Olsztynek. Zmotoryzowani turyści odwiedzą też oczywiście pole bitwy grunwaldzkiej, na którego terenie znajduje się muzeum. Najlepiej odwiedzić to miejsce w rocznicę bitwy, kiedy w Grunwaldzie organizowane są widowiskowe rekonstrukcje upamiętniające historyczne starcie europejskiego rycerstwa.
Hydrotechnicze zabytki Kanału Elbląskiego to światowy ewenement. Możliwość zobaczenia przesuwających się na pochylniach dużych jednostek pływających jest wielką i niecodzienną atrakcją. Spektakularne budowle – pochylnie, śluzy i mosty – są bowiem cały czas w użytku. Szlak Kanału Elbląskiego to licząca blisko 280 km trasa dla miłośników czterech kółek, która prowadzi z Elbląga do Iławy. Na szlaku znajdują się także m.in. Miłomłyn, Morąg, Małdyty, Pasłęk i Susz.
Grodziska i wały ziemne z czasów Prusów, zamki gotyckie, fortyfikacje XIX-wieczne, a także bunkry, okopy i pozycje obronne z czasów II wojny światowej. Przez te rozsiane po całych Mazurach tajemnicze i fascynujące zabytki sztuki warownej prowadzi nas samochodowy Szlak Fortyfikacji Mazurskich. Cała trasa liczy około 400 km. Jej główny odcinek o długości 286 km został wytyczony przez Reszel, Kętrzyn, Węgorzewo, Giżycko, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nidę, Mikołajki oraz Ryn. Jedną z największych atrakcji szlaku są pozostałości kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu w Gierłoży pod Kętrzynem. Warto też zajrzeć do leśnego kompleksu w Mamerkach, w którym znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych, a także świetnie zachowanej pruskiej Twierdzy Boyen w Giżycku.
Kolejna tematyczna trasa samochodowa na naszej liście to Regionalny Szlak Wyznań prowadzący przez miasta i wsie, które zamieszkiwane były przez przedstawicieli różnych wiar: katolików, prawosławnych, protestantów i staroobrzędowców. Dla zmotoryzowanych turystów dostępne są dwa warianty trasy – oba mają formę pętli rozpoczynającej się i kończącej w Mrągowie. Pierwsza trasa liczy 163 km i prowadzi przez Pisz, Orzysz i Mikołajki. Druga ma długość 235 km i obejmuje Świętą Lipkę, Reszel, Kętrzyn, Węgorzewo, Giżycko i Ryn. Wśród atrakcji są liczne zabytkowe świątynie, zespoły klasztorne, kapliczki, cmentarze i muzea.