Wyścigi samochodowe dla dzieci – gdzie mogą startować najmłodsi?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wyścigi samochodowe dla dzieci – gdzie mogą startować najmłodsi?

Przygodę ze sportem motorowym można rozpocząć od najmłodszych lat. Nawet kilkuletnie dzieci startują już w zawodach. Niestety w Polsce wciąż wyścigów dla młodych kierowców brakuje. Inicjatyw jest jednak kilka, na przykład Kartingowe Mistrzostwa Polski.

Wyścigi dla najmłodszych w Polsce

Niestety porównując Polskę do innych krajów europejskich, można mieć wrażenie, że jesteśmy sporo do tyłu, jeśli chodzi o szkolenie nowego pokolenia kierowców. Następców Roberta Kubicy jak na razie nie widać, chociaż często słyszy się o talentach, które mogłyby mu dorównać. Jednak rodzice i najbliżsi dziecka nie są w stanie łożyć na jego potrzeby w tym sporcie, a te są naprawdę duże. Wyjazdy na zawody, nowy sprzęt, odzież – wszystko kosztuje. W Polsce nie ma organizacji, która wyraźnie wspierałaby młodych kierowców, a szkoda. Na szczęście, jeśli chodzi o zawody, mamy się czym pochwalić. Nie jest tego dużo, ale zawsze coś. Szczególnie na polu kartingowym, gdzie najczęściej można spotkać nowe pokolenie kierowców wyścigowych. Gdzie mogą się ścigać najmłodsi?

Rotax Max w wersji Mini

Wyścigi z serii Rotax Max cieszą się sporą popularnością wśród fanów kartingu. Uczestniczyć mogą dorośli, ale również dzieci już od 7. roku życia mogą brać udział w formule Mini Max. Po dobrej szkole jazdy na amatorskich torach to idealny wiek, aby zacząć ścigać się na poważnie. Dzieci podchodzą do tych zawodów bardzo entuzjastycznie. Nic jednak dziwnego, młodzi fani czasem po raz pierwszy widzą świetnie przygotowane tory, a także niezawodny, wysokiej jakości sprzęt kartingowy. Dla nich to nie tylko dobra zabawa, ale możliwość pokazania się szerszej publiczności. Warto bowiem wziąć pod uwagę, że często na wyścigach można spotkać polskie gwiazdy kartingu. Jak to wygląda w praktyce? Gdzie odbywają się zawody? W roku 2021 rund jest dokładnie 7 i jedna dodatkowa. Bonus Cup został jednak przeniesiony ze względu na obostrzenia, więc nie odbył się 19 marca, jak wcześniej planowano.

Pierwsza runda odbyła się natomiast 26 marca, całe zawody trwały trzy dni. Każda z rund to dokładnie 3 dni startów dla różnych grup wiekowych. Druga runda odbędzie się z kolei na początku maja, następne co miesiąc z lekkim poślizgiem pod koniec sezonu, czyli we wrześniu i październiku. Wtedy starty zaplanowano na połowę miesiąca. Warto dodać, że zawody odbywają się w różnych miejscowościach, między innymi w Poznaniu, Trzyńcu (Czechy), czy Toruniu i Bydgoszczy.

Rok Cup – zawody dla najmłodszych

Kiedy ktoś słyszy „Rok Cup” od razu na myśl przychodzi mu Automobilklub „Rzemieślnik”. To jeden z organizatorów turnieju, który stara się mocno spopularyzować zawody w całym kraju. W tym roku, tak jak i w przypadku turnieju Mini w Rotax Max, wszystko torpeduje pandemia. Pierwsza runda organizowana w Toruniu już została odwołana. Na drugą trzeba będzie poczekać do 29 maja. Tak jak w przypadku poprzednich zawodów, Rok Cup to również 7 rund (w tym roku maksymalnie 6). W 2021 czekają nas dwie rundy w maju i po jednej w kolejnych miesiącach, aż do września.

Kartingowe Mistrzostwa Polski Młodzików

Niewątpliwie najbardziej prestiżowa impreza, która ma już rozgłos w kraju, ale i Europie. Dzieci aspirujące do miana Młodzieżowego Mistrza Polski zawsze pojawiają się na tych zawodach, a dokładnie na wszystkich trzech rundach turnieju. Nie jest to bowiem formuła, w której zawody odbywają się tylko raz, co oczywiście zwiększa sprawiedliwość wyniku, a także podkręca rywalizację wśród najmłodszych. W roku 2016 mistrzem został Jakub Szablewski, który w tamtym czasie miał zaledwie 12 lat! W tym roku Mistrzostwa Polski rozpoczynają się od wyścigu w Bydgoszcz – będzie miał miejsce 22 kwietnia. Kolejna runda odbędzie się z kolei w Poznaniu, rozpocznie się 21 maja. Ostatnie zawody przypadną na 25 dzień czerwca w Słomczynie. Kto w tym roku zostanie mistrzem młodzików w kartingu? Rywalizacja na pewno będzie zacięta, dlatego warto ją śledzić!

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*