Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Z zakupem  każdego samochodu związane jest ryzyko, iż pojazd może pochodzić z kradzieży. Jak zatem dokonać oceny technicznej pojazdu, aby nie przysporzyć sobie problemów podczas rejestracji pojazdu? W tym poradniku dowiesz się jak sprawdzić samochód przed zakupem, aby zweryfikować wszystkie niezbędne dokumenty

1.       Sprawdzenie historii samochodu

Podczas sprawdzania samochodu, pomimo towarzyszących nam emocji, należy zachować przede wszystkim spokój i rozwagę. Wiele osób skupia się bardzo na aspektach technicznych samochodu, a zapomina o równie ważnej rzeczy jaką jest dokumentacja. Warto skorzystać z darmowego portalu ministerstwa cyfryzacji Historii Pojazdu. Podając numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji możemy szybko zweryfikować historię pojazdu.

2.       Sprawdzenie samochodu w bazie CEP

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieje możliwość sprawdzenia samochodu na najbliższym posterunku policji. Wystarczy wybrać się na posterunek, a policjanci powinni bez problemu zweryfikować pojazd w swojej bazie CEP pod kątem jego obecności w rejestrze pojazdów skradzionych czy posiadania przebitych numerów VIN.

3.       Sprawdzenie tabliczek VIN

Wszystkie samochody posiadają swoje indywidualne tabliczki VIN, które składają się z siedemnastu znaków. Możemy porównać kartę pojazdu z tymi numerami, aby upewnić się czy pojazd nie był kradziony. Zdarzają się przypadki, gdzie samochód ma podrobione dokumenty, wówczas wszystkie dane mogą się zgadzać i ciężko będzie nam znaleźć jakiekolwiek nieprawidłowości. Jednak zachęcamy do sprawdzenia numeru VIN samochodu na przedniej szybkie, silniku oraz przy drzwiach.

WAŻNE:

Zawarte na tabliczce numery trzeba porównać z numerami w dowodzie rejestracyjnym, w karcie pojazdu, w książce serwisowej, która zazwyczaj jest dołączana do samochodu oraz z  numerami figurującymi na innych dokumentach.

4.       Jakie są konsekwencje zakupu kradzionego samochodu?

Należy pamiętać, że nawet zakup kradzionego samochodu, może mieć dla nas bardzo przykre konsekwencje. W przypadku, kiedy patrol policji stwierdzi, że nasze auto znajduje się na liście skradzionych pojazdów, zostanie ono odholowane na policyjny parking. Samochód może być również sprawdzony podczas przeglądu technicznego. Jeśli osoba odpowiedzialna za kontrolę zweryfikuję jakieś nieprawidłowości, musi zgłosić to policji. Funkcjonariusze zatrzymają także nasz dowód rejestracyjny. Nam, jako właścicielom czterech kółek, najprawdopodobniej zostanie postawiony zarzut paserstwa, za który grozi grzywna, a nawet więzienie.

Dlatego Drodzy Kierowcy, pamiętajcie, żeby przed zakupem swojego samochodu sprawdzić wszystkie niezbędne dokumenty, aby  później nie stracić pieniędzy…

5.       Alternatywa dla zakupu samochodu?

Jeśli nie potrzebujesz samochodu na co dzień, to warto pomyśleć o jego wynajmie. Jest to świetnie rozwiązanie, jeśli chcesz jechać ze znajomymi lub z rodziną na wakacje lub weekend. Wypożyczalnia samochodów w Rzeszowie CAR-RENTAL.PL oferuje szeroki wybór pojazdów osobowych, dostawczych, minivanów oraz busów.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*