Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Proces obróbki cieplnej twardych materiałów wymaga nie tylko wiedzy, doświadczenia i umiejętności, ale także zastosowania odpowiednich narzędzi oraz surowców wspomagających. Wśród nich istotną rolę pełni olej do hartowania. Czym jest taki smar? Jak działa i z jakiego powodu warto stosować dedykowany produkt? Podpowiadamy!
Hartowanie to istotna część obróbki cieplnej, gdyż tak naprawdę wpływa na ostateczny kształt obrabianych elementów. Konieczne jest chłodziwo, które w sposób nagły, ale prawidłowy obniży temperaturę materiału. Jaki produkt do tego wybrać? Olej dedykowany, roślinny lub wodę. Dedykowany olej do hartowania ma swoich zwolenników, ale też przeciwników. Niektórzy twierdzą, że wystarczy zwykły smar rzepakowy, aby efekty były zadowalające. Oczywiście, kiedyś można było zadowolić się taką formą, ale dzisiejsza technologia i opracowane rozwiązania są po to, aby z nich korzystać. Tak jest w przypadku olejów dedykowanych do hartowania.
Po wykonaniu obróbki cieplnej materiałów, konieczne jest ich odpowiednie zahartowanie, by wzmocnić ich kształt, odporność na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. Do tego służy właśnie olej do hartowania. To smar, który służy do przygotowywania części wykonanych z materiałów wysokostopowych, odpornych na odkształcenia.
Smar charakteryzuje się wysoką jakością, brakiem zbędnych dodatków chemicznych i składem dostosowanym do potrzeb. Mają pełną stabilność termiczna i są odporne na wyparowywanie. W przeciwieństwie do olejów rzepakowych, działanie smarów hartujących nie odbija się na materiałach obrabianych i daje zdecydowanie większe możliwości.
Stosowanie odpowiedniej jakości olejów do hartowania, pozwoli na zachowanie pełnych właściwości obrabianych materiałów. Te nie będą odkształcały się po wyschnięciu, ograniczysz ryzyko pęknięcia czy innych zniszczeń.
Dobrze dobrany smar pozwala skutecznie schłodzić stal, zapewniając wysoką wytrzymałość, odpowiednią elastyczność i pozostałe parametry materiałów (w przeciwieństwie np. do wody). Nadają się np. do hartowania noży. Chociaż ich koszt jest o wiele wyższy niż smarów roślinnych, to jednak dają zdecydowanie lepsze efekty pracy.
Zwróć uwagę, aby dobrać odpowiedni smar do hartowania określonych elementów. Weź pod uwagę ich grubość, sprężystość, topliwość i pozostałe zmienne. Wyłącznie w ten sposób proces hartowania okaże się sukcesem.
Zdjęcie główne: pexels.com/Tony Wu