Jak serwisować przyczepę?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak serwisować przyczepę?

Artykuł sponsorowany

Zastanawiasz się, jak często przeprowadzać serwisowanie przyczepy i na czym powinno polegać? Dowiedz się, jak wydłużyć czas użytkowania przyczepy, a także zminimalizować ryzyko pojawienia się rdzy.

Dlaczego serwisowanie przyczepy jest ważne?

Właściwe dbanie o przyczepę wpływa na bezpieczeństwo zespołu pojazdów na drodze, wydłuża eksploatację przyczepy, a także zmniejsza ryzyko pojawienia się uszkodzeń czy korozji. Serwisowanie przyczepy należy wykonywać przynajmniej raz w roku, a w szczególności przed planowaną dłuższą podróżą lub po długim czasie nieużywania przyczepy. Ważnym elementem dbania o stan przyczepy jest jej regularne mycie, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy drogi są posypane solą. Co jakiś czas, po zakończeniu jazdy dobrze jest nanieść ochronną warstwę wosku, a  także nałożyć na wszystkie metalowe elementy przyczepy warstwę powłoki cynkowej w aerozolu. Szybkoschnący preparat zapewnia powłokę antykorozyjną, która zabezpiecza metalowe elementy przed zmiennymi warunkami klimatycznymi. Jeśli interesują Cię przyczepy lawety, to warto zainwestować w modele, których ramy i dyszle zostały poddane procesowi cynkowania ogniowego, dzięki czemu stal otrzymuje warstwę ochronną przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także korozją. 

Sprawdzenie stanu łożysk i układu najazdowego

Chociaż łożyska należą do jednych z najtrwalszych podzespołów, nie należy zaniedbywać ich konserwacji. Ulegają one szybszej eksploatacji, jeśli nie są wystarczająco nasmarowane. 

Należy także pamiętać o tym, że w przypadku przewożenia agresywnych środków, nie powinny one mieć styczności z łożyskami. Warto, aby kontrolę oraz wymianę łożysk przeprowadził doświadczony mechanik. Podczas serwisu niezbędne jest skontrolowanie także: hamulców, bębnów i szczęk w przyczepie hamowanej. 

Stan opon i felg

W ramach serwisu trzeba koniecznie sprawdzić zużycie opon, stan felg oraz dokręcenie wszystkich elementów śrubowych w przyczepie. Dla bezpieczeństwa należy skontrolować też dokręcenie kół, zwłaszcza przed dłuższą jazdą.

Oświetlenie przyczepy

Trzeba pamiętać o tym, że przepalone żarówki czy brak odblasków mogą być niebezpieczne na drodze, a poza tym skutkować mandatem. Tablice odblaskowe przeznaczone dla zespołów pojazdów oraz inne akcesoria motoryzacyjne możesz zakupić na stronie: https://anwicar.pl/pl/. Warto zainstalować w oświetlenie przyczepy, które wymaga niskiego poboru mocy, a tym samym generuje niższe koszty eksploatacji. Podczas serwisu należy upewnić się, że światła LED do przyczepy spełniają wszystkie normy, są w pełni sprawne i posiadają wymaganą homologację.

Fot.: Adellee/pixabay.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*