Kupno samochodu – jak bezpiecznie kupić używane auto?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Kupno samochodu – jak bezpiecznie kupić używane auto?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zakup używanego samochodu nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy podejmujemy się takiej transakcji po raz pierwszy. Na co warto zwrócić uwagę i jak skutecznie sprawdzić stan techniczny pojazdu przed zakupem?

Na co warto zwrócić uwagę, kupując używany samochód?

Kupno używanego pojazdu to niestety zawsze w pewnym stopniu niewiadoma. Niezbędne będzie zarówno dokładne przeanalizowanie opisu w ogłoszeniu, jak i zapoznanie się z najważniejszymi informacjami o danym modelu. Często jednym z najważniejszych parametrów, które bierzemy pod uwagę przy wyborze konkretnego egzemplarza, jest jego przebieg. Musimy jednak nieco uważać – mimo że „cofanie licznika” jest surowo karane, wciąż niekiedy możemy spotkać się z takimi praktykami. Aby mieć całkowitą pewność, warto znaleźć w ogłoszeniu numer VIN, z którym będziemy mogli sprawdzić historię pojazdu w bazie CEPiK. W przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy konieczne będzie skorzystanie z dekodera VIN.

Jeśli interesuje nas konkretny model, dobrym pomysłem będzie także sprawdzenie usterek typowych dla wybranego auta. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej przygotować się na ewentualne naprawy czy wymiany komponentów zużywających się wraz z eksploatacją pojazdu. Miłośnicy konkretnych marek czy modeli samochodów chętnie udzielają się na forach internetowych, opisując typowe problemy, a nawet wady konstrukcyjne. Takie informacje pomogą dowiedzieć się, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy oględzinach lub podczas rozmowy ze sprzedawcą.

Jak upewnić się, że auto jest w pełni sprawne?

Po umówieniu się na osobistą weryfikację pojazdu warto zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim należy podkreślić, że nie musimy być profesjonalistami, by skutecznie ocenić stan techniczny auta. Z pomocą przychodzą między innymi warsztaty samochodowe, jak również stacje diagnostyczne, w których możemy zaczerpnąć obiektywnej opinii na temat faktycznego stanu samochodu. Przejażdżka do takiego miejsca to również idealna okazja na jazdę próbną – prowadząc pojazd, będziemy mogli znacznie lepiej zidentyfikować ewentualne problemy, niż przy zwykłych oględzinach. Spora część usterek jest odczuwalna dopiero w trakcie jazdy; warto sprawdzić auto w różnych warunkach, dokładnie wsłuchując się w pracę silnika i innych podzespołów.

Możemy zabrać ze sobą na oględziny znajomą osobę, najlepiej dysponującą pewną wiedzą z zakresu motoryzacji. Obecność kogoś innego przy sprawdzaniu samochodu pozwoli od razu zasięgnąć dodatkowej opinii; ponadto szansa, że coś przeoczymy, jest wtedy znacznie mniejsza. Dzięki temu zapewnimy sobie również nieco większe bezpieczeństwo przy zawieraniu transakcji, co będzie szczególnie istotne przy płatności gotówką.

Gdzie najlepiej szukać używanego samochodu?

Decydując się na kupno samochodu, warto wiedzieć, gdzie najlepiej szukać korzystnych ofert. Zdecydowana większość pojazdów jest sprzedawana za pośrednictwem internetu – poprzez serwisy z ogłoszeniami czy tematyczne grupy na portalach społecznościowych. Jeśli chcemy osobiście obejrzeć pojazd przed zakupem, warto ograniczyć się do ofert z okolicy naszego miejsca zamieszkania, aby ograniczyć koszty podróży, która może zakończyć się rozczarowaniem po zobaczeniu auta na żywo.

Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z wymarzonego samochodu, jeśli sprzedawca mieszka na drugim końcu Polski. Strony takie jak Carvago znacznie ułatwiają cały proces, przygotowując dokładny raport o stanie technicznym pojazdu. Co więcej, możemy nawet skorzystać z opcji dostawy auta prosto do domu! Przy zakupie online, jeśli pojazd okaże się niezadowalający, możemy bez większych problemów po prostu dokonać zwrotu w trakcie 14 dni.

Fot. Arteum.ro/unsplash.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*