Trasy cross w województwie wielkopolskim — tam ściganie jest legalne!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Trasy cross w województwie wielkopolskim — tam ściganie jest legalne!

Jazda na motocrossie to świetny sposób na spędzenie czasu wolnego. Nie można jednak po prostu wsiąść na motocykl i wyjechać w teren. Jazda terenowa jest bowiem możliwa tylko w przeznaczonych do tego miejscach. Gdzie znajdują się trasy cross w województwie wielkopolskim?

Gdzie legalnie można jeździć na motocyklu crossowym?

Jedno z miejsc, w których możliwa jest legalna jazda motocyklem crossowym, to oczywiście drogi publiczne. Nie dotyczy to jednak wszystkich motocykli crossowych, a jedynie tych, które posiadają homologację drogową i zostały zarejestrowane do jazdy po drogach publicznych. Takich crossów jest z kolei dość mało, gdyż są to zazwyczaj pojazdy, które nie posiadają homologacji i można na nich jeździć rekreacyjnie po torach bez prawa jazdy. 

Poza drogami publicznymi jedyne miejsce, w których jazda na motocrossie jest legalna, to tory czy też nasz teren prywatny. Więc chcąc pojeździć na dłuższych trasach, musielibyśmy posiadać naprawdę spore połacie lasu czy też pól. Dlatego najlepszym miejscem będą zawsze legalne trasy crossowe, które jednak są zazwyczaj płatne. 

Co grozi za jazdę crossem w miejscu niedozwolonym?

Mimo tego, że jazda crossem po lasach czy też polach jest nielegalna, wciąż znajdziemy naprawdę wielu śmiałków, którzy się na nią zdecydują. Kara od policji wynosi zazwyczaj od 20 do 500 złotych. Nie jest to jednak jedyne zagrożenie, które czeka na miłośników terenowej jazdy w lesie.

Bardzo często z takimi zapaleńcami leśnicy próbują radzić sobie samodzielnie. Rozciągają oni linki pomiędzy drzewami, które są niewidoczne przy prędkościach, które występują podczas jazdy crossem. Wjechanie w taką linkę może doprowadzić do tragedii i na przykład bardzo poważnego upadku, poważnego rozcięcia ciała czy też podcięcia gardła, jeśli linka będzie zamontowana zbyt wysoko.

Gdzie znajdziemy trasy cross w województwie wielkopolskim?

W Wielkopolsce możemy natrafić na kilka tras oraz torów. Typowe tory motocrossowe znajdują się w Ostrowie Wielkopolskim, Obornikach Wielkopolskich oraz w Nekli koło Wrześni. Oprócz tego tor znajduje się na przykład na terenie Toru Poznań, lecz należy on do szkoły jazdy off-roadowej. Lepszym miejscem może być PHU Autodrom 4×4 w Książu Wielkopolskim.

W województwie wielkopolskim możemy również natrafić na jedną trasę z przewodnika Offroad. Jest ona oznaczona numerem 14, ma 68 kilometrów i biegnie od Szreniawy do Włościjewki.

Zdj. główne: Egor Myznik/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*