Ubezpieczenie OC samochodu – jak samemu obliczyć składkę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ubezpieczenie OC samochodu – jak samemu obliczyć składkę?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Gdy nadchodzi ten czas w roku, kiedy trzeba zakupić nową polisę ubezpieczeniową, wielu kierowców zachodzi w głowę, ile przyjdzie im płacić za składki w kolejnym okresie korzystania z ochrony OC. Okazuje się jednak, że możemy to szybko sprawdzić, a jedyne, co będzie nam do tego potrzebne, to dostęp do Internetu.

Jako że wszyscy kierowcy w Polsce zobligowani są do posiadania aktywnej polisy OC na zarejestrowany pojazd, każdy z nich w pewnym momencie znajdzie się w sytuacji, w której musi oszacować, czy opłaca mu się dalej korzystać z oferty dotychczasowego ubezpieczyciela, czy też może lepszym wyjściem będzie zmiana.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, obliczając plan składkowy dla swoich klientów, zwracają uwagę na mnóstwo czynników decydujących o tym, jakie ryzyko niesie dana współpraca. W interesie firm nie jest przecież częsta wypłata wysokich odszkodowań.

Ubezpieczalnie samochodowe i ich zasady obliczania składek

Aby jak najbardziej optymalnie wyliczyć wysokość składek proponowanych klientom, towarzystwa ubezpieczeniowe korzystają z algorytmów, które opierają się na danych udostępnianych firmom przez właścicieli pojazdów będących przedmiotami ubezpieczenia.

Wśród nich znajdziemy takie informacje jak:

  • marka i model samochodu,
  • rok produkcji auta,
  • pojemność silnika,
  • wiek kierowcy, który będzie użytkował samochód,
  • data wydania prawa jazdy temuż kierowcy,
  • historia jego obecności na drodze (a więc to, czy powodował wypadki oraz stłuczki),
  • jego stan cywilny i rodzinny,
  • a nawet miejsce zamieszkania.

Oczywiście – mimo że każdy z nas posiada tego typu informacje, to nie jesteśmy w stanie bez żadnej pomocy, zupełnie samodzielnie przerobić je na konkretne liczby, by oszacować swoje przyszłe składki. Niewiadomą mogą być dla nas również zniżki, które będą nam przysługiwać (o ile w ogóle przysługiwać będą). Dlatego właśnie powinniśmy skorzystać z internetowych kalkulatorów i porównywarek ubezpieczeniowych. Tylko jak one działają?

Kalkulator ubezpieczeniowy i porównywarka ofert – jak działają?

Coraz więcej kierowców interesujących się ubezpieczeniami OC sięga po pomoc internetowych kalkulatorów ubezpieczeniowych i specjalnych porównywarek ofert różnych agencji. Dzięki temu są w stanie zaoszczędzić mnóstwo czasu i często również pieniędzy.

Działanie tego typu narzędzi jest naprawdę proste i intuicyjne. Wystarczy, że wpiszemy wszystkie informacje, których wymaga od nas formularz, by już po chwili otrzymać wstępne kalkulacje z różnych towarzystw ubezpieczeniowych działających na rynku. Użytkownicy korzystający z kalkulatorów i porównywarek ubezpieczeniowych zwracają szczególną uwagę na to, że już nie muszą dzwonić lub jeździć po kolei do różnych firm ubezpieczeniowych, by poznać szacunkowe stawki składek, jakie będą musieli uiszczać.

Czy podane kalkulacje są ostateczne?

Niekoniecznie. Czasami istnieją przesłanki do tego, by móc uzyskać korzystne zniżki za OC. Dobrą praktyką – zwłaszcza dla kierowców młodych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę za kierownicą, będzie połączenie polis z kimś starszym z rodziny – na przykład z rodzicem czy dziadkiem. Nienaganny staż członka rodziny wpłynie korzystnie na nasz profil, skutkując obniżeniem składek.

Warto również – jeśli dopiero przymierzamy się do zakupu auta i tylko orientacyjnie sprawdzamy kalkulacje – zastanowić się nad parametrami naszego przyszłego samochodu. Jako że wysokość składek zależy również od marki auta, jego wieku oraz pojemności silnika, możemy wybrać inny pojazd, którego ubezpieczenie będzie po prostu tańsze.

Według statystyk portalu Porówneo – kierowcy w Polsce płacą średnio 676 złotych za OC rocznie. Ciekawe, jak przedstawiałaby się ta średnia, gdyby każdy z nich przed podjęciem decyzji o podpisaniu polisy skorzystał z internetowego kalkulatora składek i porównywarki ofert ubezpieczycieli.

Zdjęcia: materiały od klienta

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*