Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podczas dokonywania zakupu polisy Autocasco jednym z pytań stawianych kierowcy jest to o liczbę kluczyków do auta. Dlaczego tak ważne jest posiadanie kompletu oryginalnych kluczyków do samochodu? I dlaczego ubezpieczyciel o nie pyta? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego kluczyki do samochodu są takie ważne?

Klucze do pojazdu służą nie tylko do inicjowania zapłonu i uruchomienia auta. Są przede wszystkim ochroną przed wykorzystaniem naszego samochodu przez niepowołane do tego osoby. Zamknięty za pomocą klucza pojazd stanowi często dla złodzieja przeszkodę nie do pokonania. Może oczywiście użyć metod siłowych, jednakże najczęściej decyduje to o udaremnieniu próby kradzieży.

Z tego też względu posiadanie oryginalnego kompletu kluczyków samochodowych jest bardzo istotne podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej Autocasco. Polisa ta chroni z założenia przed kradzieżą pojazdu. Jeżeli na etapie podpisywania umowy ubezpieczeniowej mamy wiedzę o zaginięciu lub uszkodzeniu kluczyka, musimy ten fakt zgłosić ubezpieczycielowi. Warto też pamiętać, aby podczas zakupu pojazdu zweryfikować liczbę kluczyków do danego samochodu oraz ich oryginalność.

Czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu z jednym kluczykiem?

Samochody posiadające tylko jeden kluczyk mogą zostać objęte ubezpieczeniem Autocasco. Jednakże jest to możliwe tylko w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych. Konieczna jest więc zgodna ze stanem faktycznym odpowiedź na pytanie ubezpieczyciela o liczbę posiadanych kluczy do auta.

Pojazdy nieposiadające kompletu kluczyków podczas ubezpieczania muszą najczęściej spełnić dodatkowe wymagania stawiane przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Są to najczęściej dodatkowe zabezpieczenia chroniące Twój samochód przed kradzieżą. Bardzo często cena polisy dla takich aut jest znacznie wyższa niż w przypadku tych posiadających komplet nieuszkodzonych kluczyków.

Kiedy i jak zgłosić utratę kluczyków do samochodu?

Jeżeli w trakcie trwania umowy AC jeden z kluczyków zostanie zniszczony lub skradziony, powiadom niezwłocznie o tym fakcie swojego ubezpieczyciela. Każde z towarzystw ubezpieczeniowych indywidualnie określa sposób postępowania w takiej sytuacji.

Przede wszystkim poinformuj ubezpieczyciela o fakcie zgubienia bądź kradzieży kluczyka do samochodu. Jeżeli istnieją przesłanki, że była to kradzież, należy dokonać odpowiedniego zgłoszenia na komendzie policji. Kolejnym krokiem najczęściej będzie wymiana wszystkich zamków w Twoim samochodzie. Ponadto wymianie muszą być poddane wszelkie zabezpieczenia, które dany kluczyk był w stanie uruchomić. Na czas wymiany zamków warto dodatkowo zabezpieczyć pojazd, zostawiając go na parkingu strzeżonym, aby zapobiec kradzieży w tym stanie.

Nie należy dorabiać utraconego kluczyka samodzielnie, gdyż możliwe, że będziesz musiał wykazać, że brak oryginalnego kluczyka nie miał żadnego wpływu na kradzież samochodu oraz jej okoliczności.

Samochód z jednym kompletem kluczyków a ubezpieczenie. Kilka słów na koniec

Podczas zawierania umowy ubezpieczeniowej nie zatajaj faktu o nieposiadaniu kompletu lub nieoryginalności jednego z egzemplarzy. Może to bowiem doprowadzić do odmowy wypłaty odszkodowania w razie wystąpienia szkody drogowej.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*