Rajd Dakar – czy każdy może w nim wystąpić?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rajd Dakar – czy każdy może w nim wystąpić?

Rajd Dakar to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najniebezpieczniejszych rajdów na świecie. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wiele osób chce wziąć w nim udział. Pojawiają się więc pytania, kto może w nim wystartować, jak przygotować się do takiego występu i ile to kosztuje. Jeśli jesteś tego ciekawy, zapoznaj się z naszym poradnikiem. 

Kto może wystartować w Rajdzie Dakar?

Zgłoszenie może wysłać tak naprawdę każdy, jednak wybierane są tylko dobrze przygotowane osoby. Selekcja kandydatów jest bardzo dokładna, ponieważ jest to bardzo trudny, niebezpieczny i wymagający rajd. Podczas tego rajdu zginęło już 28 osób. Ponad połowa z nich to motocykliści, dlatego podczas zgłoszeń brane są pod uwagę parametry i rodzaj pojazdu. Warto wiedzieć, że nawet doświadczeni sportowcy, którzy brali udział w tym wydarzeniu, otarli się o śmierć. 

Zgłoszenie na Rajd Dakar – jak to zrobić?

Jakie informacje powinny znaleźć się w zgłoszeniu? Warto umieścić w nim wszystkie swoje osiągnięcia, a także udział w zawodach i wyścigach. Należy przedstawić też swoje predyspozycje fizyczne i psychiczne. Zgłoszenie należy wysłać wraz z potwierdzeniem wpłaty pierwszej raty wpisowego – ceny niestety powalają. 

Ile jest miejsc na Rajdzie Dakar?

Niestety liczba miejsc jest ograniczona i to w każdej kategorii. Zapisać się można kilka miesięcy przed wydarzeniem. Jest to miejsce dla naprawdę wytrzymałych i doświadczonych osób. Trzeba liczyć się z tym, że w takim rajdzie czekają na kierowcę liczne utrudnienia. Lepiej więc dobrze się do tego przygotować, by zwiększyć swoje szanse na ukończenie rajdu bez szwanku. 

Rajd Dakar – ceny 

Chcąc wziąć udział w Rajdzie Dakar, trzeba mieć naprawdę sporo oszczędności. Szacowana lista wydatków została opracowana przy pomocy włoskiego zawodnika Manuela Lucchese. Wpisowe, które trzeba wpłacić przy wysyłaniu zgłoszenia, wynosi 45 tysięcy złotych. Do tego trzeba doliczyć transport pojazdu na miejsce, w którym rozpoczyna się rajd, co może kosztować od 5 do 10 tysięcy złotych. Bilety lotnicze, hotel i jedzenie to wydatek około 10 tysięcy złotych. Kolejny wydatek to licencja z ubezpieczeniem zdrowotnym, która kosztować może 4 tysiące złotych, części zapasowe do pojazdu 9-10 tysięcy złotych. Nie można zapomnieć o tym, że konieczne jest wybranie odpowiedniego stroju, na co zazwyczaj trzeba przeznaczyć 10 tysięcy złotych. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się w motocykl, który jest sprawny i doskonale poradzi sobie w trudnych warunkach. Tańsza wersja może kosztować nie więcej, niż 100 tysięcy, jednak lepiej sprawdzi się droższy jednoślad. Konieczne jest zapewnienie serwisu, którego wynajęcie może kosztować mniej więcej 70 tysięcy złotych. 

Przeczytaj też: https://motole.pl/wydarzenia/targi-motoryzacyjne-w-monachium-dlaczego-warto-odwiedzic-iaa-2021/

Zdjęcie główne: Devon Rockola/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*