Podstawowe informacje o automatycznej skrzyni biegów

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Podstawowe informacje o automatycznej skrzyni biegów

Artykuł sponsorowany

Będąc kierowcą, należy znać zasady ruchu drogowego, ale warto także poznać swój samochód. O ile auta z manualną skrzynią biegów są bardzo znane, tak te z automatyczną mogą być dla ciebie czymś nowym. Zobacz, co warto wiedzieć o tej drugiej. 

Podstawy jazdy autem z automatyczną skrzynią biegów

W samochodzie, który ma automatyczną skrzynię biegów, znajdziesz tylko dwa pedały. Ten znajdujący się po prawej stronie, węższy, to gaz, zaś szerszy, mieszczący się po lewej stronie, to hamulec. Aby ruszyć z miejsca, wystarczy, że wrzucisz odpowiedni bieg, zwolnisz hamulec i wciśniesz gaz. Podczas jazdy używa się głównie prawej stopy. 

Gdy przesiadasz się z manualnej skrzyni biegów na automatyczną zdarzyć się może, że pomylisz hamulec ze sprzęgłem. Musisz jednak szybko się od tego odzwyczaić, ponieważ taki odruch może stworzyć bardzo niebezpieczną sytuację na drodze. 

Oznaczenie PRND przy skrzyni biegów

Wsiadając do samochodu, na pewno zauważysz przy skrzyni biegów oznaczenia PRND. Aby poruszać się bezpiecznie takim autem, musisz wiedzieć, co one oznaczają.

P — parking 

Jest to zwykle pierwsza pozycja na automatycznej skrzyni biegów. To właśnie ją należy wybrać, gdy zaparkujesz auto.

R — reverse 

Bieg wsteczny oznaczony jest jako reverse. Tak jak w przypadku samochodu z manualem, możesz włączyć go, dopiero gdy całkowicie zatrzymasz pojazd. 

N — neutral

Neutral to inaczej luz. Tej funkcji używa się tylko w sytuacji, gdy  trzeba przetoczyć samochód na lawetę albo zaszła konieczność krótkiego holowania. 

D — drive

Tryb drive to jazda do przodu. Gdy go wybierzesz i zwolnisz hamulec, twój samochód od razu ruszy przed siebie. Przełożenia w automatycznej skrzyni są zmieniane w zależności od głębokości nacisku na pedał, obrotów silnika oraz aktualnej prędkości. 

Naprawa automatycznej skrzyni biegów

Naprawa skrzyń automatycznych to bardzo ciężka sprawa, ponieważ są to bardzo zaawansowane technologicznie elementy. Wpływa to na ich wysoką cenę. Gdy jesteś właścicielem starego samochodu, naprawa tej część lub jej wymiana czasami nie ma ekonomicznego sensu, jednak już w nowszych modelach, jak najbardziej ma. Zwróć jednak uwagę, że naprawa automatycznych skrzyń biegów będzie warta inwestycji tylko wtedy, gdy powierzysz ją profesjonalnemu warsztatowi. Te firmy doskonale znają budowę i najczęstsze usterki, dlatego będą w stanie ustalić przyczynę awarii, a przede wszystkim naprawą ją w skuteczny sposób. Jeśli szukasz sprawdzonej firmy, która specjalizuje się w naprawach automatów, zajrzyj na stronkę https://www.mvs.auto.pl/automatyczne-skrzynie-biegow.html

Profilaktyka 

Gdy posiadasz samochód z automatyczną skrzynią biegów, nie dopuść do jej poważnych usterek, aby koszty napraw były o wiele mniejsze. Pamiętaj o regularnej wymianie filtra, uszczelek i oleju. Jeśli usłyszysz niepokojące objawy, od razu udaj się do warsztatu, nie czekaj do ostatniej chwili. Do specjalisty udaj się gdy, nie działa wsteczny, auto ma problemy z przyśpieszeniem, zapalają się czerwone kontrolki, sprzęgło szarpie, oraz przy każdy dziwnym dźwięku dochodzącym ze skrzyni.

Zdjęcie główne: pexels.com/Danilo Marcelino

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*