Jak samodzielnie sprowadzić auto z Niemiec?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak samodzielnie sprowadzić auto z Niemiec?

Artykuł sponsorowany

Niemieckie używane auta charakteryzują się dobrym wyposażeniem, są wyjątkowo zadbane, a także można je kupić w atrakcyjnej cenie. Dlatego też tak wiele osób decyduje się na sprowadzenie samochodu od naszych zachodnich sąsiadów. Podpowiadamy, jak możesz to zrobić samodzielnie.

Szukanie ofert i kontakt ze sprzedawcą

Zacznijmy od tego, jak szukać ofert, aby mieć pewność, że znajdziesz swoje wymarzone auto. Przede wszystkim warto zwrócić szczególną uwagę na opis i zdjęcia – czy są wyraźne i jak szczegółowo pokazują samochód. Jeśli już znajdziesz interesującą Cię ofertę, skontaktuj się ze sprzedającym w celu umówienia jazdy próbnej. Możliwość wykonania takiej próbnej jazdy umożliwi Ci sprawdzenie pracy silnika, hamulców i skrzyni biegów. Jeśli samodzielnie nie jesteś w stanie ocenić stanu auta, skorzystaj z usług profesjonalnego rzeczoznawcy lub stacji diagnostycznej. Właściciel pojazdu, który nie ma nic do ukrycia, bez większych problemów powinien zgodzić się na taki test. Ponadto, jeśli kupujesz pojazd jako osoba fizyczna, przysługuje Ci prawo do rękojmi. Oznacza to, że jeśli do miesiąca od zakupu wykryjesz usterki, masz prawo ubiegać się o całkowity lub częściowy zwrot pieniędzy. W poszukiwaniu samochodu możesz oczywiście udać się także bezpośrednio do niemieckiego salonu lub komisu. Pamiętaj jednak, że  tam nie trafisz raczej na obniżki i nie będzie mowy o negocjowaniu ceny.

Dokumentacja i inne formalności

Wszelkie ustalenia, które padły w rozmowie lub przez telefon, koniecznie należy spisać w umowie. Umowa taka powinna być sporządzona w wersji polsko-niemieckiej. Do jej sporządzenia wymagane są informacje o stanie prawnym auta oraz dokumenty takie jak dowód własności, dowód rejestracyjny, potwierdzenie przeglądu stanu technicznego, analiza składu spalin, książka serwisową, a jeśli auto było wcześniej sprowadzane potrzebny będzie również dowód zakupu za granicą oraz dowód opłacenia wszelkich podatków i ceł. Umowa jest potrzebna między innymi w razie jakichkolwiek sporów, ale także do załatwienia wszystkich formalności w kraju,  m.in. przy rejestracji pojazdu i do opłacenia akcyzy.

Gdy podpiszesz już umowę i otrzymasz kluczki, udaj się do niemieckiego urzędu komunikacji (Zulassungstelle). Na miejscu konieczne będzie wyrejestrowanie samochodu, jeśli właściciel nie zrobił tego wcześniej, uzyskanie numerów rejestracyjnych i wyrobienie tablic, które umożliwią dojazd do kraju, wyrobienie tablic krótkoterminowych lub wywozowych w punkcie obok urzędu (w zależności, na jakie pozwolenie uzyskasz), opłacenie tymczasowego OC  oraz wyrobienie tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

Powrót do Polski – samochodem, czy z lawetą?

Obejrzałeś już dokładnie samochód, ustaliłeś szczegóły transakcji ze sprzedającym, kupiłeś swoje wymarzone auto i załatwiłeś wszystkie potrzebne formalności. Jednak co dalej? Aby sprowadzić auto do Polski, możesz skorzystać z przyczepy lawety. Pamiętaj jednak, że aby zrobić to samodzielnie, będziesz potrzebował uprawnień, a konkretniej prawo jazdy kategorii B+E. Możesz także wynająć do tego specjalną firmę zajmującą się przewozem samochodów z zagranicy. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak samodzielny powrót kupionym samochodem. 

Po powrocie do Polski

Gdy wrócisz już do kraju, czekają Cię ostanie formalności. Najpierw trzeba udać się do Urzędu Celnego lub złożyć wniosek on-line w celu opłaty akcyzy. Na opłacenie podatku masz 30 dni. Konieczne też będzie przetłumaczenie kompletu dokumentów na język polski,  przegląd techniczny, rejestracja auta w urzędzie komunikacji, wyrobienie tablic i karty pojazdu, a także ubezpieczenie OC.

Zdjęcie główne: alan King/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*