Enduro po górach – co mówią przepisy? Gdzie można się poruszać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Enduro po górach – co mówią przepisy? Gdzie można się poruszać?

Enduro to jeden z wielu rodzajów sportu motorowego, który opiera się na pokonywaniu trasy o powierzchniach zarówno asfaltowych, jak i terenowych. Co mówią przepisy o tym drugim przypadku? 

Enduro – szaleństwo w terenie

Enduro to sport, który jest świetną odpowiedzią na potrzeby osób lubujących się w szaleństwie i adrenalinie związanej z terenową jazdą na jednośladach. Górskie, błotniste i leśne tereny są znacznie ciekawsze od standardowych torów czy ulic. Ponadto są one niezwykle wymagające, co dodatkowo dostarcza motocyklistom niezastąpionych emocji. 

Motocykle enduro przeznaczone są do jazdy offroadowej. Wyróżniają się one charakterystyczną konstrukcją dostosowaną do trudnej jazdy w terenie. Co ciekawe, można je podzielić według wielu kategorii, choć podstawowe warianty to hard enduro, dual enduro, funduro i enduro turystyczne. 

Autor: pixabay/pexels.com

Motocyklem po lesie – co mówią o tym przepisy?

Jak już wspomniano, enduro jest mocno związane z jazdą offroadową. Co jednak mówią o tym przepisy?

Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Każdy praktykujący motocyklista enduro pewnie niejednokrotnie spotkał się z groźbami wysokich mandatów czy kar. Leśnicy straszą, a pasjonaci jednośladów nie wiedzą, gdzie się podziać i co z tym właściwie zrobić. 

Autor: Rachel Claire/pexels.com

Niestety przepisy mówią jasno: zgodnie z ustawą o lasach każdy pojazd silnikowy ma kategoryczny zakaz wjazdu na ich teren. Za niedostosowanie się do panujących ograniczeń grozi mandat w wysokości do 500 złotych, a jeśli dodatkowo zniszczone zostaną cenne okazy roślin bądź zwierząt, można nawet trafić do więzienia!

Enduro w praktyce

Oczywiście widok ubłoconych quadów, terenówek czy motocykli wyjeżdżających z lasu bądź innych górskich terenów dla nikogo nie jest nowością. Większość osób praktykujących offroadową jazdę nie przejmuje się przepisami i za wszelką cenę chce spędzić choć kilka godzin na swoim ukochanym pojeździe. Niestety takim zachowaniem można narazić się na naprawdę wysokie kary, zwłaszcza jeśli trasa znajduje się w niedalekim sąsiedztwie rezerwatów przyrody. 

Czy jest jakieś sensowne rozwiązanie tej sytuacji? Niespecjalnie. Jak na razie w Polsce kwestia dotycząca tego, gdzie mogą, a gdzie nie mogą jeździć motocykliści enduro, nie jest jeszcze uregulowana.

Autor: Michal Hudcovič/pexels,com

Gdzie można jeździć? Legalne enduro

Zastanawiasz się, gdzie można jeździć motocyklem enduro? W zasadzie to praktycznie wszędzie, z wyjątkiem wspomnianych już lasów. Tego typu pojazdy posiadają homologację, dzięki czemu bez problemu można np. włączyć się do ruchu drogowego. Oczywiście taka informacja zapewne nie jest pocieszająca dla sportowców, którzy marzą o szalonych przejażdżkach po górskich lasach. Jedyną rozsądną alternatywą jest skorzystanie ze specjalnie przygotowanych torów wyścigowych i wyczynowych. Gdzie można takie znaleźć? 

Jednym z najciekawszych miejsc dla endurowców, którzy chcą legalnie pojeździć, jest Natura Park w Stężnicy. Na miejscu można znaleźć wiele atrakcji nie tylko dla sportowców, ale także dla całych rodzin z dziećmi. Ponadto co roku organizowane są tam różnego rodzaju szkolenia enduro, w których może wziąć udział praktycznie każdy miłośnik tego sportu.

Choć motocykliści enduro w Polsce nie mają łatwo, sytuacja wcale nie jest tak tragiczna, jak mogłoby się wydawać. Miejsc podobnych do Natura Park jest znacznie więcej, a ich wybór jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem aniżeli narażanie się na wysokie kary finansowe i nie tylko.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*