Czym są rajdy samochodowe na orientację?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym są rajdy samochodowe na orientację?

Rajdy na orientację zyskują coraz większą popularność wśród amatorów wyścigów motoryzacyjnych. Na terenie całej Polski odbywa się wiele tego typu wydarzeń, w których wystartować może każdy zmotoryzowany uczestnik ruchu drogowego. W tym artykule odpowiemy na najbardziej naglące pytania związane z tematem takich rajdów.

Dla kogo są rajdy?

Jeśli zainteresował Cię temat rajdów na orientację, to z pewnością lubisz również odkrywać ciekawe miejsca, poznawać bratnie dusze, zdobywać nowe umiejętności oraz aktywnie spędzać wolny czas. Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzeba pełnego portfela, by za jednym razem spełnić wszystkie te pragnienia. Jednym z dostępnych rozwiązań jest wzięcie udziału w organizowanych przez automobilkluby rajdach na orientację.

Na czym polega rajd na orientację?

Wydarzenia tego typu polegają w głównej mierze na przejechaniu trasy rajdu zgodnie z dostępnymi wskazówkami i obowiązującym kodyfikatorem (czyli schematycznym opisem trasy z zaznaczonymi charakterystycznymi punktami jak np. skrzyżowanie dróg, budynek). Prawidłowość przejazdu oraz późniejszy wynik oceniany jest przez sędziów.

W przeciwieństwie do przeważającej większości rajdów te skupiają się na rozwijaniu niezwykle ważnej umiejętności orientacji w terenie, rozwiązywaniu zadań turystycznych oraz przestrzeganiu przepisów drogowych. Niezwykle ważnymi czynnikami są spostrzegawczość, szybkość i precyzja. Uczestnicy rajdów kształtują również umiejętność posługiwania się tradycyjną mapą. Co więcej, jednym z nadrzędnych celów jest promocja i poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez m.in. ćwiczenie płynnej i bezpiecznej jazdy w trakcie prób sprawności kierowania pojazdem.

Czy istnieją ogólnodostępne regulaminy?

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem udziału w takim wydarzeniu, warto byś zawczasu rozeznał się w temacie i przestudiował dostępne materiały. Na terenie Polski rozgrywany jest cały wachlarz rajdów nawigacyjnych. Do jednych z największych należą Nawigacyjne Samochodowe Mistrzostwa Polski oraz Nawigacyjny Puchar Polski. Strona Polskiego Związku Motorowego obfituje w regulaminy i dokładne przepisy oraz wytyczne, których trzeba się skrupulatnie trzymać. Więcej na oficjalnej stronie związku!

Poza granicami Polski rozgrywane są również mistrzostwa rangi kontynentalnej podzielone na poszczególne rejony.

Dlaczego warto wziąć udział?

Jednym z podstawowych argumentów jest brak kosztów – jedynym wymogiem jest posiadania pojazdu. Rajdy na orientację pozwalają też w aktywny sposób spędzić wolny czas z rodziną bądź przyjaciółmi. Są również idealną okazją, by poznać historię, tradycję oraz zabytki nawet w najbardziej wysuniętych zakątkach kraju. Uczestnictwo w rajdach to także idealny sposób na pracę nad swoimi umiejętnościami prowadzenia samochodu. Zdobyte doświadczenia z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

Na starcie można poznać ludzi z różnych grup wiekowych. Przekłada się to na poszerzanie kręgu znajomości i budowanie więzi społecznych. W rajdach na orientację udział może wziąć praktycznie każdy.

Co z kwestią finansową?

Wszystko zależy od rajdu i organizatora. Z reguły wpisowe waha się od 40 do 60 złotych od załogi. Warto zaznaczyć, że wpisowe obejmuje zazwyczaj posiłek oraz świadczenia na trasie. Jeśli zaś mowa o wydarzeniach na szerszą skalę sprawa wygląda zgoła inaczej. W przypadku Mistrzostw Polski trzeba się liczyć z tym, że koszt wpisowego może wynosić nawet kilkaset złotych. Na arenie międzynarodowej koszt udziału w rajdzie na orientację wynosi zazwyczaj 100 euro. 

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*