KJS w 2022 roku – poznaj terminarz imprez

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
KJS w 2022 roku – poznaj terminarz imprez

KJS-y to świetna opcja dla niedoświadczonych amatorów rajdów, by sprawdzić się w realnych zawodach. Czym one są i jakie KJS-y czekają nas w 2022 roku?

Czym są zawody KJS?

Osoby kompletnie niewtajemniczone w zawody motorsportowe mogą nie do końca wiedzieć, co w ogóle oznaczają KJS-y. Jest to skrót od dość nieoczywistej nazwy – Konkursowa Jazda Samochodem. Nazywa się tak imprezy motorsportowe o charakterze otwartym, w których udział biorą zazwyczaj osoby nieposiadające licencji zawodowej. Innymi słowy, są to imprezy dla kompletnych amatorów, którzy chcą sprawdzić zarówno swoje umiejętności, jak i swój samochód w prawdziwym boju.

Jakie warunki trzeba spełnić? Wystarczy mieć prawo jazdy, samochód dopuszczony do ruchu oraz kask, a także pilota, który ma ukończone 17 lat. To jedyne formalności, poza oczywiście opłatą wpisową, które należy spełnić, by wziąć udział w Konkursowej Jeździe Samochodem. Nic dziwnego, że imprezy znajdują chętnych, by sprawdzić się w serii rajdowych wyzwań.

Właśnie, co dokładnie wchodzi w skład KJS-u? Każda taka impreza według regulaminu Polskiego Związku Motorowego musi odhaczyć kilka podpunktów. Pierwszym, z perspektywy zawodników raczej najnudniejszym, jest jazda po drogach publicznych zgodnie z przepisami ruchu drogowego na odcinku minimum 40 kilometrów. Oczywiście ma to na celu swoiste odsianie aut, które nie posiadają odpowiednich homologacji. 


Potem jednak zaczyna się robić ciekawie. Przed uczestnikami są bowiem dwa punkty kontroli czasu oraz sześć prób, które testują zwrotność, zrywy i hamowania, a także umiejętności slalomu. To może już dać zastrzyk adrenaliny kierowcy oraz pilotowi, a przy okazji dać swoistą namiastkę rajdów. Jak na wyścigi dla zawodników bez licencji – nie ma co narzekać!

Potwierdzone zawody KJS w 2022 roku

Kalendarz Polskiego Związku Motorowego w 2022 roku ciągle jest kształtowany, przez co artykuł może nie zawierać wszystkich imprez rangi KJS, które odbędą się w 2022 roku. Na ten moment potwierdzone są cztery rundy – wszystkie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

To małe zróżnicowanie terytorialne jest związane z faktem, iż seria jest organizowana przez bydgoski okręg PZM. Mistrzostwa Okręgu w KJS składają się z czterech rund – kolejno w Grudziądzu, Brodnicy, Włocławku oraz Toruniu. Pierwsza runda odbędzie się 26 czerwca, zaś mistrzostwa zostaną zamknięte 13 listopada.

Jeżeli więc chcecie mieć pewność, że w 2022 roku wystąpicie w zawodach Konkursowej Jazdy Samochodem, z pewnością warto będzie chociaż raz udać się właśnie w tamte rejony, by spróbować swoich sił w takim formacie zawodów. Kto wie, być może będzie to początek Waszej pasji do rajdów samochodowych i motywacja, by wejść na wyższy poziom?

Zdjęcie główne: unsplash.com/PhotoPum RanaRoja

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*