Rękawice na motocykl sportowy – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Rękawice na motocykl sportowy – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Rękawice są obowiązkowym wyposażeniem każdego motocyklisty i kierowcy wyścigowego. Ich odpowiedni dobór, jeżeli wsiadamy na ścigacz lub inny motocykl sportowy, może być naprawdę ważny w kontekście naszego bezpieczeństwa i zdrowia.

Rękawice – integralna część naszego stroju

Wiele osób, kompletując swój strój do wyścigów lub jazdy maszynami sportowymi w bardziej wyczynowy sposób, skupia się głównie na kombinezonie i kasku. Pomijanie innych, równie ważnych części wyposażenia jest dość sporym błędem, który może nieść za sobą poważne konsekwencje. 

W przypadku motocykli sportowych, bez rękawic trudno jest w ogóle kierować pojazdem. Z tego też względu rzadko kiedy ta część ekwipunku zostaje przez motocyklistę całkowicie pominięta. Nadal jednak niewiele osób przywiązuje do nich wystarczająco dużą wagę. Ktoś może pomyśleć: „w końcu to przecież tylko rękawice, naprawdę trzeba się zastanawiać, jakie dziś ubiorę?”. Jeżeli wsiadasz za kierownicę mocnego motocykla – tak, trzeba, i to naprawdę poważnie.

Dlaczego rękawice są tak ważne w przypadku motocykli sportowych?

Pomijając już ochronę przed skokami temperatur, jakie rzecz jasna generują się podczas szybkiej jazdy bez żadnych osłon, rękawice przeznaczone dla motocyklistów wzmacniają nasz chwyt na manetkach, a także – dzięki swojej specjalnej konstrukcji – pełnią funkcję ochronną podczas ewentualnego wypadku. Nie można więc ignorować znaczenia rękawic w bezpieczeństwie i komforcie jazdy, a rozsądny motocyklista powinien od razu zacząć rozglądać się za dobrą parą.

Przy tak potężnych maszynach, jak motocykle sportowe, nazywane potocznie w naszym kraju ścigaczami, zabezpieczenia przed urazami muszą być naprawdę mocne. Tylko nasz strój może nas tak naprawdę ochronić przed poważniejszymi obrażeniami w razie wypadku. Wybór dobrych rękawic zmniejszy z pewnością ryzyko urazów dłoni, szczególnie jeżeli to one przejmą całą siłę upadku lub w coś nimi uderzymy.

Warto również pamiętać o tym, że dobre rękawice pozwolą nam pewniej operować manetkami. Po dłuższym wysiłku pot może znacznie utrudnić mocny chwyt, a nierówna powłoka pokrywająca manetkę, choć oczywiście zwiększa tarcie, może podrażnić skórę. Rękawice nie dość, że chronią powierzchnię naszych dłoni, to dzięki swojej budowie zwiększają dodatkowo tarcie, pozwalając nam na lepsze czucie motocykla.

Jak dobrze dobrać rękawice?

Zanim zdecydujemy się na zakup rękawic, warto pamiętać o kilku całkiem istotnych rzeczach. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na idealne dopasowanie rękawic do naszych dłoni – za luźne nie będą dobrze spełniać swoich funkcji, za ciasne zaś wywołają u nas prędzej czy później spory dyskomfort.

Warto również wybrać takie modele, które z całą pewnością będą nas chronić zarówno przed zimnem, jak i przed upadkami. Zwykłe rękawice motocyklowe, które kupowane są częściej z myślą o spokojnej jeździe po mieście niż wyczynowym pokonywaniu tras lub nitek toru wyścigowego, nie sprawdzą się za dobrze w tak ekstremalnych warunkach.

Nasze rękawice powinny mieć pewne usztywnienia w miejscach, gdzie nie będzie to utrudniać ruchu ręką, a także zgrubienia na kłykciach oraz na łączeniach palców z dłonią.

Zdj. główne: Baptiste DAVID/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*