Gokarty benzynowe czy elektryczne – sprawdzamy!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Gokarty benzynowe czy elektryczne – sprawdzamy!

Gokarty spalinowe i elektryczne różnią się między sobą pod wieloma względami – zarówno na płaszczyźnie ekonomicznej, jak i technicznej. Jaki wybór będzie najlepszy?

Karting – sport motorowy dla każdego

Historia kartingu sięga roku 1959, kiedy to w USA odbyły się pierwsze zawody. Obecnie karting to jedna z najpopularniejszych dziedzin sportu motorowego. Podczas zawodów korzysta się z niewielkich pojazdów zwanych gokartami. Rywalizacja odbywa się na specjalnie przygotowanych powierzchniach bitumicznych.

W zależności od wieku kierowcy oraz pojemności i mocy silnika rozróżnia się kilka klas konkurencji. Jedynym wymogiem, aby zacząć wyczynowo uprawiać ten sport, jest ukończenie ósmego roku życia. Dzięki temu nawet kilkunastoletni zawodnicy mogą pochwalić się niesamowitymi sukcesami i sporym doświadczeniem.

Aby uzyskać licencję sportową, należy uzbroić się w cierpliwość. W pierwszej kolejności należy zapisać się do odpowiedniego klubu, by następnie przystąpić do kursu i egzaminu. Niezbędne będzie także okazanie kilku ważnych dokumentów, a także przedstawienie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uprawiania tego sportu.

Charakterystyka gokartów

Gokart to pojazd silnikowy, który jest wykorzystywany przez kierowców podczas zawodów kartingowych. Charakteryzuje się przede wszystkim niewielkimi rozmiarami.

Analizując budowę gokarta, można zauważyć, że nie posiada on mechanizmu różnicowego, dzięki czemu w momencie wejścia w zakręt jego koła poruszają się z tą samą prędkością obrotową. Zadaniem dyferencjału jest kompensacja różnicy prędkości obrotowej kół w sytuacji, gdy pokonywane przez nie tory mają różne długości. Do kierowania gokartem wykorzystuje się drążki kierownicze i kolumnę z krzywką. Pojemność zastosowanych silników wynosi zazwyczaj od 60 do 125 cm3. Zawodowe gokarty mogą osiągać prędkość nawet do 190 km/h.

Różnice między gokartem benzynowym i elektrycznym

Przygotowując halę kartingową, wiele firm staje przed dylematem, jaki rodzaj gokartów będzie najlepszy. Wśród oferowanych produktów znaleźć można gokarty zarówno spalinowe, jak i elektryczne.

Gokarty elektryczne

Wśród najważniejszych atutów gokartów elektrycznych znajduje się zredukowany poziom hałasu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku elektrycznych samochodów osobowych. Dzięki temu podczas przygotowania hali kartingowej będzie można zaoszczędzić na izolacji pomieszczenia, która byłaby niezbędna w przypadku pojazdów spalinowych. Automatycznie nasuwa się na myśl także brak zanieczyszczeń. W zamkniętych pomieszczeniach jest to niezwykle kluczowa kwestia.

Zainteresowane osoby może jednak odstraszać fakt związany z kosztami energii. Mogłoby się wydawać, że w dłuższej perspektywie zakup gokartów elektrycznych będzie nieopłacalny – takie myślenie jest jednak dalekie od rzeczywistego stanu rzeczy. Koszty energii są stosunkowo niewielkie, a dodatkowo możemy skorzystać z możliwości odpisania podatku VAT za prąd. Ceny prądu utrzymują się także na stabilnym poziomie, dzięki czemu będzie można dużo wcześniej zaplanować przyszłe wydatki. Kolejnym aspektem, który przemawia za wyborem gokartów elektrycznych, jest dostępność energii przez cały czas – zapasy nie będą potrzebne. 

Gokarty benzynowe

Gokarty benzynowe to najczęściej wybierane pojazdy do sportów kartingowych, jednakże w porównaniu z elektrycznymi odpowiednikami wypadają dość słabo. Hałas pochodzący z czterosuwowego silnika wymaga montażu solidnej izolacji pomieszczenia, która zapewni odpowiedni komfort jazdy. Ilość uwalnianych zanieczyszczeń jest naprawdę ogromna, dlatego konieczny jest dodatkowy zakup systemu usuwania spalin.

Koszty związane z eksploatacją gokartów spalinowych również pozostawiają wiele do życzenia. Paliwo jest dość drogie, a jego ceny mogą w najbliższych latach wzrastać. Ponadto dużą uwagę należy poświęcić samemu silnikowi. Wymaga on regularnego czyszczenia oraz systematycznej wymiany pierścieni i tłoka. 

Który rodzaj gokartów będzie lepszy?

Analizując powyższe porównanie gokartów elektrycznych i spalinowych, bardzo szybko można dojść do wniosku, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup pojazdów elektrycznych. Ich jedynym minusem jest konieczność regularnego ładowania. Na jednym naładowaniu do pełna gokart może jeździć przez godzinę.

Elektryczna alternatywa dla pojazdów spalinowych pozwoli zaoszczędzić nam mnóstwo pieniędzy, a ponadto nie będzie wpływać na środowisko. Wyróżniają je także niesamowite osiągi, które mogą być większe nawet o 40% od tych, które można uzyskać podczas jazdy gokartem spalinowym. Zawrotna prędkość i świetne przyspieszenie to połączenie, które dostarczy klientom niezapomnianych wrażeń.

Dzięki funkcji regulacji prędkości ten sam pojazd może być wykorzystany zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych – w przypadku gokartów benzynowych konieczny byłby zakup co najmniej trzech różnych typów. Gokarty elektryczne charakteryzują się niezawodnością, wytrzymałością i nieograniczonymi możliwościami. Takie połączenie sprawia, że zazwyczaj to właśnie ten wariant jest najlepszym wyborem.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*