Jakie opony wybrać do quada?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie opony wybrać do quada?

Artykuł sponsorowany

Wybór odpowiedniej opony do quada może być bardzo trudnym i skomplikowanym zadaniem. Opony znacząco wpływają na właściwości pojazdu. Musimy wybierać w różnych rozmiarach, typach, profilach i wzorach bieżników, oponach do danych rodzajów terenu, w tym błota, żwiru, piasku, kamieni itp. Ponadto mają różną konstrukcję, mogą być radialne lub skośne, różniące się również liczbą warstw.

Zanim wybierzesz oponę ATV

Pierwszym krokiem przy wyborze odpowiedniej opony do quada jest znajomość terenu, po którym jeździsz najczęściej. Błoto czy śnieg? Utwardzone szlaki? Skalisty teren czy leśne ścieżki? Tory wyścigowe? A może wolisz opony uniwersalne, które sprawdzają się na większości nawierzchni? Ile potrzebujesz odporności na przebicie? (ile warstw powinna mieć Twoja opona?)

Jeśli szukasz sklepu, w którym możesz kupić opony do quada, koniecznie sprawdź http://profesjonalneopony.pl/

Opony sportowe i wyścigowe

Opony wyścigowe do quada mają guzowaty wzór bieżnika. W sklepach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych oferowane są różnorodne wyczynowe opony wyścigowe do quadów motocross, cross country i wszystkich innych typów quadów, a także uniwersalne opony sportowe dla amatorów. Opony wyścigowe do terenów w stylu motocrossu zostały stworzone z myślą o zapewnieniu jak najlepszej przyczepności i radzeniu sobie z nadużyciami wyścigu od początku do końca. Wypukłe występy są bardzo sztywne i mają głębokość bieżnika 1/2″ lub mniej. Są również bardzo kwadratowe, co umożliwia im “gryzienie” w każdym kierunku. Odstępy między występami są dość małe, aby stworzyć dużą powierzchnię styku, która pomaga w przyspieszeniu. Ta konfiguracja jest idealna na trudniejszy teren na torze motocrossowym lub na utwardzonych szlakach.

Najpopularniejszym wyborem do wyścigów motocrossowych są opony o niskim współczynniku wydłużenia (stosunek wysokości do szerokości) i mocniejszych ścianach bocznych. Podczas gdy opony do quada motocross wyróżniają się na średnich i trudnych terenach, są kiepskim wyborem na bardziej miękkie tereny, takie jak piasek, błoto i śnieg, ze względu na krótszą głębokość bieżnika. Opony błotne z mniejszymi odstępami między występami mają doskonałe właściwości samoczyszczące ale są bardziej podatne na przebicie.

Opony drogowe

Sklepy oferują również specjalne opony drogowe z wzorem bieżnika zbliżonym do opon samochodowych, zapewniającym duże przebiegi. Te nie są przeznaczone do użytku w twardym terenie lub na mokrej trawie, ale w łatwym terenie nie będziesz mieć problemów.

Opony błotne

Takie opony mają najczęściej agresywny wygląd z długimi i wysokimi występami działającymi jak wiosła, aby uzyskać najlepszą przyczepność w miękkim błocie. Mają również świetne właściwości samooczyszczania – klocki są znacznie bardziej oddalone od siebie w porównaniu do opon trailowych, dzięki czemu błoto nie utknie między występami, a gdy koło się obraca, samo się wyczyści, odpychając się od błota. Mniej agresywne opony błotne z bieżnikiem mogą dobrze działać w różnych warunkach, z wyjątkiem twardych nawierzchni, ale bardziej agresywne opony błotne z wysokimi występami naprawdę dobrze sprawdzają się tylko w prawdziwym błocie. Dlatego najbardziej agresywne opony błotne należy brać pod uwagę tylko wtedy, gdy będziesz jeździć głównie w błotnistych dołach. Wybierając wspomniane opony błotne z wysokimi występami, często trzeba podnieść zawieszenie quada, aby pomieścić większą oponę.

Opony śniegowe

Niektóre opony na szlaki i błoto mogą dobrze działać na śniegu, ale prawdziwa opona śniegowa do quada jest zaprojektowana specjalnie w celu uzyskania najlepszej przyczepności na śniegu. Płaskie występy pozwalają na dodanie kolców dla lepszej przyczepności na oblodzonych nawierzchniach, a niektóre opony są nawet nawiercone pod kolce.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*