Opony a komfort jazdy: jakie opony zapewniają najlepsze tłumienie drgań i nierówności drogi

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Opony a komfort jazdy: jakie opony zapewniają najlepsze tłumienie drgań i nierówności drogi

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Być może zdarza Ci się odczuwać dyskomfort podczas jazdy – wysoki poziom szumu dochodzącego od kół albo wrażenie, że jazda nie jest zbyt płynna. Jeśli chciałbyś to zmienić, pomyśl o wymianie opon. Jedną z ważniejszych funkcji opon samochodowych jest tłumienie drgań, które wywoływane są drobnymi nierównościami nawierzchni. Jakie opony wybrać, aby odczuwać większą przyjemność z jazdy?

W jaki sposób opony wpływają na komfort jazdy.

Rozmieszczenie elementów ścian bocznych może znacznie wpłynąć na komfort jazdy i hałas drogowy. Aby zredukować odczuwalny hałas opon i wibracje dźwiękowe, niektórzy inżynierowie zajmujący się oponami selektywnie układają elementy bieżnika o różnych rozmiarach na obwodzie opony. Dzięki temu hałas generowany przez bloki bieżnika rozkłada się bardziej równomiernie i w rezultacie jest mniej zauważalny.

Innym czynnikiem wpływającym na komfort jazdy i generowanie hałasu drogowego jest sposób, w jaki powietrze ucieka przez puste przestrzenie opony, gdy jej powierzchnia styku styka się z drogą. Umiejscowienie tych pustych przestrzeni, czyli szczelin między podniesionymi klockami bieżnika, a także kształt i wielkość lameli opony, może znacznie wpłynąć na poziom generowanego hałasu drogowego.

Czy wyższa opona oznacza większy komfort jazdy?

Jak się okazuje, geometria ściany bocznej opony może również wpływać na hałas drogowy i komfort jazdy. Ściany boczne pomagają oponom pochłaniać wibracje, co nie tylko zapobiega nadmiernemu hałasowi drogowemu, ale także daje systemowi zawieszenia trochę przerwy. Grubsze ścianki boczne mogą pomóc wytłumić hałas, pochłaniając więcej hałasu drogowego. Oznacza to, że jeśli wybierzesz opony z oferty  

https://noweopony.pl/opony/letnie/185/65/r15, będą one cichsze, niż np. opony 205/35/R17 

Jaki wpływ na szum i drgania ma wzór bieżnika

Głębokość i gęstość bieżnika jest równie ważna przy wyborze opon, jeśli zależy Ci na wyciszeniu samochodu. Jak wspomniano powyżej, należy wziąć pod uwagę opony, które mają większe bloki i zróżnicowane wzory. Poszukaj również opon z ciągłymi, obwodowymi żebrami i prostymi, cienkimi rowkami. Cieńsze rowki mają tendencję do łatwiejszego toczenia się i nie powodują tak dużego hałasu.

Wpływ materiału, z którego wykonana jest opona 

Wreszcie, mieszanka gumowa opony może również wpływać na poziom hałasu. Sztywniejsze mieszanki, takie jak te stosowane w oponach letnich o wysokich osiągach, mogą generować więcej hałasu niż bardziej miękkie mieszanki, takie jak te stosowane w oponach zimowych. Oczywiście, należy pamiętać, że opony zimowe z założenia przeznaczone są do podróżowania w innych warunkach i przy ich konstrukcji główny nacisk kładziony jest na jak największą przyczepność do podłoża w warunkach śniegowych.

Grafika: freepik.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*