Jak ubezpieczyć samochód kempingowy?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak ubezpieczyć samochód kempingowy?

Samochody kempingowe z roku na rok zyskują w Polsce na popularności. Trzeba pamiętać, że tego typu pojazdy również muszą być objęte ubezpieczeniem OC. Czy koszty i procedury różnią się w przypadku kampera w porównaniu ze zwykłą osobówką?

Znakomita alternatywa 

Większość z nas chciałoby przynajmniej raz w roku wyjechać na wczasy i odpocząć od natłoku codziennych spraw. W związku z tym, znakomitą opcją jest posiadanie kampera – pojazdu, który w podróży zastąpi nam dom, a zarazem zapewni nam mobilność. Ostatnich kilkanaście miesięcy upłynęło pod znakiem pandemii, co wpłynęło także na turystykę. Hotele były przez długi czas zamknięte i wielu ludzi musiało z wakacji zrezygnować. Tymczasem właściciele samochodów kempingowych nie musieli przejmować się tym, że nie będą mieli gdzie spać.

Trzeba jednak powiedzieć, że tego typu pojazdy nie są tanie. Nowe, dobrze wyposażone kampery kosztują przeważnie ponad 200 tysięcy złotych. W przypadku używanych sprawa wygląda oczywiście lepiej, jednak dość trudno jest znaleźć egzemplarz, którego cena byłaby przystępna, a samochód jednocześnie nie wymagałby remontu.

A może wypożyczenie?

Jeśli nasze zasoby finansowe nie są odpowiednio duże i nie stać nas na kupno i utrzymanie kampera, albo kiedy potrzebujemy 'mobilnego domu’ tylko raz w roku, wówczas z pomocą mogą przyjść wypożyczalnie. Ich oferty są z reguły dość bogate, dlatego przy wyborze powinniśmy się kierować kilkoma aspektami, takimi jak chociażby wielkość kampera i jego wyposażenie oraz kierunek, w który planujemy się wybrać. Dużo zależy oczywiście też od zasobności naszego portfela, ponieważ tańsze i gorzej wyposażone pojazdy kosztują około 300-400 złotych za dobę, natomiast nowsze i droższe nawet 800-1000 złotych. W zamian otrzymujemy jednak przygotowany do drogi pojazd i nie musimy przejmować się kwestiami eksploatacyjnymi czy formalnościami. Portal specjalistka.net dostarczy wszelkich niezbędnych informacji.

Jak ubezpieczyć samochód kempingowy?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup kampera, upatrzymy sobie odpowiedni egzemplarz i uda nam się wynegocjować satysfakcjonującą nas cenę, możemy cieszyć się nowym samochodem. Zanim jednak wyruszymy w pierwszą trasę, jesteśmy zobowiązani do kolejnych kroków, którymi są jego rejestracja i ubezpieczenie. 

Nie trzeba się martwić – postępowanie ubezpieczeniowe samochodu kempingowego jest bardzo podobne do tego, które ma miejsce w przypadku zwykłej osobówki. Musimy udać się do firmy ubezpieczeniowej lub skorzystać z internetowej porównywarki ofert. Możemy także skontaktować się z konsultantem na infolinii. Na podstawie informacji o pojeździe oraz kierowcy (lub kierowcach, w przypadku kiedy ma być ich kilku) zostanie wyliczona składka. Po wybraniu najbardziej satysfakcjonującej oferty będziemy musieli podpisać umowę. Nie da się tego niestety zrobić przez internet.

Ceny OC

Ile kosztuje ubezpieczenie kampera – http://specjalistka.net wyjaśnia. Tutaj nie ma powodów do zmartwień, gdyż ceny OC dla tego typu pojazdu są bardzo zbliżone do samochodów osobowych. Średnio wahają się one od 500 do 1500 zł. Warto mieć świadomość, że nasz kamper może zostać zaklasyfikowany jako pojazd specjalnego przeznaczenia (kategoria M z przedziałem mieszkalnym). Aby tak się stało, musi on spełnić pewne warunki określone w Rozporządzeniu PE i Rady UE. Chodzi o elementy wyposażenia, które muszą być zamocowane na stałe i spełniać wymogi bezpieczeństwa. Należą do nich urządzenia kuchenne, szafki, siedzenia, miejsce do spania oraz stolik, który jako jedyny może być demontowalny. Wówczas w dowodzie rejestracyjnym naszego pojazdu zostanie zawarty specjalny wpis.

Fot. pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*