Enduro 125 – w jakich zawodach weźmiesz udział z takim sprzętem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Enduro 125 – w jakich zawodach weźmiesz udział z takim sprzętem?

W końcu kupiłeś swoją nową Yamahę, a może jest to enduro innego producenta? Nieważne. Nie ma to znaczenia, chcemy, abyś poznał rajdy, na których będziesz mógł się takim sprzętem ścigać. Poznaj zawody dla enduro od 125 cm³.

Na wstępie warto zaznaczyć, że takich zawodów za wiele nie ma. Wiele osób 125-tki odbiera jako pojazdy raczej do jazdy rekreacyjnej po lasach czy łąkach (oczywiście nie polecamy – to straszenie dzikiej zwierzyny). Niestety wiele osób w Polsce nie ma po prostu gdzie jeździć, dlatego wybiera nielegalny las.

No dobrze, tory i trasy dla motocyklistów w Polsce to temat na osobny artykuł. Tutaj porozmawiamy o możliwościach, jakie dają organizacje motocyklowe swoim fanom i uczestnikom zawodów. Jest bowiem kilka propozycji, które będą mogły zawitać do Twojego kalendarza na stałe, jeśli masz motocykl enduro o pojemności 125 centymetrów sześciennych.

  1. Moto-Rajd, czyli Turystyczny Puchar Polski

Organizowany od lat Puchar Polski Amatorów to rajd, w którym udział może wziąć praktycznie każdy i to bez względu na rodzaj motocyklu. Rajd ten podzielony jest na dwie trasy. Pierwsza to ta asfaltowa, po której jeżdżą wszystkie motocykle od 125 centymetrów sześciennych. Zalicza się więc tutaj również Twój enduro.

Niestety trasa off-road przeznaczona jest dla dużych enduro, których pojemność wynosi ponad 570 centymetrów sześciennych. Oczywiście Moto-Rajd to jedynie przystanek w całym cyklu, wyścigów jest więcej, możesz zdobywać punkty do klasyfikacji, a następnie odbierać nagrody! 

  1. Kociewski Rajd Enduro

Odbył się we wrześniu zeszłego roku, śmiemy więc twierdzić, że pojawi się w kalendarzu również w roku 2021. Dedykowany amatorom, którzy chcą poczuć adrenalinę, stanąć w rywalizacji i oczywiście trochę potaplać się w błocie (jeśli pogoda pozwoli). Nie ma w tym przypadku podziału na grupy ze względu na pojemność skokową motocykla typu enduro. Jedynym kryterium jest tutaj wiek. To też przekłada się na lekkie pomieszanie amatorów i tych, którzy mają karty zawodnicze PZM.

  1. I Rajdowy Puchar Jednodniówek

Coś nowego w kalendarzu, ale bez dwóch zdań niezwykle ciekawego. Puchar Jednodniówek składa się z pięciu różnych tras turystycznych, każda znajduje się w innej lokalizacji w naszym kraju. Puchar podzielony jest na pięć etapów, które jednocześnie są eliminacjami. Jak przedstawiają się trasy? Pierwsza jest we Wrocławiu i mierzy 150 kilometrów! Druga w Sieradzu, następna w Kłodzku, a czwarta w Katowicach. Ostatni etap to stolica, która zamyka cały cykl. Wszystkie trasy mają długość 150 kilometrów, ich typ to on-road.

Czy swoim enduro możesz więc wziąć udział w rajdzie? Oczywiście, że tak! Organizatorzy zapraszają wszystkich posiadaczy motocykli bez względu na wiek, rodzaj pojazdu czy jego pojemność. Chodzi tutaj głównie o dobrą zabawę!

  1. TRAK 2021

Rajd dookoła Polski, najpierw Północ, a w dalszej części roku Południe. Na uczestników czeka ponad 1200 kilometrów tras. Oczywiście możesz jechać swoim enduro 125. Jakie musisz spełniać warunki? Tak naprawdę potrzebujesz tylko ważnych badań technicznych swojego motocyklu, a także prawa jazdy. Nie ma żadnych innych kryteriów, oczywiście nie możesz zapomnieć o wpisowym. W tym roku rajd odbywać się będzie w dniach 26–29 maja.

  1. Kocia Rajdowa Reinkarnacja

Odbywać się będzie w Kłodzku, jest to jeden z przystanków pakietu jednodniówek, czyli numeru 3 w naszym zestawieniu. Dlaczego wymieniamy ten rajd? Bo możesz wziąć udział tylko i wyłącznie w tym etapie, a nie całym cyklu. Wybraliśmy go, a nie na przykład ten we Wrocławiu czy Katowicach ze względu na ciekawe nagrody dla zwycięzców, ale przede wszystkim piękne trasy ciągnące się niejednokrotnie po górskich szlakach. Widoki będą nie do pominięcia, o czym przekonasz się, kiedy na swoim enduro 125 wybierzesz się w trasę, na co mocno liczymy.

Przedstawiliśmy pięć propozycji rajdów w Polsce, na które możesz postawić, jeśli posiadasz motocykl enduro 125 cm³. Oczywiście jest ich  więcej, ciągle organizowane są jakieś zawody. Niemniej jednak te powyżej są dość popularne i znane, co za tym idzie odpowiednio doinwestowane. Masz pewność, że wszystko przebiegnie profesjonalnie.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*