Najciekawsze rajdy turystyczne w Polsce

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Najciekawsze rajdy turystyczne w Polsce

Nie jesteś zawodowcem, lecz marzysz o rywalizacji? Dobrym pomysłem może być wzięcie udziału w rajdach turystycznych dla amatorów sportów motorowych. Zapraszamy do zapoznania się z najciekawszymi wydarzeniami w Polsce.

Czym są rajdy turystyczne?

Rajdy turystyczne to wydarzenia motoryzacyjne organizowane przez Polski Związek Motorowy, który został założony w 1950 roku, w wyniku połączenia Automobilklubu Polski oraz Polskiego Związku Motocyklowego. Zadaniem PZM jest angażowanie pasjonatów i sympatyków sportów motorowych w różnego rodzaju wydarzenia, a także dbanie o siłę i prestiż całego środowiska motoryzacyjnego. Co roku organizowanych jest ponad 2000 imprez sportowych i turystycznych, a dokładne informacje na ich temat można znaleźć na oficjalnej stronie PZM.

Na każdy rajd turystyczny składa się kilka części. Najważniejszą z nich jest pokonanie konkretnej trasy zgodnie ze wskazówkami, które znajdują się w tzw. itinererze. To rodzaj mapy, na której znajdują się tylko schematy skrzyżowań z zaznaczonym kierunkiem, w którym należy jechać. Podczas imprezy będziemy mieć także okazję do sprawdzenia się w zadaniach czysto sportowych, na podstawie których wykwalifikowani sędziowie ocenią nasza sprawność kierowania pojazdem.

W trakcie rajdów turystycznych duży nacisk kładzie się na promowanie ciekawych miejsc i zabytków. Założeniem takich wydarzeń motoryzacyjnych jest przede wszystkim dobra zabawa i poznawanie ludzi, którzy mają te same zainteresowania. Zdecydowanie nie są miejscem na ryzykowną zabawę i policyjne interwencje. Podczas rajdów turystycznych duże znaczenie ma bezpieczeństwo uczestników i stosowanie się do przepisów drogowych. Cały przejazd trwała około kilku godzin. Po rozdaniu nagród zwycięzcom, można liczyć na ciepły posiłek oraz inne atrakcje.

Rajdy turystyczne organizowane w Polsce

Wśród najciekawszych wydarzeń sportowych organizowanych w Polsce znajdują się:

  • Turystyczny Puchar Polski (TPP),
  • Turystyczne Samochodowe Mistrzostwa Polski (TSMP),
  • Turystyczne Mistrzostwa Okręgu Warszawskiego (TMOW),
  • Puchar Polski w Turystycznej Jeździe na Orientację (TJNO-PP),
  • Turystyczne Motorowe Mistrzostwa Polski (TMMP).

Aktualną listę rajdów turystycznych w sezonie 2020 można znaleźć w kalendarzu PZM.

Niezapomniane emocje i zabawa

Rajd turystyczny może być świetnym pomysłem na  aktywne spędzenie czasu w gronie najbliższych. Wydarzenia charakteryzują się niesamowitymi pomysłami, a dodatkowo są bardzo angażujące i rozwijające. Będziemy mieć możliwość zapoznania się z historią, tradycją i kulturą. W odróżnieniu od rajdów wyczynowych nie będzie nam potrzebna licencja sportowa oraz specjalny samochód. Impreza będzie również doskonałą okazją do szlifowania swoich umiejętności prowadzenia pojazdu oraz utrwalenia wiedzy o przepisach drogowych. By zostać uczestnikiem rajdu, zazwyczaj nie potrzebujemy dużych nakładów finansowych, chyba że planujemy podróż do innego miasta.

Kto może wziąć udział w rajdach turystycznych?

Wydarzenie dostępne jest dla każdego kierowcy. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, to posiadanie własnego samochodu lub motocyklu i oczywiście prawa jazdy. Rajdy skierowane są do wszystkich, którzy cenią sobie świetną zabawę, niezapomniane przygody i zdrową rywalizację. Co roku w eventach biorą udział całe rodziny z dziećmi, młodzież, osoby starsze oraz niepełnosprawne. Nie mają znaczenia wiek i umiejętności. Liczy się przede wszystkim chęć poznawania ludzi i ciekawość świata. 

Nadchodzące wydarzenia

W najbliższym czasie odbędzie się mnóstwo ciekawych rajdów turystycznych, dlatego też warto na bieżąco śledzić harmonogramy i już teraz zapisać się do zabawy. Liczba uczestników jest ograniczona, a chętnych nie brakuje. Oto najciekawsze spośród nadchodzących wydarzeń:

Turystyczne Motorowe Mistrzostwa Polski

  • 19.09.2020 – „Szwendaczek”, Bieruń, Szlakiem Duchów i Duszków Śląskich – organizowany przez Automobilklub Mysłowicki;
  • 26–27.09.2020 – 74 Rajd Energetyków „Pokrzywna 2020”, Kędzierzyn-Koźle i okolice Pokrzywnej oraz Głuchołaz – organizowany przez Automobilklub Kędzierzyńsko- Kozielski;
  • 02–04.10.2020 – XXI Rajd „Karolinka”, Katowice – organizowany przez Automobilklub Śląski.

Turystyczna Jazda na Orientację – Puchar Polski

  • 12.09.2020 – Królewski Puchar Turystyczny 2020, Warszawa – organizowany przez Automobilklub Królewski;
  • 13.09.2020 – Jesienny Liść 2020, Warszawa – organizowany przez Automobilklub Polski.

Warto na bieżąco obserwować terminarz imprez na stronie Polskiego Związku Motorowego, z którego dowiemy się o wszystkich interesujących rajdach.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*