Nissan Patrol – co warto wiedzieć o legendzie offroadu?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Nissan Patrol – co warto wiedzieć o legendzie offroadu?

Te kultowe, klasyczne cztery kółka śmiało można nazwać ojcem chrzestnym off-roadu. Japoński koncern jako jeden z pierwszych na świecie zredefiniował znaczenie samochodu terenowego. Produkowany nieprzerwanie od 1951 roku i mogący pochwalić się kilkoma uznanymi generacjami, model ten na stałe zapisał się w historii motoryzacji. Co musisz wiedzieć o Nissanie Patrol? 

Początek bogatej historii modelu został naznaczony we wrześniu 1951 roku, kiedy to pierwsza generacja (4W60) zadebiutowała w japońskich salonach Nissana. Co ważne, poza Krajem Kwitnącej Wiśni, koncern oferował model inspirowany stylistyką łudząco podobną do wojskowego Willys MB. W kolejnych latach, wraz z wprowadzeniem kolejnych wersji rocznikowych, wygląd Nissana Patrola zmieniał się nie tylko pod względem stylistycznym, ale także silnikowym. Początkowo użyty 3.7-litrowy silnik generujący moc zaledwie 75 koni mechanicznych został zastąpiony o wiele potężniejszą, bliźniaczą jednostką. 

Z biegiem dekad zmieniło się zastosowanie i grupa docelowa Patrola – z pojazdu stricte użytkowego do samochodu terenowego, który może być z powodzeniem używany na co dzień. Wraz ze wzrostem zainteresowania off-roadem, miłośnicy terenowych wrażeń szukali samochodów, które poradziłyby sobie nawet z najbardziej wymagającymi przejazdami i przeszkodami. Za naturalny wybór uznawany był rzecz jasna amerykański Jeep czy wyspiarski Land Rover, jednak równie silną konkurencję stanowił japoński Nissan Patrol. Co czyni właśnie ten model wyjątkowym? Nissan Patrol jest przede wszystkim znany ze swojej niezrównanej wytrzymałości. 

Era dominacji

Legenda off-roadu narodziła się w 1987 roku po dekadach doświadczeń i eksperymentów topowych japońskich inżynierów. Kolejna generacja modelu stała się niezwykle poszukiwanym samochodem, który rozpalał wyobraźnie fanów terenowych wypadów. Co ważne, model ten występował również pod nazwą Safari czy Ford Maverick. Jeśli szukasz egzemplarza dla siebie, powinieneś dobrze zapamiętać tę informację.

Wraz z rozwojem dyscypliny off-roadu, wkrótce po premierze modelu Patrol pojawił się popyt na samochód, który oferowałby także możliwość komfortowego poruszania się po utwardzonych drogach. Wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, Nissan przedstawił odmianę GR (ang. Grand Raid). Oferowana z nadwoziem trzy- lub pięciodrzwiowym, odświeżona wersja miała także poszerzony rozstaw kół, nowocześniejszy wygląd, zmodyfikowane zawieszenie oraz komfortowe wnętrze i bogatsze wyposażenie. Z biegiem lat kultowa wersja z lat 90. nadal świetnie się trzyma i dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Na co zwrócić uwagę?

Myśląc o własnym Nissanie Patrolu, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na przeznaczenie nowego nabytku. Wersja trzydrzwiowa jest ceniona za swoje znakomite właściwości terenowe oraz jezdne. Z kolei wersja pięciodrzwiowa charakteryzuje się przestronnym wnętrzem i uniwersalnością. Ważnym atutem są również dwuskrzydłowe drzwi o pionowym, asymetrycznym podziale, które stoją na straży dostępu do pojemnej strefy bagażowej.  

Decydując się na starszą wersję kultowego Patrola, powinniśmy mieć na uwadze to, że bardzo często znaleźć można wersje pozbawione takich “rarytasów” jak klimatyzacja czy elektrycznie sterowane lusterka. Wynagradza to jednak niezwykle prosta konstrukcja mechaniczna, która gwarantuje zaoszczędzone godziny nad “dłubaniem” pod maską. 

Umieszczony wzdłuż silnik charakteryzuje się najprostszym z możliwych układów napędowych. Co ciekawe, w wersji GR znajdziemy także manualnie sterowane sprzęgła w piastach, które w kolejnych latach zostały zautomatyzowane. Zawieszenie stanowią dwa sztywne mosty zawieszone na sprężynach śrubowych, które gwarantują wyjątkowe doświadczenia podczas jazdy. 

Patrol GR dostępny był w kilku wersjach, które jednak charakteryzowały się “smoczymi” pojemnościami wynoszącymi ponad cztery litry. Niemniej jednak te jednostki były znane ze swojej potężnej mocy i niezawodności.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*