Jak dobrać oponę do felgi? Sprawdź nasze rady!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dobrać oponę do felgi? Sprawdź nasze rady!

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Sezon letni dobiega końca, a to wiąże się z koniecznością zakupu nowych opon. Wszyscy wiemy, że opony zimowe powinny mieć dobrą przyczepność, bieżnik i odpowiednią miękkość. Czy wiesz jednak, jak dobrać odpowiednią oponę do felgi? Jeśli nie jesteś pewien, zastosuj się do naszych wskazówek! Dopasowanie opony o felg aluminiowych czy stalowych ma ogromne znaczenie dla komfortu jazdy i poziomu bezpieczeństwa.

Jakie znaczenie ma prawidłowy dobór opony do felgi?

Dobór właściwej opony do felgi jest bardzo ważnym czynnikiem, który ma wpływ nie tylko na poziom bezpieczeństwa, ale także na dłuższą żywotność zestawu. Jeśli te dwa komponenty nie zostaną dobrane do siebie w odpowiedni sposób, opona bardzo szybko ulegnie zużyciu. Okazuje się, że sam rozmiar opony nie jest wystarczającym parametrem, pozwalającym na właściwy wybór. Według przeprowadzonych badań, opona, która jest źle dobrana do felgi zużywa się nawet o 20% szybciej od opony dobranej we właściwy sposób. Poza tym, źle dobrana opona to o wiele gorsza przyczepność i większa podatność na poślizg, co jest szczególnym zagrożeniem w warunkach zimowych. Jazda na niedostosowanych do felg oponach jest niekomfortowa z racji nieprawidłowej zbieżności i trudności w prowadzeniu samochodu.Takie auto nie będzie trzymało się jezdni, co będzie bardzo problematyczne, szczególnie zimą. Dobieranie opony do felgi tylko pod kątem jej średnicy jest bardzo często popełnianym błędem, który ma poważne konsekwencje nie tylko związane z komfortem, ale także z bezpieczeństwem na drodze.

Felgi aluminiowe i felgi stalowe – różnice w doborze opony

Zasadniczo nie ma żadnej różnicy w doborze opony do felg aluminiowych i felg stalowych. Felgi aluminiowe nierzadko stosujemy przede wszystkim ze względu na atrakcyjny wygląd, mało kto jednak wie, że felgi aluminiowe zapewniają prawidłowe działanie zawieszenia, układu hamulcowego, a także zwiększają nasze bezpieczeństwo na drodze. Warto zwrócić uwagę na szerokość felgi, która nie może wystawać poza obrys samochodu. Felgi posiadają zwykle pewien margines błędu w doborze opony, tolerują zwykle niewielkie odstępstwo, np. rozmiar 205 i 225. Są to jednak różnice niewielkie. Jeżeli chcesz idealnie dobrać oponę do felgi, możesz skorzystać z gotowych tabel, które przedstawiają stosunek tych dwóch wielkości. Zawsze należy zwracać uwagę na rozstaw śrub, co jest bardzo istotnym parametrem.

Każda opona posiada pewne oznaczenia. Pierwszym oznaczeniem jest trzycyfrowy numer, oznaczający szerokość opony, np. 225. Drugim oznaczeniem jest dwucyfrowy numer oznaczający profil opony, czyli wysokość jej bocznej ściany. Trzecie oznaczenie to litera z dwucyfrowym numerem. Litera jest oznaczeniem danego rodzaju produktu, np. R, który montowany jest w samochodach osobowych i dostawczych. Numer natomiast jest oznaczeniem wewnętrznej średnicy opony wyrażonej w calach. Choć wydaje się to bardzo skomplikowane, dobór właściwej opony nie jest trudny. Prawdą jest, że w każdym samochodzie z powodzeniem możesz zastosować kilka różnych rozmiarów felg, do których musisz odpowiednio dobrać opony. Istotą jest właśnie dobór opony do wybranych felg aluminiowych.

Czołowi producenci felg aluminiowych

Felgi w sklepie InterCars cechują się najwyższymi parametrami technicznymi. Szeroki wybór wzorów daje możliwość doboru do każdego pojazdu, a wysoka trwałość zapewnia długoletnią żywotność. Opony, które dobierzesz do felg znajdziesz tutaj: https://intercars.pl/s/lp-opony/. Warto wiedzieć, że wszystkie produkty doręczamy bezpłatnie!

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*