Jakie funkcje i zastosowanie mają kompresory?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jakie funkcje i zastosowanie mają kompresory?

Artykuł sponsorowany

Wielofunkcyjne urządzenie

Kompresor jest rodzajem sprężarki, który umożliwia uzyskanie gazów o podwyższonym ciśnieniu. Znajduje zastosowanie zarówno w przydomowych warsztatach, jak i w specjalistycznych zakładach mechanicznych lub wulkanizacyjnych. Kompresory mogą być przydatne także w innych gałęziach przemysłu. Ich szerokie zastosowanie i wielofunkcyjność sprawiają, że są niezbędnym wyposażeniem większości przedsiębiorstw. Jakie mają funkcje i zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Rodzaje kompresorów – na jakiej podstawie dzielimy te urządzenia?

Kompresory tłokowe dzieli się na olejowe i bezolejowe. Pierwszy z nich wymaga oleju do smarowania tłoków, dzięki czemu nie dochodzi do ich zatarcia. Jednak w związku z tym powietrze uzyskiwane za ich pomocą może być zanieczyszczone olejem, co wyklucza kompresor olejowy z niektórych gałęzi przemysłu – na przykład medycznej lub farmaceutycznej. Jednak są one zwykle bardzo wydajnymi urządzeniami i można z powodzeniem wykorzystywać je w dużych zakładach.

Kompresory bezolejowe nie wymagają użycia oleju do smarowania, ponieważ ich tłoki wykonane są ze specjalnego tworzywa o niższym współczynniku tarcia. Dzięki temu mogą być wykorzystywane także w branżach, w których ważne jest uzyskiwanie czystego powietrza bez drobin oleju. 

Ich zalety to:

  • są zwykle lżejsze i mniejsze
  • są bardziej mobilne i sprawdzają się w niewielkich warsztatach przydomowych.

Jednak ich wydajność jest mniejsza niż w przypadku urządzeń olejowych, co trzeba mieć na uwadze, szukając urządzenia do dużego zakładu.

Zastosowanie kompresorów – jakie funkcje mają te sprzęty?

Podstawowym zastosowaniem tych urządzeń jest pompowanie – na przykład opon, basenów lub dmuchanych materaców. Z tego względu są niezbędnym elementem wyposażenia zakładów mechanicznych i wulkanizacyjnych, a także przydomowych warsztatów. Dzięki kompresorowi w prosty i szybki sposób można wyrównać ciśnienie w oponach roweru, samochodu, motocyklu czy ciągnika rolniczego lub nadmuchać ogrodowy basen. Ponadto świetnie sprawdzają się w czyszczeniu różnych trudno dostępnych elementów. Z ich pomocą bardzo łatwo można pozbyć się pyłu i kurzu z większości miejsc, co szczególnie ważne jest podczas majsterkowania.

Kompresory sprawdzają się przy różnego rodzaju naprawach i pracach serwisowych, ponieważ można połączyć je z innymi narzędziami – na przykład z kluczem pneumatycznym. Dzięki temu wymiana kół lub odkręcanie silnie przymocowanych śrub nie sprawi majsterkowiczom żadnej trudności. Urządzenia te są też wykorzystywane przez lakierników. Umożliwiają one szybkie, równomierne i precyzyjne nakładanie farby bez ryzyka powstawania nieestetycznych zacieków. Ta cecha sprawdza się także podczas domowych remontów, kiedy pojawia się potrzeba pomalowania różnych powierzchni.

Wszechstronne urządzenia przydatne w każdym warsztacie

Kompresory przydają się w różnych pracach remontowych i serwisowych, a także podczas codziennych czynności lub porządków. Z tego względu można spotkać je w niemal każdym zakładzie lub przydomowym warsztacie. Szukając modelu dla siebie, trzeba zastanowić się, jakie będzie jego główne zastosowanie. Dzięki temu będzie można prościej dobrać sprzęt idealnie dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb, który znacząco ułatwi nam wykonywanie wielu zadań. Szeroki wybór kompresorów można znaleźć na stronie www.kompresory.org, gdzie wśród rozbudowanego asortymentu każdy znajdzie urządzenie spełniające swoje oczekiwania.

Fot.: adewhite/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*