Mazury i trasy turystyczne. Gdzie warto jechać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Mazury i trasy turystyczne. Gdzie warto jechać?

Monumentalne zamki, tajemnicze fortyfikacje, urokliwe miasteczka i wspaniały krajobraz – Mazury oferują mnóstwo atrakcji dla zmotoryzowanych miłośników aktywnego zwiedzania. Które z nich warto odwiedzić?

Śladami wielkiego astronoma, szlakiem gotyckich zamków, a może tropem wielkiej bitwy grunwaldzkiej? Województwo warmińsko-mazurskie oferuje szereg turystycznych tras samochodowych, na których nie da się nudzić. Wiele z nich prowadzi do miejsc absolutnie wyjątkowych, takich jak legendarna kwatera Hitlera w Wilczym Szańcu, spektakularne pochylnie i śluzy na Kanale Elbląskim oraz obecne w krajobrazie pamiątki po przedstawicielach różnych kultur i wyznań.

Szlak Kopernikowski

Licząca około 300 km trasa łączy miejscowości, z którymi związany był Mikołaj Kopernik, ale podróżujący nią turyści odwiedzą też inne ciekawe miejsca województwa warmińsko-mazurskiego. Główne miasta na szlaku to Elbląg, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Orneta, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Lubawa i Nowe Miasto Lubawskie. Wśród atrakcji: zabytkowe kościoły, zamki i inne obiekty pamiętające czasy wielkiego astronoma, a także poświęcone mu ekspozycje muzealne.

Szlak Zamków Gotyckich

Zamki krzyżackie, kapitulne i biskupie. Dostojne czerwone mury gotyckich warowni piętrzą się nad wieloma miejscowościami województwa warmińsko-mazurskiego. Prowadzi przez nie samochodowy Szlak Zamków Gotyckich – ponad 600-kilometrowa trasa turystyczna, która obejmuje też zabytki kaszubskie na terenie województwa pomorskiego. Warmińsko-mazurski fragment szlaku uwzględnia m.in. zamki w Olsztynie, Nidzicy, Ostródzie, Prabutach, Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie i Rynie. Trasa jest oznakowana, choć istnieją różne warianty jej przebiegu. 

Szlak Pętli Grunwaldzkiej

Historyczne pamiątki po jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, która miała miejsce 15 lipca 1410 roku pod Grunwaldem, należą do jednych z największych atrakcji Warmii i Mazur. Licząca ok. 260 km samochodowa trasa tematyczna ułatwia dotarcie do najważniejszych z nich.  Pętla rozpoczyna się i kończy w Olsztynie. Na szlaku znajdują się między innymi Ostróda, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Lidzbark, Działdowo, Nidzica i Olsztynek. Zmotoryzowani turyści odwiedzą też oczywiście pole bitwy grunwaldzkiej, na którego terenie znajduje się muzeum. Najlepiej odwiedzić to miejsce w rocznicę bitwy, kiedy w Grunwaldzie organizowane są widowiskowe rekonstrukcje upamiętniające historyczne starcie europejskiego rycerstwa.

Szlak Kanału Elbląskiego

Hydrotechnicze zabytki Kanału Elbląskiego to światowy ewenement. Możliwość zobaczenia przesuwających się na pochylniach dużych jednostek pływających jest wielką i niecodzienną atrakcją. Spektakularne budowle – pochylnie, śluzy i mosty – są bowiem cały czas w użytku. Szlak Kanału Elbląskiego to licząca blisko 280 km trasa dla miłośników czterech kółek, która prowadzi z Elbląga do Iławy. Na szlaku znajdują się także m.in. Miłomłyn, Morąg, Małdyty, Pasłęk i Susz.

Szlak Fortyfikacji Mazurskich

Grodziska i wały ziemne z czasów Prusów, zamki gotyckie, fortyfikacje XIX-wieczne, a także bunkry, okopy i pozycje obronne z czasów II wojny światowej. Przez te rozsiane po całych Mazurach tajemnicze i fascynujące zabytki sztuki warownej prowadzi nas samochodowy Szlak Fortyfikacji Mazurskich. Cała trasa liczy około 400 km. Jej główny odcinek o długości 286 km został wytyczony przez Reszel, Kętrzyn, Węgorzewo, Giżycko, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nidę, Mikołajki oraz Ryn. Jedną z największych atrakcji szlaku są pozostałości kwatery Hitlera w Wilczym Szańcu w Gierłoży pod Kętrzynem. Warto też zajrzeć do leśnego kompleksu w Mamerkach, w którym znajdowała się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych, a także świetnie zachowanej pruskiej Twierdzy Boyen w Giżycku.

Regionalny Szlak Wyznań

Kolejna tematyczna trasa samochodowa na naszej liście to Regionalny Szlak Wyznań prowadzący przez miasta i wsie, które zamieszkiwane były przez przedstawicieli różnych wiar: katolików, prawosławnych, protestantów i staroobrzędowców. Dla zmotoryzowanych turystów dostępne są dwa warianty trasy – oba mają formę pętli rozpoczynającej się i kończącej w Mrągowie. Pierwsza trasa liczy 163 km i prowadzi przez Pisz, Orzysz i Mikołajki. Druga ma długość 235 km i obejmuje Świętą Lipkę, Reszel, Kętrzyn, Węgorzewo, Giżycko i Ryn. Wśród atrakcji są liczne zabytkowe świątynie, zespoły klasztorne, kapliczki, cmentarze i muzea.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*