Jak działa skup aut?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis
Jak działa skup aut?

Artykuł sponsorowany

Sprzedaż samochodu to czasochłonny proces, który wymaga od właściciela odpowiedniego przygotowania. Aby zainteresować potencjalnego klienta kupnem pojazdu, w pierwszej kolejności należy usunąć ślady korozji, wypolerować reflektory, a także odkurzyć wnętrze i wyprać tapicerkę. Po wykonaniu tych czynności zwykle osoba sprzedająca fotografuje auto i umieszcza ogłoszenie sprzedaży na wielu serwisach ogłoszeniowych. Niektórzy nie chcą marnować czasu i wydawać pieniędzy na ewentualne naprawy, w związku z tym decydują się na skorzystanie z oferty skupu pojazdów. Na czym to polega i jak wygląda transakcja?

Skup samochodów używanych – co to takiego?

Wiele osób myli ten rodzaj sprzedaży pojazdu z komisem, w którym zostawia się pojazd i oczekuje na potencjalnych klientów. Jak sama nazwa wskazuje – skup aut polega na skupie samochodów używanych poniżej ceny rynkowej, a następnie sprzedaniu ich z odpowiednim zyskiem.

Ogromną zaletą skupów samochodów jest fakt, iż są one dostępne praktycznie 7 dni w tygodniu, a także oferują dojazd do klienta. W związku z tym, osoby mające stare, zabytkowe lub powypadkowe pojazdy nie muszą martwić się o transport. Ta nowoczesna forma sprzedaży aut trwa około 30 minut i maksymalnie odciąża klienta ze wszystkich formalności, związanych ze zbyciem pojazdu.

Skup aut za gotówkę – jakie samochody można sprzedać?

Skupy aut, w przeciwieństwie do komisów, przyjmują samochody używane w każdym stanie technicznym, niezależnie od marki i modelu. Bardzo często zdarza się, że są to auta intensywnie wyeksploatowane z licznymi uszkodzeniami. Wszystkie przyjmowane przez skup pojazdy są naprawiane i rekonstruowane w taki sposób, aby móc sprzedać je po wyższej cenie. W związku z tym, niezależnie od koloru, przebiegu i rocznika, warto pozbyć się niepotrzebnego grata.

Czasami zdarza się, że auto jest tak zniszczone, że nie nadaje się do renowacji, a jego naprawa byłaby nieopłacalna. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystuje się jedynie sprawne części, które następnie mogą być sprzedane lub zamontowane w innym aucie.

Skup aut używanych – jak wygląda transakcja?

Dużą korzyścią dla osób zainteresowanych jest fakt, iż niemalże każdy skup aut działa błyskawicznie i odpowiada na zgłoszenia najczęściej jeszcze tego samego dnia. Etapy sprzedaży pojazdu wyglądają w następujący sposób:

  • Kontakt z działalnością – większość firm, zajmujących się skupem używanych samochodów, oferuje kontakt online poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza. Niemniej jednak najlepiej jest zadzwonić osobiście i dowiedzieć się szczegółowych informacji na temat przebiegu transakcji. Pracownicy działalności w większości przypadków pytają najpierw o markę, wiek oraz model samochodu, dlatego warto przygotować odpowiedzi na istotne pytania.
  • Bezpłatna wycena samochodu – miejsce i godzinę spotkania przeważnie wyznacza osoba zainteresowana sprzedażą auta. Wycena oparta jest o wstępne oględziny samochodu, w dużym stopniu zależy również od stanu technicznego pojazdu, kraju pochodzenia i ewentualnych uszkodzeń. Przed spotkaniem należy skompletować potrzebne dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny i dokument potwierdzający tożsamość właściciela.
  • Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży auta – ten ważny dokument powinien być wygenerowany przez profesjonalny skup aut, ponieważ musi być zgodny z obowiązującym prawem. Bardzo istotną kwestią jest to, że nabywca pokrywa podatek od cywilnoprawnych czynności.
  • Otrzymanie należności – jeśli osoba zainteresowana sprzedażą pojazdu zaakceptuje zaproponowaną cenę i podpisze umowę, to dostaje gotówkę do ręki lub na konto – za pomocą przelewu bankowego.
  • Transport samochodu – właściciel po otrzymaniu należnej kwoty jest zobowiązany do oddania pracownikowi skupu kluczyków, dokumentów oraz samego pojazdu. Fachowcy odbierają przedmiot transakcji, a zadaniem byłego właściciela jest jedynie wyrejestrowanie samochodu w wydziale komunikacji.

Skup aut osobowych – czy to opłacalne?

Skup aut to bardzo dobre rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy nie znają się na motoryzacji lub nie chcą tracić czasu na przygotowanie oferty na internetowe serwisy ogłoszeniowe. Wtórny rynek samochodowy jest obecnie bardzo nasycony, w związku z tym ciężko jest sprzedać auto w trybie ekspresowym. Zwykle taka czynność zajmuje kilka tygodni, a nawet miesięcy. Firmy zajmujące się skupem pojazdów odkupią samochód od ręki, co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla obu stron. Dodatkowo zapewniają dojazd do klienta, tworząc jeszcze bardziej komfortowe warunki transakcji. Możliwość skorzystania z oferty skupu samochodów używanych to idealne rozwiązanie na pozbycie się starego auta w atrakcyjnej cenie.

sprzedaż samochodu
Fot. Denis Belkin/pixabay.com

Jak znaleźć dobry skup aut?

Aby znaleźć odpowiednią firmę, specjalizującą się w złomowaniu i skupie samochodów, należy przeglądać oferty w internecie. Ponadto – skupy aut używanych i powypadkowych mają najczęściej strony online, gdzie w łatwy sposób można skontaktować się z fachowcami, aby otrzymać wycenę pojazdu. Chcąc sprawdzić wiarygodność działalności, wystarczy sprawdzić opinie byłych konsumentów.

Brak wygórowanych wymagań a bezpieczeństwo transakcji

Minimum formalności oraz możliwość sporządzenia wstępnej wyceny na podstawie wypełnionego formularza zapewnia niezwykłą wygodę, jednakże nie zawsze może okazać się bezpieczną opcją. W przypadku standardowej sprzedaży nowy właściciel ma tylko 30 dni na przerejestrowanie pojazdu. Jeśli tego nie zrobi, obie strony mogą zostać narażone na konsekwencje prawne. Legalne skupy aut eliminują ten problem. Dlatego warto wybierać tylko i wyłącznie sprawdzony auto skup, działający zgodnie z zachowaniem wszelkich wymogów prawnych.

Podsumowanie

Zdecydowanie się na ofertę skupu aut to rozwiązanie, które nie tylko skraca czas pozbycia się pojazdu do minimum, lecz również pozwala na bardzo szybki przepływ gotówki. Niemniej jednak cena samochodu jest zależna w głównej mierze od jego stanu technicznego oraz marki i modelu – tego typu punkty prowadzą też skup aut powypadkowych. W każdym przypadku należy wybierać tylko profesjonalne punkty skupu aut, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i przeprowadzić korzystną sprzedaż auta.

Zdjęcie główne: Tom Fisk/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*