Leasing to bardzo wygodna forma finansowania, która wielu przedsiębiorstwom ułatwia funkcjonowanie. Kojarzy się głównie z finansowaniem samochodów i nic w tym dziwnego. W tym przypadku jest to zdecydowanie jedna z najprostszych i najtańszych form finansowania zakupu. Co ciekawe w leasing można wziąć też wiele innych przedmiotów oraz nieruchomości, na przykład sprzęt komputerowy, meble czy oprogramowanie. Czym leasing różni się od kredytu i jak wpływa na zdolność kredytową?
O kredytach i różnego rodzaju pożyczkach można byłoby dyskutować właściwie godzinami, a wszystkie formy pożyczania pieniędzy i zasady działania trudno byłoby ująć w jednym artykule. Podobnie trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez kredytów. Tak naprawdę duża część inwestycji realizowanych w naszym kraju i na świecie opiera się o pożyczone środki. Dzieje się tak w budownictwie, na kredyt powstają między innymi hale produkcyjne, biurowce, baseny, sklepy, bloki mieszkalne czy domy jednorodzinne. Pieniądze pożyczają zarówno przedsiębiorstwa, jak i inwestorzy czy osoby prywatne. Nawet dokonując niedrogiego zakupu w sklepie na raty, korzystamy z pewnego rodzaju pożyczki.
Nic zatem dziwnego, że również w branży motoryzacyjnej kredyty są bardzo popularne. Wiele osób korzysta z pożyczek przy okazji kupna samochodu, zarówno używanego, jak i nowego. W ten sposób spory procent pojazdów poruszających się po drogach, prywatnych, firmowych czy chociażby pracujących na placach budowy, kupowanych jest na kredyt. Portal http://kredytna4kolka.pl dostarcza wszelkich potrzebnych informacji na ten temat.
Po zmianie ustroju w naszym kraju na popularności zaczął zyskiwać tak zwany leasing. Powstawało coraz więcej firm, które dzięki tej formie finansowania mogły szybciej się rozwijać. Pomiędzy kredytem a leasingiem istnieje dość znaczna różnica. Można ująć to tak, że firma, która jest kredytodawcą, udziela określonego w umowie wsparcia w postaci przelewu pieniędzy na konto, bądź też bezpośrednio finansuje zakup danego przedmiotu lub nieruchomości. Natomiast jeśli chodzi o leasing, to udzielające go przedsiębiorstwo staje się właścicielem przedmiotu leasingu (zgodnie z prawem może to być obiekt konsumpcyjny, inwestycyjny lub nieruchomość), udzielając jednocześnie prawo do pełnego korzystania z niego podczas spłaty zobowiązania. Dzięki leasingowi przedsiębiorcy nie muszą od razu sięgać po środki własne, aby korzystać z samochodu czy sprzętu.
Na pytanie, czy leasing wpływa na zdolność kredytową trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Generalnie można powiedzieć, że nie wpływa, gdyż nie jest umieszczany w bazie Biura Informacji Kredytowej. Dużo zależy jednak od tego, o jakiej formie leasingu mowa.
Leasing operacyjny, w ramach którego możemy wrzucić w koszty uzyskania przychodu niemal wszystkie wydatki powiązane z przedmiotem leasingu (w przypadku samochodu to między innymi wydatki na paliwo czy przegląd), nie jest wykazywany w przedmiocie majątku firmowego. Dzięki temu nie jest brany pod uwagę przy składaniu wniosku o kredyt. Trzeba jednak zauważyć, że bank teoretycznie może widzieć go jako większe koszty prowadzenia firmy, co może skutkować obniżeniem zdolności.
Z kolei leasing finansowy, w którym to leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, praktycznie w ogóle nie obniża zdolności kredytowej. Więcej na ten temat na stronie: http://kredytna4kolka.pl/leasing-a-zdolnosc-kredytowa/
Zdjęcie główne: RODNAE Productions/pexels.com